www.svetmobilne.cz
>
>

HydroFLEX: britský vlak na vodík vyjel na železnici

HydroFLEX: britský vlak na vodík vyjel na železnici
, , aktualita
Vodík je jedním ze slibných paliv budoucnosti, i když má prozatím problém v jeho hodně neekologické výrobě. To se ale postupně daří zlepšovat. V Británii nyní poprvé vyjel vodíkový vlak HydroFLEX na koleje a běžně jezdit by měl už za pár let.
K oblíbeným
reklama
Pohonů budoucnosti je spousta, většina má ale nějaký ten háček. V případě aut to vypadá na elektrický pohon s akumulátory, naopak u těžších dopravních prostředků, jako jsou nákladní vozy nebo vlaky, to vypadá na vodík (zejména tam, kde nejsou troleje). Problém je však zejména v tom, že drtivá většina vyráběného vodíku je tzv. "šedý" vodík (vyráběný z fosilních paliv jako např. uhlí). O něco ekologičtější "modrý" je tímtéž se zachytáváním CO2 a stejně jako nejekologičtější "zelená" varianta je v menšině. S vodíkem experimentuje i Velká Británie, konkrétně Birmingham Centre for Railway Research and Education (BCRRE) a Ricardo Rail. Ti vzali standardní vlakovou jednotku Class 319 a upravili ji na provoz na vodík.
 
 
První testovací provoz proběhl ve Warwickshire, kde absolvoval trasu dlouhou zhruba 25 mil (40 km). Prozatím má vlak většinu ústrojí nutných pro pohon vevnitř vagónu, ale do budoucna chtějí tvůrci vše umístit do podvozku, tedy i nádrže na vodík, palivový článek a lithiové akumulátory (vodíkové dopravní prostředky jsou obvykle hybridy, kde palivový článek plní funkci extenderu, příp. zdroje elektřiny k pohonu s výpomocí energií z akumulátorů). 
 
Akumulátory jsou zde dva a ukládají elektrickou energii pro elektromotory. Nabíjeny jsou pomocí palivového článku o výkonu 100 kW, který si bere vodík ze 4 nádrží schopnými pobrat 20 kg vodíku. Zatímco některé zdroje hovoří o tom, že by se vodíkové vlaky mohly na trasách objevit už koncem příštího roku, většinou se zmiňuje rok 2023.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED
Apple představil novou generaci tabletů iPad Pro. Z již tak hodně svižných tabletů se staly ještě větší rychlíci díky procesoru Apple M1. Máme zde minimálně 8 GB RAM, USB 4 s podporou Thunderboltu a větší verze má i displej s mini-LED.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech
Ve Spojených státech se stala kuriózní nehoda vozu Tesla. Automobil neměl nikoho na sedadle řidiče a ve vysoké rychlosti to napálil do stromu. Tam se po nárazu vznítil a dva pasažéři vozu to nepřežili.
19.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře