Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei zrušil představení nových notebooků. Kvůli sankcím USA

13.6.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Obchodní válka s USA nadělá problémy nejen smartphonům, ale také notebookům od Huawei. Čínský výrobce potvrdil, že zrušil představení nových modelů MateBook, které mělo proběhnout tento týden.
Pokud se bavíme o produktech pro koncové zákazníky, tak se v souvislosti s dopady amerického zákazu na Huawei mluví většinou o smartphonech. Není divu, je to hlavní produkt, který si s čínskou značkou spojí snad každý. Poměrně dobře našlápnuto ovšem měly také notebooky od Huawei, které se prodávají pod názvem MateBook. I ony jsou ovšem závislé na komponentu a softwaru od amerických dodavatelů, snad ještě více než smartphony. Stačí se podívat na srdce samotného počítače, a to procesory Intel Core. Ani v případě pomyslného mozku, tedy operačního systému, není situace o moc lepší – MateBooky totiž používají Windows 10. Ačkoliv se společnosti Intel ani Microsoft nevyjádřily, jaké plánují kroky, o oba tyto dodavatele nejspíš Huawei přijde. Jedná se totiž o americké firmy, které by případným porušením zákazu riskovaly velké problémy.
 
 
Microsoft ovšem podnikl první kroky, když bez jakéhokoliv komentáře odstranil ze svého internetového obchodu všechny notebooky od Huawei. Šéf společnosti Richard Yu potvrdil portálu CNBC, že zrušil představení nového modelu, ke kterému mělo dojít tento týden na veletrhu CES Asia v Šanghaji. Možná dojde pouze k pozdržení a notebook spatří světlo světa později, pokud se situace nezklidní. Může to ovšem znamenat i úplný konec Huawei na trhu s notebooky. S touto spekulací přišel web DigiTimes, podle kterého měla firma utlumit výrobu současných modelů MateBook a rovněž vývoj budoucích. Zatímco v případě smartphonů by ještě Huawei mohly zachránit vlastní komponenty i software (včetně operačního systému), v případě notebooků to příliš nepřichází v úvahu. Pokud už by zákazníci překousli linuxovou distribuci místo Windows, „neamerickou“ náhradu za procesory Intel by výrobce hledal těžko. Snad je jedinou možností je zařízení na architektuře ARM, které by používalo vlastní procesor Kirin.
 
MateBooky se od letošního roku prodávají také na českém trhu. Pokud se vám tedy některý z počítačů zalíbil a nebojíte se případných pozdějších problémů s podporou, měli byste si s nákupem pospíšit. Jistá není ani budoucnost modelů MateBook X Pro 2019 a MateBook 14, které byly představeny na veletrhu MWC 2019, ale na pulty obchodů se zatím nedostaly.
 


reklama