www.svetmobilne.cz
>
>
>

Hyundai uvádí CVVD, plynule proměnlivou dobu zdvihu ventilů

Hyundai uvádí CVVD, plynule proměnlivou dobu zdvihu ventilů
, , aktualita
Automobilka Hyundai představila novou technologii CVVD (Continuously Variable Valve Duration), která zajišťuje plynule proměnlivou dobu zdvihu ventilů, od čehož si slibuje zejména nižší spotřebu a emise. Konstrukčně jde přitom o jednoduché řešení.
K oblíbeným
reklama
Spalovací motory jsou dnes hodně na pranýři kvůli emisím vznikajícím při spalování fosilních paliv. Přestože se dnes vše ubírá k elektromobilitě, automobilka Hyundai se je i dnes snaží nadále vylepšovat. Spalovací motory totiž při různém typu zátěže vykazují jinou efektivitu a pokud se motor naladí na jeden způsob jízdy, bývá zpravidla neefektivní v jiných režimech. Proto automobilky už pěknou řádku let zdokonalují systémy variabilního časování a zdvihu ventilů. To třeba zajistí efektivnější režim při nízké zátěži a přepínání na jiné naladění motoru při vyšších otáčkách s vyšší zátěži.
 
 
Hyundai proto představil už třetí generaci těchto variabilních technologií nazvanou CVVD (Continuously Variable Valve Duration). Ta zajišťuje jak proměnnou výšku zdvihu (CVVL), tak i jeho dobu a časování (CVVT). Vše je řešeno v zásadě jednoduchým principem. Vačková hřídel se totiž může pohybovat směrem vpřed a vzad (dál a blíž k vahadlům), čímž se při jejím otáčení mění doba působení na ventil a výška zdvihu. Podle Hyundai má řešení přinést 4% nárůst výkonu, 5% snížení spotřeby a až 12% snížení emisí.
 
Toto řešení bude poprvé použito u motoru Smartstream G1.6 T-GDI, přeplňované šestnáctistovky s výkonem 180 koní (134 kW) a točivým momentem 265 Nm. Vybaven je i systémem Low-Pressure Exhaust Gas Recirculation (LP EGR). Ten vrací část výfukových plynů do válce, čímž ho ochlazuje a snižuje emise oxidů dusíku. Vstřikovací tlaky dosahují 350 barů a výrobce také snížil tření o 34 %. Tento motor se poprvé objeví v Hyundai Sonata Turbo, ten u nás neseženete. Pravděpodobně se ale později objeví i v jiných zde dostupných modelech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD
Apple před pár dny inovoval nabídku svých notebooků MacBook Air. Zjistilo se však, že nové verze mají i jednu nepříjemnou vlastnost. Jejich SSD disky jsou ve čtení znatelně pomalejší než v minulosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej
I když se společnosti Sony na trhu smartphonů poslední roky vůbec nedaří, stále se snaží přicházet s novinkami. Jednou z nich by mohla být připravovaná Xperia 1R s extrémním 5K rozlišením displeje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny
Společnost Qualcomm si vysloužila další nemalou pokutu. Evropská komise na ní uvalila vysokou pokutu ve výši 242 milionů EUR za umělé podsazování cen za účelem eliminace konkurenčních výrobců 3G modemů pro smartphony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned
Internetem už kolují zprávy o připravované nové generaci chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch Active 2. Ty by měly dostat systém měření EKG jako Apple Watch 4. Bohužel si ale na tuto funkci ještě počkáme.
20.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed
Chevrolet Corvette se po 66 letech výroby dočkal velké změny. Nový model C8 Stingray modelového ročníku 2020 totiž vyjede s motorem uprostřed. A půjde o pořádně velký atmosférický osmiválec.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala