Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

iPhone 5s zmizel ze stránek Applu, stále jej ale koupíte

23.3.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Tento týden představený iPhone SE v nabídce zcela nahradí starší iPhone 5s. Dokazuje to skutečnost, že dva a půl roku starý model už nenajdeme na oficiálních stránkách Applu, v internetových obchodech je ale samozřejmě nadále k dostání.
iPhone SE přináší část specifikací iPhonu 6s, ale ve výrazně kompaktnějším těle. Od svého většího sourozence si novinka vypůjčila mimo jiné procesor Apple A9, 2GB RAM, 12MPx zadní fotoaparát se schopností nahrávání 4K videí nebo podporu mobilních plateb Apple Pay. Oproti iPhonu 5s, po kterém iPhone SE zdědil především 4“ displej s rozlišením 1136 x 640 pixelů, je ovšem nejen výkonnější, ale může se pochlubit rovněž delší výdrží baterie, čtečkou otisků prstů Touch ID nebo čtvrtou barevnou variantou, kterou je růžově zlatá (rose gold).

Předchozí spekulace sice hovořily o tom, že iPhone 5s zůstane v nabídce i po představení iPhonu SE a bude se prodávat za velmi výhodnou cenu, to se ale ovšem nepotvrdilo. Místo toho Apple odstranil starší model ze svých webových stránek, a to i jejich jednotlivých jazykových mutací včetně české. To znamená, že iPhone 5s už není možné zakoupit přímo od Applu, telefon ale samozřejmě zůstává v nabídkách internetových obchodů, a tak to nejspíš zůstane ještě minimálně několik měsíců.
iPhone SE (vlevo) a iPhone 5s jsou od sebe skoro k nerozeznání


Představení iPhonu SE zatím s cenou iPhonu 5S nijak nehnulo, 16GB varianta stále stojí 10 990 Kč a za 32GB variantu dají zájemci 12 990 Kč. Ceny jsou platné pro zařízení z oficiální české distribuce, v rámci tzv. šedého dovozu lze telefony samozřejmě sehnat až o několik tisíc korun levněji.

Pokud bychom chtěli srovnávat, tak iPhone SE se bude v České republice prodávat za 12 990 Kč v případě 16GB varianty, respektive 16 190 Kč za 64GB variantu. Se začátkem prodeje nového modelu, kterého se u nás nejspíš dočkáme v dubnu či květnu, můžeme tedy očekávat i snížení ceny staršího iPhonu 5s, o žádný dramatický pokles ale nejspíš nepůjde.

Zdroj: PhoneArena.com
reklama