Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Huawei byl vyloučen z Wi-Fi Alliance a SD Association. Přijde i o technologie ARM

26.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Huawei přišel o členství v několika asociacích, které se starají o významné standardy. Čínskému výrobci by to mohlo zkomplikovat třeba používání microSD karet. Nejistá je také budoucnost procesorů Kirin.
Poté, co Huawei přišel o významné dodavatele včetně Googlu a Qualcommu, se situace pro čínského výrobce nadále komplikuje. V uplynulém týdnu přišel Huawei o členství v několika významných organizacích, které sídlí v USA. Mezi nimi nalezneme kalifornskou SD Association, která se stará o standardy paměťových karet včetně oblíbeného microSD. Kvůli ztrátě členství možná v budoucích telefonech (i jiných produktech) od Huawei nenajdeme podporu karet microSD. Podle oficiálního prohlášení totiž výrobci, kteří nejsou členy SD Association, nemohou ve svých zařízeních podporovat tento typ paměťovek. Huawei by musel získat příslušnou licenci, což se v současné situaci nemusí podařit. Již prodávaných zařízení se ovšem žádné omezení nedotkne, karty microSD v nich budou nadále fungovat.
 
 
Čínský výrobce má navíc v záloze vlastní formát karet NanoMemory, který se objevila v několika high-endových smartphonech. Dost možná se s ním tedy v budoucnu setkáme také v cenově dostupnějších modelech, což by mohlo vést ke zlevnění paměťových karet tohoto typu. SD Alliance ovšem není jediná organizace, která před společností zavřela dveře. Huawei už není ani členem Wi-Fi Alliance sídlící v Texasu. To sice neznamená, že by výrobce přišel o možnost používání bezdrátových technologií ve svých zařízeních, ale už se nebude moct podílet na vývoji standardů. Rovněž organizace JEDEC se sídlem ve Virginii, která se schvaluje standardy polovodičových součástek, musela Huawei vyloučit ze svých řad. Ani v tomto případě se ovšem společnost nemusí být, že by ztratila přístup k některým standardům týkajících se USB nebo pamětí RAM.
 
Mračna se vztahují také nad procesory Kirin, které pro Huawei vyrábí její dceřinná společnost HiSilicon. Ačkoliv se hovořilo o tom, že Kirin bude pro Huawei záchranou vzhledem ke ztrátě procesorů Qualcomm Snapdragon, situaci zkomplikovala firma ARM. Ta je sice britská a její majitel má sídlo v Japonsku, ale podle samotného ARM mají některé používané technologie americký původ – několik poboček společnost používá v USA. To může být pro Huawei vůbec největší rána ze všech, neboť náhradu za tuto architekturu by nesehnal. Existujících procesorů by se problém neměl dotknout, podle spekulací dokonce může HiSilicon představit ještě Kirin 985 a možná pár dalších čipů, které už jsou ve vývoji. Budoucnost ovšem zůstává nejistá.
 


reklama