Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny

9.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Huawei má čím dál tím těžší pozici. I když je největším producentem telefonů na světě, brzy nebude mít k dispozici nové procesory. Zásoby se tenčí a TSMC pro něj ani nebude vyrábět nové, takže hrozí konec i jeho vlastním procesorům Kirin.
Obchodní válka mezi USA a Čínou nemálo dopadá na čínské výrobce telefonů. I když se navzdory banu USA daří společnosti Huawei válcovat vše, co jí přijde do cesty, a nedávno si opětovně vzala titul nejprodávanější značky telefonů, již brzy tomu může být opětovně konec. Kvůli již zmíněnému banu, za který může údajné odesílání dat uživatelů z telefonů Huawei do Číny, nemá Huawei přístup k americkým technologiím a s tím ani k novým procesorům. Mohla využít stávající zásoby, ale ty jsou teď už téměř na nule a velmi brzy nebudou k dispozici potřebné součástky.
 
Huawei logo
 
Problém je v tom, že není snadné je získat někde jinde. Huawei si sice projektovalo vlastní procesory Kirin, ale i těm hrozí brzký konec. Společnost má problémy s licencemi na americké technologie a USA tlačí i na tchajwanskou firmu TSMC, která by pro Huawei už tyto procesory neměla nadále vyrábět. Další možností je sice obrátit se na čínskou společnost SMIC, jenže ta zatím není technologicky na úrovni TSMC a takové procesory by mohly technologicky zaostávat. Spekuluje se dokonce o nákupu procesorů od Samsungu, pokud by byl svolný je prodat. I tak ale zůstává otázkou, nakolik by i jinde vyráběné procesory byly stále licenčně problematické (a nakolik by USA hrozilo banem těmto firmám, které by s firmou Huawei spolupracovaly).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama