Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Indický smartphone za 4 dolary míří k prvním zákazníkům

27.6.2016, Jáchym Šlik, aktualita
I přes počáteční nedůvěru a různé komplikace nakonec indický výrobce splní svůj slib a odešle smartphone Freedom 251 do konce června prvním zájemcům. Přístroj je unikátní především svou cenou, která činí v přepočtu 91 Kč.
Letos v únoru oznámila indická společnost Ringing Bells smartphone Freedom 251, který se do světových médií dostal díky své neuvěřitelně nízké ceně 251 rupií, v přepočtu 4 dolary nebo 91 korun. Výbava je pochopitelně opravdu základní, ale na druhou stranu by přístroj měl zvládnout snad vše, co lze od smartphonu očekávat. Díky extrémně nízké ceně si jej navíc může dovolit snad každý, takže by telefon měl pomoct rozšířit moderní technologie po celé Indii.

Projekt vypadal zpočátku docela důvěryhodně, společnost se dokonce chlubila podporou indické vlády, která umožnila stlačit cenu na úplné dno. Jenže nedlouho po představení se začaly objevovat první problémy. Nejprve byl razantně změněn design, respektive došlo k výměně obrázku na oficiálních stránkách výrobce – z elegantního přístroje s docela tenkými rámečky se stala nepříliš pohledná cihla, ale to by u tak levného přístroje ani nevadilo.

Nedlouho poté bylo zjištěno, že Ringing Bells žádný vlastní telefon nemá, ale pouze rebranduje přístroj od čínské společnosti Adcom. Navzdory slibu výroby v Indii byly novinářům ukázány vzorky s nedbale přelepeným logem Adcom a operačním systémem Android, který byl upraven tak, aby napodoboval iOS od Applu. Chybělo také schválení zařízení příslušnými úřady. Kauzou se následně začala zabývat také indická vláda, která podle dostupných informací neměla s telefonem Freedom 251 vůbec nic společného.

A tak se zdálo, že projekt smartphonu za necelou stokorunu zůstane jen na papíře, novinku si přitom za pouhé tři dny předobjednalo 70 milionů zájemců. Ale nedávno se společnost Ringing Bells znovu ozvala s tím, že hodlá splnit své sliby. Zakladatel a výkonný ředitel Mohit Goel prozradil deníku The Indian Express, že 30. června bude odeslána první várka smartphonů, která by měla zahrnovat 200 tisíc kusů. Později by měla být opět spuštěna možnost registrace k nákupu.

Výroba bude nakonec opravdu probíhat přímo v Indii a každý měsíc má společnost v plánu dodat 200 tisíc telefonů. Na každém telefonu bude mít Ringing Bells ztrátu až 150 rupií, v přepočtu 55 korun. V nabídce bude černá a bílá barevná varianta, jako operační systém bude předinstalován Android 5.1 Lollipop s úpravami. Například při spuštění se jako bootovací obrazovka objeví indická vlajka, na druhou stranu ovšem nechybí podpora služeb od Googlu včetně obchodu s aplikacemi Play Store.

Freedom 251 je vybaven 4“ displejem, čtyřjádrovým procesorem taktovaným na 1,3 GHz, 1GB RAM nebo 8GB interní pamětí rozšiřitelnou pomocí micro SD karty. Oproti původním informacím se nejspíš dokonce zlepšily některé parametry, konkrétně 8MPx zadní fotoaparát s LED bleskem, 3,2MPx přední kamerka nebo baterie o kapacitě 1 800 mAh. Nechybí podpora Dual SIM a připojení k internetu jiné přes síť 3G.

Ringing Bells má navíc další plány, jak rozšířit moderní technologie i do chudších oblastí. Už zanedlouho chce společnost nabídnout také 32“ LED televizor s HD rozlišením za 10 000 rupií, v přepočtu 3 600 Kč. Obdobné produkty se přitom na tamním trhu prodávají o více než tisíc korun dráž. Asi sto tisíc takových televizí už má firma naskladněno a za pár dnů by je mohla začít odesílat k prvním zákazníkům.

Zdroj: Indianexpress.com
reklama