www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Huawei Kirin 930: Nový High-end

Huawei Kirin 930: Nový High-end
, , aktualita
Huawei je známý tím, že si rád vyrábí vlastní procesory pro svá mobilní zařízení. Teď představil další procesor, který míří do nejvyššího segmentu. Překvapí 16nm procesem a jádry typu Cortex-A53.
K oblíbeným
reklama
V dnešní době se ARM, který navrhuje architekturu jader, může pochlubit hned několika architekturami s podporou 64bitových instrukcí. Nejnovější je Cortex-A72, která se do zařízení dostane později tento rok a potom tu máme sourozence Cortex-A57 a Cortex-A53. A57 nabídne vyšší výkon a A53 nižší spotřebu. Oba typy jader je možno spolu kombinovat v big.LITTLE.

Huawei se ale zamyslel. Podle něj Cortex-A57 spotřebuje 3,5x více energie (535 mW/GHz oproti 150 mW/GHz), ale je pouze o 56 % výkonnější. To znamená, že se vyplatí používat jádra A53, i přestože například konkurenti používají ve svých nejvyšších modelech Cortex-A57. Dalším aspektem je, že úspornější jádra mají levnější výrobu, což může snížit cenu pro zákazníka.

Co tedy Huawei udělal? Vytvořil procesor, který má osm jader a všechna jsou typu Cortex-A53. Ale čtyři z nich nataktoval na 2 GHz a nazval je Cortex-A53 enhanced. Ostatní jádra nechal na frekvenci 1,2 GHz. V podstatě tedy použil big.LITTLE zapojení jader. Původně se předpokládalo, že Huawei představí 4 jádra A53 a 4 jádra A57.

Další výhodou nového procesoru je, že bude vyráběn na novém 16nm FinFET procesu u TSMC. To je poměrně zásadní výhodou oproti většině konkurence. Qualcomm nebo NVIDIA ještě běží na 22 nm. Ale na druhou stranu Samsung už vyrábí na 14nm technologii. Dá se tedy předpokládat, že nový procesor od Huawei, Kirin 930, bude velmi energeticky úsporný, ale neměl by mu chybět ani výkon.

Jedním z prvních zařízení, které bude poháněno Kirinem 930, bude Huawei P8, který bude představen 15. dubna v Londýně. Máme se tedy na co těšit.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář