www.svetmobilne.cz
>
>

Indický tuk-tuk Piaggio Ape dostal po 70 letech elektrickou verzi E-City

Indický tuk-tuk Piaggio Ape dostal po 70 letech elektrickou verzi E-City
, , aktualita
Základem indické městské dopravy jsou tříkolky zvané tuk-tuk, přičemž jde obvykle o Piaggio Ape se zhruba 70letou historií. Nyní se dostává na trh i elektrická verze Ape E-City, která má pomoci smogové situaci v indických městech.
K oblíbeným
reklama
Pokud jste někdy byli v Indii a nějakém z větších zdejších měst, tak víte, že je tu neuvěřitelný chaos, hluk a zápach. Člověk má někdy pocit, že je snad ve výfuku auta a ne pod otevřeným nebem. Indická vláda chce řešit tuto situaci a spustila tak program FAME (Faster Adoption and Manufacturing of Hybrid and Electric Vehicles), který např. snižuje obdobu DPH na elektrická a hybridní vozidla ze 12 % na 5 %. Této situace chce využít i Piaggio Vehicles Pvt Ltd (indická pobočka italského Piaggia), které pro zdejší trh už 70 let vyrábí tříkolku Ape, známou také jako tuk-tuk. Představuje totiž jeho elektrickou verzi Piaggio Ape E-City.
 
Piaggio Ape E-City
 
Technické údaje o elektrické verzi zatím neznáme, výrobce však prezentuje obchodní model. V 10 indických městech bude celkem 50 poboček SUN Mobility Quick Interchange Station, kde bude možné vyměnit vybitý akumulátor za nabitý a řidič tak nemusí řešit nabíjení. Celá výměna má zabrat okolo 2 minut a tříkolka bude opět připravena k použití. Výhodou má být menší znečištění ve městech (otázkou zde samozřejmě je "ekologičnost" výroby zdejší elektřiny, tedy přesun znečištění někam jinam) i menší hluk. Že se toho dá dosáhnout, dokazuje i čínská Šanghaj, která je navzdory podobnému chaosu díky obrovskému množství elektrických motorek výrazně tišším městem než ta indická.
 
Tyto stanice by měly být postaveny už do března 2020 a měly by zvládnout 150 výměn za den. Díky tomu, že si řidič baterii jen pronajímá (v podstatě včetně "paliva"), je cena nového tuk-tuku a vstupních investic na úrovni spalovací verze. Pochopitelně to ale potrvá nějaké to desetiletí, než se elektrický tuk-tuk stane něčím naprosto běžným v ulicích indických měst.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala