Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Intel a dva nové 64bitové mobilní Atomy

25.2.2014, Jan Vítek, aktualita
Společnost Intel na barcelonském Mobile World Congress využila příležitost k představení svých nových procesorů Atom, a to 64bitového Merrifield se dvěma jádry a Moorefield se čtyřmi jádry. Qualcomm a jiní tedy mají novou konkurenci.
Na trh se tedy dostávají nové Atomy, které jsou určeny pro tablety, chytré telefony a podobná zařízení. Dvoujádrový Atom "Merrifield" má nabídnout univerzální možnost využití, zatímco čtyřjádrový Atom "Moorefield" bude využitý na zařízeních pro operační systém Android.

Konkrétně se jedná o Intel Atom Z3480 pracující na 2,13 GHz a založený na procesorové architektuře Silvermont a grafickém jádru PowerVR Series 6. Ten je postaven proti SoC Qualcomm Snapdragon 800 a podobným čipům, jež má dle tvrzení Intelu překonat ve výkonu i spotřebě. Jde také o první procesor, který využije jisté 'Intel Integrated Sensor Solution', díky čemuž mají aplikace zůstat do jisté míry v provozu i s procesorem v úsporném režimu.

Procesor "Moorefield" ještě nebyl představen jako konkrétní kus. Dozvěděli jsme se pouze to, že tento čtyřjádrový čip přijde na trh někdy v druhé polovině tohoto roku, dosáhne frekvence až 2,3 GHz, nabídne lepší GPU a také rychlejší paměť.

Dále Intel oznámil, že vylepšil svou platformu pro LTE. Jde o novou platformu Intel XMM 7260 stavící na starší XMM 7160 z minulého roku, která bude kompatibilní s více sítěmi po celém světě. Schopná bude dosáhnout těch nejvyšších přenosových rychlostí, jichž je LTE schopné, a to až 300 Mbps při downloadu a 50 Mbps při uploadu. Nicméně stále se čeká na nasazení starší XMM 7160, která bude pracovat se 70 % sítí LTE a bude k dispozici v produktech firem Acer, Asus, Dell, Lenovo a Samsung.

Zdroj: TZ Intel
reklama