Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei Kirin 930: Nový High-end

28.3.2015, Jan Pánek, aktualita
Huawei je známý tím, že si rád vyrábí vlastní procesory pro svá mobilní zařízení. Teď představil další procesor, který míří do nejvyššího segmentu. Překvapí 16nm procesem a jádry typu Cortex-A53.
V dnešní době se ARM, který navrhuje architekturu jader, může pochlubit hned několika architekturami s podporou 64bitových instrukcí. Nejnovější je Cortex-A72, která se do zařízení dostane později tento rok a potom tu máme sourozence Cortex-A57 a Cortex-A53. A57 nabídne vyšší výkon a A53 nižší spotřebu. Oba typy jader je možno spolu kombinovat v big.LITTLE.

Huawei se ale zamyslel. Podle něj Cortex-A57 spotřebuje 3,5x více energie (535 mW/GHz oproti 150 mW/GHz), ale je pouze o 56 % výkonnější. To znamená, že se vyplatí používat jádra A53, i přestože například konkurenti používají ve svých nejvyšších modelech Cortex-A57. Dalším aspektem je, že úspornější jádra mají levnější výrobu, což může snížit cenu pro zákazníka.

Co tedy Huawei udělal? Vytvořil procesor, který má osm jader a všechna jsou typu Cortex-A53. Ale čtyři z nich nataktoval na 2 GHz a nazval je Cortex-A53 enhanced. Ostatní jádra nechal na frekvenci 1,2 GHz. V podstatě tedy použil big.LITTLE zapojení jader. Původně se předpokládalo, že Huawei představí 4 jádra A53 a 4 jádra A57.

Další výhodou nového procesoru je, že bude vyráběn na novém 16nm FinFET procesu u TSMC. To je poměrně zásadní výhodou oproti většině konkurence. Qualcomm nebo NVIDIA ještě běží na 22 nm. Ale na druhou stranu Samsung už vyrábí na 14nm technologii. Dá se tedy předpokládat, že nový procesor od Huawei, Kirin 930, bude velmi energeticky úsporný, ale neměl by mu chybět ani výkon.

Jedním z prvních zařízení, které bude poháněno Kirinem 930, bude Huawei P8, který bude představen 15. dubna v Londýně. Máme se tedy na co těšit.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama