Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Internet baví ruský "Tesla Killer" aneb východní elektromobil Amber

22.12.2023, Milan Šurkala, aktualita
Internet baví ruský "Tesla Killer" aneb východní elektromobil Amber
Po ruské invazi na Ukrajinu se většina výrobců aut stáhla z Ruska a jejich továrny tak zůstaly zet prázdnotou. Moskevská polytechnická univerzita ale představila řešení, vlastní elektromobil Amber, který spíše vytváří posměšky.
Kdy si myslíte, že bude zahájena sériová výroba elektromobilu Amber?
V anketě šlo hlasovat od 22.12.2023 do 21.1.2024. Počet hlasujících: 3
V roce 2025, jak je plánováno33 %
2026-20270 %
2028 nebo později0 %
Tohle nikdy z brán továrny nevyjede67 %
Skoro celý svět se více či méně žene do elektromobility. Dokonce by něco takového mohlo vzniknout i v Rusku, které má nyní spoustu nevyužitých továren poté, co mnozí výrobci aut opustili zemi v reakci na invazi na Ukrajinu. Nyní se tak na internetu objevilo jedno z řešení, ruský elektromobil Amber. Nakolik je tento vůz realitou, to dnes těžko povědět, pojďme se ale podívat, co o novém voze zatím víme, je-li to vlastně pravdou.
 
 
Tento "Tesla Killer", jak se už vozu posměšně nazývá na internetu, má pocházet z dílen Moskevské polytechnické univerzity. Jde o užitkový elektrický vůz, který má být vyráběn výhradně ze součástek pocházejících z Ruska včetně baterie. Kolik kWh pobere, to netušíme, když se ale podíváme na tvar karoserie a obří spodní díl mezi nápravami, který možná bude celý zakrývat místo pro akumulátor, patrně půjde o objemově obrovský akumulátor (bude-li ale mít nízkou energetickou hustotu, což je pravděpodobné, stejně auto asi moc daleko nedojede).
 
Ostatně pohled na velikost dveří napovídá, že prostor pro posádku začíná až nad tímto místem. Proslýchá se, že výroba by měla probíhat v továrně Avtotoru v Kaliningradu, kde se kdysi vyráběly vozy např. pro BMW, Ford, Hyundai nebo automobilku KIA. Plánuje se zahájení výroby v roce 2025. Kdy si myslíte, že vůz skutečně vyjede na silnice a bude zahájena jeho sériová výroba?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama