www.svetmobilne.cz
>
>

HydroFLEX: britský vlak na vodík vyjel na železnici

HydroFLEX: britský vlak na vodík vyjel na železnici
, , aktualita
Vodík je jedním ze slibných paliv budoucnosti, i když má prozatím problém v jeho hodně neekologické výrobě. To se ale postupně daří zlepšovat. V Británii nyní poprvé vyjel vodíkový vlak HydroFLEX na koleje a běžně jezdit by měl už za pár let.
K oblíbeným
reklama
Pohonů budoucnosti je spousta, většina má ale nějaký ten háček. V případě aut to vypadá na elektrický pohon s akumulátory, naopak u těžších dopravních prostředků, jako jsou nákladní vozy nebo vlaky, to vypadá na vodík (zejména tam, kde nejsou troleje). Problém je však zejména v tom, že drtivá většina vyráběného vodíku je tzv. "šedý" vodík (vyráběný z fosilních paliv jako např. uhlí). O něco ekologičtější "modrý" je tímtéž se zachytáváním CO2 a stejně jako nejekologičtější "zelená" varianta je v menšině. S vodíkem experimentuje i Velká Británie, konkrétně Birmingham Centre for Railway Research and Education (BCRRE) a Ricardo Rail. Ti vzali standardní vlakovou jednotku Class 319 a upravili ji na provoz na vodík.
 
 
První testovací provoz proběhl ve Warwickshire, kde absolvoval trasu dlouhou zhruba 25 mil (40 km). Prozatím má vlak většinu ústrojí nutných pro pohon vevnitř vagónu, ale do budoucna chtějí tvůrci vše umístit do podvozku, tedy i nádrže na vodík, palivový článek a lithiové akumulátory (vodíkové dopravní prostředky jsou obvykle hybridy, kde palivový článek plní funkci extenderu, příp. zdroje elektřiny k pohonu s výpomocí energií z akumulátorů). 
 
Akumulátory jsou zde dva a ukládají elektrickou energii pro elektromotory. Nabíjeny jsou pomocí palivového článku o výkonu 100 kW, který si bere vodík ze 4 nádrží schopnými pobrat 20 kg vodíku. Zatímco některé zdroje hovoří o tom, že by se vodíkové vlaky mohly na trasách objevit už koncem příštího roku, většinou se zmiňuje rok 2023.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí
Analytik Neil Cybart z Above Avalon tvrdí, že mobilní telefony Apple iPhone jsou ve světě tak moc úspěšné, že je aktivně používá už více než miliarda lidí. To je zhruba každý osmý člověk na planetě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11 Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11
Malým telefonem Apple iPhone SE (2020) se kalifornská firma trefila do černého. Menší a na poměry Applu dost levný telefon s výkonným hardwarem zaznamenal prodejní úspěchy a v USA tvoří 22 % prodejů všech iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G
Huawei představilo nové telefony řady Mate 40 a s tím také nové high-endové procesory Kirin 9000. Ty přináší moderní 5nm technologii výroby, podporu připojení 5G a slibují vysoký výkon překonávající Snapdragon 865+.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hummer EV: 1000 elektrických koní i krabí chod Hummer EV: 1000 elektrických koní i krabí chod
Legendární Hummer se vrací s novým pikupem EV. Jak už napovídá název, půjde tentokrát o elektromobil. Bude mít nové akumulátory Ultium, maximální výkon 1000 koní, vzduchové odpružení i možnost krabího chodu.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi 18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi
Švýcarský telekomunikační operátor Twifi zvolil opravdu netradiční způsob propagace. Uživatelům nabízí internetové připojení zdarma po dobu 18 let, když po něm pojmenují své dítě. A první takové dítě už existuje.
22.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář