HydroFLEX: britský vlak na vodík vyjel na železnici
2.10.2020, Milan Šurkala, aktualita
Vodík je jedním ze slibných paliv budoucnosti, i když má prozatím problém v jeho hodně neekologické výrobě. To se ale postupně daří zlepšovat. V Británii nyní poprvé vyjel vodíkový vlak HydroFLEX na koleje a běžně jezdit by měl už za pár let.
Pohonů budoucnosti je spousta, většina má ale nějaký ten háček. V případě aut to vypadá na elektrický pohon s akumulátory, naopak u těžších dopravních prostředků, jako jsou nákladní vozy nebo vlaky, to vypadá na vodík (zejména tam, kde nejsou troleje). Problém je však zejména v tom, že drtivá většina vyráběného vodíku je tzv. "šedý" vodík (vyráběný z fosilních paliv jako např. uhlí). O něco ekologičtější "modrý" je tímtéž se zachytáváním CO2 a stejně jako nejekologičtější "zelená" varianta je v menšině. S vodíkem experimentuje i Velká Británie, konkrétně Birmingham Centre for Railway Research and Education (BCRRE) a Ricardo Rail. Ti vzali standardní vlakovou jednotku Class 319 a upravili ji na provoz na vodík.
První testovací provoz proběhl ve Warwickshire, kde absolvoval trasu dlouhou zhruba 25 mil (40 km). Prozatím má vlak většinu ústrojí nutných pro pohon vevnitř vagónu, ale do budoucna chtějí tvůrci vše umístit do podvozku, tedy i nádrže na vodík, palivový článek a lithiové akumulátory (vodíkové dopravní prostředky jsou obvykle hybridy, kde palivový článek plní funkci extenderu, příp. zdroje elektřiny k pohonu s výpomocí energií z akumulátorů).
Akumulátory jsou zde dva a ukládají elektrickou energii pro elektromotory. Nabíjeny jsou pomocí palivového článku o výkonu 100 kW, který si bere vodík ze 4 nádrží schopnými pobrat 20 kg vodíku. Zatímco některé zdroje hovoří o tom, že by se vodíkové vlaky mohly na trasách objevit už koncem příštího roku, většinou se zmiňuje rok 2023.