Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Intel Broadwell v prvních tabletech: vysoký výkon, ale i cena

12.9.2014, Jan Vítek, aktualita
Před několika dny společnost Intel představila své první procesory generace Broadwell, což jsou Core M určené především pro tablety. Nabídnout nám mají velmi slušný poměr výkonu a spotřeby, ovšem za jakou cenu?
Server Tom's Hardware již provedl, nebo alespoň zveřejnil jedny z prvních testů procesorů Core M (viz zdroj aktuality) a shodou okolností jde o ty samé testy, jaké jsme zveřejnili v nedávné aktualitě na Světu hardware. Nicméně Tom's Hardware mají jiné výsledky a srovnávají Core M-5Y70 v grafech s Atomem Z3470D z generace Bay Trail, což není úplně férový souboj, protože jde o jinou třídu a použitý Bay Trail nepatří ani ve své rodině mezi nejlepší. Co se týče rozdílných výsledků v nových a starých testech, pak ty pouze reflektují fakt, že procesory Core M mohou v různých zařízeních nabídnout velmi odlišný výkon.

Co se týče srovnání zmíněných procesorů, pak Core M byl schopen porazit Bay Trail s dvouapůlnásobně vyšším výkonem.

Intel ukázal rovnou tři prototypy tabletů s Core M, jeden s čistě hliníkovým tělem, druhý s pozlaceným hliníkovým tělem a třetí s měděnou povrchovou úpravou. Využívají 12,5" displej a váží pod 700 gramů. Jejich účelem je především demonstrovat různé způsoby použití nových procesorů Core M (čili Broadwell-Y). Jak Intel řekl, výrobci mají možnost konfigurovat procesory Core M ve svých tabletech tak, aby měly TDP 3 W, 4,5 W nebo 6 W. Mohou si tak sami zvolit, zda chtějí, aby jejich produkt byl sice pomalejší, ale pracovat úsporně a nepotřeboval tak výkonné chlazení, nebo aby byl co nejvýkonnější, ale s vyšší spotřebou a výdejem tepla. Není ale jasné, zda to samé si bude moci u svého produktu zvolit i sám uživatel.

Je tedy jasné, že různá zařízení budou nabízet různý výkon, i když budou využívat stejný procesor, což poskytne manévrovací prostor především marketingovým oddělením a Intel přímo doporučuje toho využít. Mluvíme zde o platformě Llama Mountain, která byla ukázána také ve své nahotě položená na misce digitálních vah. Dle nich má sama o sobě hmotnost něco málo nad 300 gramů, a to včetně přídavné desky s úložným zařízením SSD.

Jak je to tedy se samotnými tablety a koncovými produkty vůbec? Jednak je třeba říci, že Core M nebudou moci konkurovat stále ještě aktuálním Bay Trail svou cenou. Samotný procesor Core M totiž přijde na cca 300 USD, za něž se dá koupit celý tablet s Androidem, jako je třeba Dell Venue 8 Pro. Můžeme tak očekávat, že Core M se uplatní ve velmi dobře vybavených a drahých tabletech s cenou 800 nebo i 1000 USD a zvlášť Core M-5Y70 bude určen pro podnikové modely, neboť jde o vPro.

Zdroj. Tom's Hardware
reklama