www.svetmobilne.cz
>
>

Indický tuk-tuk Piaggio Ape dostal po 70 letech elektrickou verzi E-City

Indický tuk-tuk Piaggio Ape dostal po 70 letech elektrickou verzi E-City
, , aktualita
Základem indické městské dopravy jsou tříkolky zvané tuk-tuk, přičemž jde obvykle o Piaggio Ape se zhruba 70letou historií. Nyní se dostává na trh i elektrická verze Ape E-City, která má pomoci smogové situaci v indických městech.
K oblíbeným
reklama
Pokud jste někdy byli v Indii a nějakém z větších zdejších měst, tak víte, že je tu neuvěřitelný chaos, hluk a zápach. Člověk má někdy pocit, že je snad ve výfuku auta a ne pod otevřeným nebem. Indická vláda chce řešit tuto situaci a spustila tak program FAME (Faster Adoption and Manufacturing of Hybrid and Electric Vehicles), který např. snižuje obdobu DPH na elektrická a hybridní vozidla ze 12 % na 5 %. Této situace chce využít i Piaggio Vehicles Pvt Ltd (indická pobočka italského Piaggia), které pro zdejší trh už 70 let vyrábí tříkolku Ape, známou také jako tuk-tuk. Představuje totiž jeho elektrickou verzi Piaggio Ape E-City.
 
Piaggio Ape E-City
 
Technické údaje o elektrické verzi zatím neznáme, výrobce však prezentuje obchodní model. V 10 indických městech bude celkem 50 poboček SUN Mobility Quick Interchange Station, kde bude možné vyměnit vybitý akumulátor za nabitý a řidič tak nemusí řešit nabíjení. Celá výměna má zabrat okolo 2 minut a tříkolka bude opět připravena k použití. Výhodou má být menší znečištění ve městech (otázkou zde samozřejmě je "ekologičnost" výroby zdejší elektřiny, tedy přesun znečištění někam jinam) i menší hluk. Že se toho dá dosáhnout, dokazuje i čínská Šanghaj, která je navzdory podobnému chaosu díky obrovskému množství elektrických motorek výrazně tišším městem než ta indická.
 
Tyto stanice by měly být postaveny už do března 2020 a měly by zvládnout 150 výměn za den. Díky tomu, že si řidič baterii jen pronajímá (v podstatě včetně "paliva"), je cena nového tuk-tuku a vstupních investic na úrovni spalovací verze. Pochopitelně to ale potrvá nějaké to desetiletí, než se elektrický tuk-tuk stane něčím naprosto běžným v ulicích indických měst.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Registrační značky ve Vermontu bude nejspíš možné mít i s emoji Registrační značky ve Vermontu bude nejspíš možné mít i s emoji
Některé státy umožňují řidičům si zvolit pro svého plechového miláčka registrační značky na přání. V americkém Vermontu míří ke schválení návrh zákona, který má dovolit dokonce i nejrůznější smajlíky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Apple iOS 14 má běžet i na iPhonech 6S a iPhone SE Apple iOS 14 má běžet i na iPhonech 6S a iPhone SE
Produkty Apple jsou známy dlouhodobou podporou a vypadá to, že v případě iPhonů 6S a SE na tom budou telefony opravdu hodně dobře. I ty by totiž měly dostat připravovaný operační systém iOS 14, tedy už šestou verzi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes Unimog U5023 překonal výškový rekord, vyjel do 6694 m.n.m. Mercedes Unimog U5023 překonal výškový rekord, vyjel do 6694 m.n.m.
Speciální nákladní vozy Mercedes-Benz Unimog U5023 pomohly s instalací čtyř rádiových stanic v Chile v nadmořské výšce přes 6000 m.n.m. a stihly také trhnout výškový rekord. Dojely až do 6694 m.n.m.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tesla překonala hodnotu 100 mld. USD, předběhla i Volkswagen Tesla překonala hodnotu 100 mld. USD, předběhla i Volkswagen
Automobilka Tesla míří stále vzhůru. Hodnota akcií nadále výrazně stoupá a nyní má celá společnost hodnotu vyšší než 100 miliard USD. Tím se jí podařilo z druhého místa sesadit takového giganta, jakým je Volkswagen.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Qualcomm uvedl procesory Snapdragon 720G, 662 a 460 s Wi-Fi 6 Qualcomm uvedl procesory Snapdragon 720G, 662 a 460 s Wi-Fi 6
Společnost Qualcomm rozšířila nabídku mobilních procesorů o nové modely Snapdragon 720G, 662 a 460. Všechny podporují Wi-Fi 6 i indický polohový systém NavIC. Nezájem ale panuje v oblasti 5G.
23.1.2020, aktualita, Milan Šurkala