Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei zvažuje spolupráci s Ruskem a láká vývojáře do svého obchodu s aplikacemi

13.6.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Huawei údajně na svém novém operačním systému spolupracuje s některými konkurenty včetně Xiaomi. Záložní plán by potom mohla představovat ruská odnož Sailfish OS a hovoří se dokonce o spolupráci s Ruskem na vývoji procesorů či softwaru.
Huawei kvůli sankcím ze strany USA nejspíš přijde o přístup k Androidu se službami Googlu. Záchranou by mohl být vlastní operační systém, o kterém se spekuluje jako o HongMeng OS. Ark OS nebo naposledy Oak OS. I ten patrně bude založen na Androidu, ovšem čínský výrobce bude muset spoléhat na svůj ekosystém služeb. Do něj patří také obchod s aplikacemi Huawei AppGallery, který najdeme předinstalovaný ve všech smartphonech této značky. Podle oficiálních údajů aktivně používá toto tržiště 270 milionů uživatelů každý měsíc. Není ovšem jasné, kolik v něm najdeme aplikací a kolik z nich bude užitečných i pro uživatele z jiných zemí než Číny.
 
 
Proto musí Huawei rychle shánět vývojáře, kteří by své výtvory nahráli do AppGallery. V těchto dnech některým z nich rozesílá e-mail, ve kterém slibuje plnou podporu při publikování aplikace.  Komunita údajně čítá 560 tisíc vývojářů, ale není jasné, kolik z nich je opravdu aktivních. V minulosti podobné e-maily rozesílal také Amazon, který se vývojáře rovněž snažil přetáhnout do svého ekosystému. Samsung v minulosti dokonce nabízel finanční odměnu vývojářům, kteří naprogramovali aplikace pro jeho platformu Tizen. Pro Huawei může být komplikací skutečnost, že řada tvůrců aplikací pochází z USA, a proto se může zdráhat ve spolupráci s čínskou firmou. Údajně třináct z patnácti nejoblíbenějších bezplatných titulů v Google Play Store má americký původ.
 
Podle čínského státního média Global TImes spolupracuje Huawei na svém novém operačním systému s několika svými konkurenty. Na testování nové platformy se údajně podílí Oppo, Vivo, Xiaomi nebo Tencent. Číňané tak nejspíš doufají, že společně vytvoří protiváhu americkému Androidu. Podle Forbes ovšem Huawei zvažuje ještě jednu alternativu, pokud by nevyšel projekt vlastního operačního systému. Údajně testuje ruskou open source platformu Aurora OS, která je odnoží známějšího Sailfish OS. Zástupci Huawei dokonce údajně diskutují s ruskými představitele, konkrétně s prezidentem Vladimírem Putinem a ministrem digitálního vývoje a komunikací Konstantinem Noskovem, nad dalšími možnostmi spolupráce. Zvažují třeba společný vývoj mobilních procesorů a softwaru.
 


reklama