Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei může mít problémy i v Evropě

8.12.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Vysoká představitelka Huawei byla nedávno zatčena v Kanadě, údajně kvůli podezření z porušení amerických sankcí vůči Íránu. Přituhuje také v Evropě, kde mají některé státy obavy z produktů Huawei kvůli obavám z čínské špionáže.
Minulou sobotu byla ve Vancouveru zatčena 46letá Meng Wanzhou, finanční ředitelka Huawei a také dcera zakladatele čínské společnosti. Kanadská policie měla jednat na základě výzvy amerických orgánů. USA se totiž rozhodla posvítit na Huawei, který měl před pěti lety porušit sankce vůči Íránu. Meng Wanzhou byla údajně do kauzy přímo zapletena, neboť bankám poskytovala falešné údaje, aby se nepřišlo na zakázaný obchod. K zatčení došlo 1. prosince, kdy se americký prezident Donald Trump setkal v Argentině se svým čínským protějškem 
Si Ťin-pchingem s cílem řešit eskalující obchodní válku mezi oběma zeměmi.
 
 

(Foto: Kārlis Dambrāns)

Informace o zatčení se ovšem do médií dostala až o několik dnů později, kdy začalo první soudní slyšení s Meng Wanzhou. Po šesti hodinách nedošlo k žádném rozhodnutí a slyšení bylo přerušeno až do pondělí. Soud zatím probíhá v Kanadě, ale USA mohou požádat o vydání obžalované. Společnost Huawei prohlásila, že zatím má k obviněním k dispozici jen velmi málo informací a není si vědoma žádného nesprávného jednání paní Meng. Obžalovaná nyní zůstává ve vazbě, podle některých názorů totiž hrozí riziko uprchnutí ze země. 
 
Huawei ovšem nemá na růžích ustlánu ani v jiných částech světa, právě nyní přitom řada zemí zahajuje budování 5G sítí. Austrálie a Nový Zéland před několika zabránily, aby se čínská firma podílela na telefonních sítích nové generace. A nyní stojí před podobným rozhodnutím evropské země. Huawei má na starém kontinentě velmi dobré vztahy s největšími hráči z řad operátorů včetně Deutsche Telekom (T-Mobile) a Vodafone Group. Ve Velké Británii je Huawei pod drobnohledem od července a bezpečnostní orgány se údajně snaží zabránit, aby se společnost podílela na výstavbě 5G sítí v zemi. Obavy údajně panují také v Německu, kde probíhá průzkum, zda by vybavení Huawei nemohlo ohrozit bezpečnost. Stejně tak francouzská vláda zvažuje přehodnocení vztahů s čínskou firmou.
 


reklama