Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei přestane odemykat bootloadery svých telefonů

26.5.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Huawei vypíná své stránky, prostřednictvím kterých mohou zákazníci získat kód pro odemknutí bootloaderu. Důvodem je snaha zabránit problémům se smartphony. Nové modely už mají smůlu, a pro ty starší bude služba fungovat ještě 60 dnů.
Snad při každém slovním souboji fanoušků Android a iOS může číst či slyšet argument, že operační systém od Googlu nabízí více možností úprav a přizpůsobení. To je samozřejmě pravda, ale na druhou stranu musíme upozornit, že situace se liší v rámci jednotlivých značek a někdy dokonce i modelů. Pokud uživatel chce provést nějaké změny systému, jedním z prvních kroků, který musí provést, nejčastěji bývá odemknutí bootloaderu, neboli zavaděče. To je část kódu, která – velmi zjednodušeně řečeno – slouží ke spuštění Androidu. Potom už je možné telefon „rootnout“, flashnout novou ROM apod.
 
 
Většina výrobců dodává smartphony se zamčeným bootloaderem, a to z bezpečnostních důvodů. Odemknutí bootloaderu obvykle nebývá nic složitého, snad pro každý známější model existuje na internetu jednoduchý návod nebo dokonce nástroj, který pochází od komunity uživatelů. Někteří výrobci dokonce nabízejí oficiální postupy pro odemknutí bootloaderu. Donedávna mezi ně patřil také Huawei, ale ten se svými aktivitami v této oblasti nyní končí. Už začátkem měsíce zmizela stránka, která nabízela instrukce a nástroje k odemčení bootloaderu. Čínský výrobce ovšem nabízel alespoň uživatelsky méně přivětivou možnost, kterou byla žádost skrze formulář v Google Docs. Po jejím odeslání získal uživatel do 24 hodin speciální kód, který umožnil odemknout bootloader. I tato možnost však byla nyní ukončena.
 
Huawei to odůvodňuje tím, že chce nabídnout „lepší uživatelskou zkušenost a zabránit problémům způsobeným flashováním ROM“.Tím byly uživatelům smartphonů Huawei a Honor ztíženy modifikace operačního systému, ale stále existují neoficiální postupy, které ovšem nemusejí být tak pohodlné nebo bezpečné  Huawei nejspíš nechce zákazníkům zcela zabránit odemykání bootloaderu, ale vypnutím oficiálního nástroje alespoň odradí některé méně zkušené uživatele  –  právě oni mohli modifikacemi své zařízení poškodit a případné reklamace potom často byly problematické. Huawei uvádí, že nebude příjímat žádosti o odemknutí bootloaderu pro modely vydané po 24. květnu 2018 a pro starší z nich tuto možnost ukončí 60 dnů od tohoto oznámení, tedy ve druhé polovině července.
 


reklama