www.svetmobilne.cz
>
>
>

Hyundai uvádí Ioniq 5, velmi prostorný elektromobil s 800V akumulátorem

Hyundai uvádí Ioniq 5, velmi prostorný elektromobil s 800V akumulátorem
, , aktualita
Automobilka Hyundai uvedla nový elektromobil Ioniq, který významně překonává laťku nastavenou svým předchůdcem. Je velmi prostorný, má 3metrový rozvor, 800V akumulátor a retro design odkazující na původní Pony.
K oblíbeným
reklama
Na trh s elektromobily zamíří nový Hyundai Ioniq 5. Zatímco předchůdce byl relativně běžně velkým a výkonným vozem, novinka míří výrazně výše. Na délku má 4635 mm a její rozvor činí rovné 3 metry. I když vypadá velmi kompaktně, v reálu to bude obrovské auto (tvarově jde o hatchback, ale délkou téměř odpovídá Octavii). Není divu, že může nabídnout velký zavazadlový prostor 531 litrů, resp. 1591 litrů po sklopení. V přídi najdeme ještě další prostor o objemu 57 litrů (verze s pohonem zadních kol), resp. 24 litrů (s pohonem všech čtyř kol). Vůz má 1890 mm na šířku a 1605 mm na výšku.
 
Hyundai Ioniq 5
 
K dispozici bude hned několik verzí. Akumulátor může mít 58 kWh nebo 72,6 kWh, pohon může být na zadní nebo všechna kola. Základní verze s pohonem zadních kol a 58kWh akumulátorem nabídne solidní maximální výkon 125 kW, točivý moment 350 Nm a z 0 na 100 km/h zrychlí za 8,5 sekundy. Pokud zvolíte větší akumulátor, výkon stoupne na 160 kW (točivý moment 350 Nm zůstává) a akcelerace se uspíší na 7,4 sekundy.
 
Hyundai Ioniq 5
 
Budete-li chtít pohon všech čtyř kol, tak verze s menším akumulátorem nabídne 173 kW a točivý moment až 605 Nm. Akcelerace na 100 km/h zabere už jen 6,1 sekundy. Zvolíte-li k tomu ještě větší akumulátor, jste na výkonu 225 kW, točivém momentu 605 Nm a na 100 km/h jste za 5,2 sekundy.  Co se týče dojezdu, ten známe jen u zadokolky s větším akumulátorem, kde by měl činit 470-480 km dle WLTP. Na střeše jsou i solární panely, které mají ve slunných státech pomoci nabít dojezd na asi 2000 km ročně. Maximální rychlost je u všech vozů elektronicky omezena na 185 km/h.
 
Hyundai Ioniq 5
 
Akumulátor podporuje 400V i 800V nabíjení, takže z 10 na 80 % může být nabit za 18 minut (podporuje až 350kW DC dobíjení). To jsou hodnoty, které byly dosud vyhrazeny jen těm nejlepším elektromobilům. Za 5 minut tak nabijete dojezd na dalších 100 km. Automobil dokáže nabíjet i jiné elektromobily (Ioniq 5 musí být nabit na více než 15 %), maximem je 3,6 kW. Venkovní port funguje i při vypnutém voze, intériérový port pod zadními sedačkami pak funguje jen při zapnutém voze. Sloužit může i k nabíjení elektrických koloběžek, kol a podobně - V2L (Vehicle-to-Load).
 
Hyundai Ioniq 5
 
Retro design odkazuje na první Hyundai Pony, který byl prvním sériově vyráběným vozem značky a ohlíží se za 45 lety designu společnosti. Postaven je na platfromě E-GMP (Electric-Global Modular Platform). Novinka jezdí na obřích 20" kolech. Vevnitř je pak 12" displej přístrojového štítu i 12" displej pro infotainment. Do prodeje půjde ještě v první polovině letošního roku.
 
Zdroj: hyundai.cz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů
DxOMark známe především v oblasti vyhodnocování kvality snímačů digitálních fotoaparátů i telefonů. Nyní se ale dostalo na další kategorii, a tou jsou akumulátory smartphonů. Nově budeme mít bodové hodnocení nejen výdrže.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class
Automobilka Mercedes-Benz představila koncept elektrického vanu EQT. Ten má být jakýmsi předobrazem nové T-Class, kompaktnější varianty k oblíbené V-Class. Pojmout má až sedm pasažérů a nabídnout jim luxusní svezení.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jen 13 % uživatelů iOS 14.5 povolilo sledování aplikacemi Jen 13 % uživatelů iOS 14.5 povolilo sledování aplikacemi
Společnost Flurry Analytics se podívala na množství uživatelů, kteří povolili sledování aplikacemi v poslední verzi operačního systému Apple iOS 14.5. A není jich mnoho, celosvětově jde o 13 % lidí.
10.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Přichází nová generace Škody Fabia, dostane i čtyřválec 1.5 TSI Přichází nová generace Škody Fabia, dostane i čtyřválec 1.5 TSI
Dnes byla představena 4. generace automobilu Škoda Fabia. Nabídne větší vnitřní rozměry, na svou třídu velmi objemný zavazadlový prostor, excelentní aerodynamiku a tentokrát se dostane i na čtyřválcové TSI s objemem 1,5 litru.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Elektromobily NIO přichází do Evropy, jako první bude Norsko Elektromobily NIO přichází do Evropy, jako první bude Norsko
Čínská automobilka NIO vyrábí elektromobily a v tomto roce poprvé zamíří mimo Čínu. První takovou zemí bude Norsko, kde jsou elektromobily prodejně velmi úspěšné. Je však nutno přiznat, že za to mohou daňové úlevy.
30.4.2021, aktualita, Milan Šurkala