Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei s Geely představují nové EV Luxeed S7: 200 km dojezdu nabije za 5 minut

16.11.2023, Milan Šurkala, aktualita
Huawei s Geely představují nové EV Luxeed S7: 200 km dojezdu nabije za 5 minut
Mnoho technologických firem z Číny zkouší vyvíjet i vlastní elektrická auta. Jednou z nich je i Huawei, které ve spolupráci s Geely vyvinulo elektrický sedan Luxeed S7. Ten má nabít 200 km dojezdu za 5 minut.
Tradiční automobilky začínají mít konkurenci v technologických firmách, a to zejména z Číny. Své vozy vyvíjí např. Xiaomi nebo Huawei. Právě Huawei nyní ve spolupráci s Geely představuje sportovní sedan Luxeed S7. Jde o vůz dlouhý 4971 mm, široký 1963 mm a vysoký 1474 mm, přičemž je postaven na rozvoru 2950 mm. Těmito mírami zapadá např. k Mercedesu třídy E. V prodeji bude v Číně ve čtyřech variantách s dojezdem od 550 do 800 km (podle velmi optimistické čínské normy CLTC). Otázkou je, zda se podívá i k nám, neboť různé značky spadající do tohoto čínského koncernu k nám postupně pronikají.
 
Luxeed S7
 
Využita je tu 800V architektura a dle automobilky má vůz být schopen nabít 200 km dojezdu za pouhých 5 minut. Do 15 minut je pak nabit na 400 km jízdy. Základní varianta bude mít pohon zadních kol a maximální výkon 215 kW, čtyřkolka přidá ještě přední motor s výkonem 150 kW, což má umožnit akceleraci z 0 na 100 km/h za pouhých 3,3 sekundy.
 
Luxeed S7
 
Většina variant (kromě té nejlevnější) bude mít pokročilé jízdní asistenty (ADAS) a najdeme tu operační systém HarmonyOS 4. Moderní auta jsou už opravdu počítače na kolech. Ceny jsou na čínském trhu v rozsahu od 258 do 358 tisíc čínských juanů (800 tisíc až 1,1 mil. Kč), nicméně pokud už se do Evropy nějaké čínské auto dostane, počítejte s cenou alespoň o 2/3 vyšší, ne-li skoro dvojnásobkem. Připomeňme ještě, že Huawei už má v programu elektromobil Atto M5.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama