Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC Touch HD: První dojmy z širokoúhlého WVGA displeje a 5 Mpix foťáku

8.10.2008, Pavel Koza, preview
Pokud se připravuje taková pecka, jakou HTC Touch HD zcela bezesporu bude, je celkem logické, že se ho každý snaží vidět a zkusit na vlastní oči co nejdříve. Díky známostem nejen v naší republice se mi tento cíl podařilo dosáhnout právě dnes, a tak se s vámi o své první dojmy podělím v následujícím krátkém představení.
I když při psaní prvních seznámení s daným zařízením není času nazbyt téměř nikdy, v tomto případě ho bylo ještě méně (celkem jsem měl zařízení ve své moci něco málo přes 4 hodiny), ale snad se mi podařilo krátce otestovat a popsat to nejdůležitější.Na úvod jako obvykle malé upozornění - tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jde o první, veskrze pozitivní dojmy s minimem kritických zkušeností. Pokud chcete znát i slabé stránky zařízení, musíte si počkat na podrobnou recenzi. Zařízení, ke kterému jsem se nachomýtl, bylo navíc předprodukční jednotkou, a tak se finální verze může od této trochu lišit. Proto berte veškeré informace zde uvedené s rezervou, ve finále to může být jinak.Z časových důvodů se zde nebudu zabývat některými, u HTC téměř vždy bezchybnými moduly a vlastnostmi. A nyní již přejděme k samotnému HáDé-čku.Při prvním pohledu na zařízení by se dalo konstatovat, že HTC Touch HD = širokoúhlý displej. Displej je prostě famózní a to nejen kvalitou, ale i vhodně trefenými rozměry a rozlišením 480 x 800 bodů. Úhlopříčka 3,8 palce (96 milimetrů) se prostě s hojně používaným VGA displejem 2,8 palce jako má například HTC Touch Diamond nedá srovnat a už během pár minut jsem se do něj zamiloval. První obrovská výhoda tak velkého displeje spočívá v tom, že na rozdíl od těch s menší úhlopříčkou se dá celkem bez problémů ovládat prstem nejen v programech k tomu určených, ale i v klasickém Microsoftím prostředí Windows Mobile. Posuvníky, zaškrtávátka, všechno je dostatečně velké natolik, aby člověk nemusel kvůli drobné úpravě nastavení tasit stylus. Takže i když není Touch HD úplně prvním Windows Mobile zařízení s tak vysokým rozlišením, právě fyzické rozměry tomu dávají tu správnou šťávu.

Druhá věc, která mi okamžitě padla do oka, je o 100% využitelnější prohlížení Internetu v Opeře. Pravda, samotná Opera je opět trochu vylepšená a nabízí například i plynulý zoom stránky, stejně tak 800 bodů na šířku je logicky lepší než 640 bodů, ale mám na mysli reálnou velikost stránky i jednotlivých částí a fontů, které vás (jako u již zmiňovaného Diamonda) nenutí na neoptimalizovaných webech neustále zvětšovat a zmenšovat jednotlivé části stránky, vystačíte si naprosto v klidu s výchozím nastavením. Jinak jsou i u Touch HD k dispozici známé drobnosti jako je G-Senzor pro automatické otáčení orientace nebo světelný senzor pro nastavení podsvícení, ale to se u zařízení s takovými ambicemi (a cenou) dalo čekat.Další zajímavá a slibná novinka se jmenuje pětimegapixelový digitální fotoaparát. Prvenství v této kategorii sice HD-čku "vyfoukl" Samsung Omnia, ale to má na samotné schopnosti zachytit co nejvěrněji skutečnost jen malý vliv. Hlavní je, že fotky vypadají celkem dost k světu. Je samozřejmě nutné mít na paměti, že jsem fotil značně ve spěchu, bez vyzkoušeného nastavení a vše jen na první (a zároveň poslední) pokus, stejně jako fakt, že firmware fotoaparátu se většinou ladí až do poslední chvíle, ale snad až na občas nevyvážený jas je kvalita snímků na velmi vysoké úrovni (bavíme se o světě Windows Mobile, proti fotomobilům bohužel výrazně ztrácí).

Samotný fotoaparát je velmi rychlý (berte v úvahu, že rozlišení fotografií je 2592 x 1944 bodů, respektive 2592 x 1552 bodů při aktivním širokoúhlém režimu, a většinou mají při nastavení zachování nejvyšší kvality přes 1 MB), kvůli absenci ovládacích prvků je jeho ovládání (včetně spouště) pouze softwarové. Zařízení zvládne i natáčet video v maximálním rozlišení 352 x 288 bodů v režimu H.263 nebo MPEG4 (ukázkové video (1,06 MB) ).

V horším světle už focení nebylo tak kvalitní, na zachycení zvířat to není rozhodně (leda že by bylo zvířátko nadopované nějakou tišící dobrotou), statické obrázky ujdou, ale zde je rozdíl proti fotomobilům ještě výraznější než jinde, obzvlášť pokud uvážíme, že HD-čko nemá přisvětlovací diodu nebo dokonce blesk.Jedním z hlavních cílů Touch HD je dokonalý multimediální zážitek. Drobným dílkem k tomu přispívá i klasický 3,5 milimetrů velký stereokonektor pro připojení sluchátek. Bez všech redukcí a druhořadých přibalovaných sluchátek je poslech skutečným požitkem a člověk může jen litovat, že k tomuto výsledku vedla tak dlouhá a trnitá cesta. A když už mluvíme o multimediálních zážitcích, velký širokoúhlý displej samozřejmě přímo volá po nějakém pěkném filmu. Díky CorePlayeru jsem otestoval jeden díl Doktora House a i když to zatím není úplně ono, potenciál na to se stát skutečně výtečným přehrávačem HD-čko rozhodně má. Vzhledem k tomu, že se obraz zvětšoval z originálních 624 x 352 bodů na šířku 800 bodů to ale šlapalo pěkně. Pokud si vypnete funkci zvětšování obrazu a necháte jen nativní rozlišení, plynulost se ještě zvýší, ale zase už to nevypadá tak dobře.

Během několika málo hodin jsem nemohl ani náznakem otestovat výdrž, ale díky 1350 mAh Li-Ion baterii (což je o plných 50% víc, než nabízí HTC Touch Diamond) můžeme doufat, že to nebude žádný propadák; hlavní rozdíl mezi oběma zařízeními je v displeji (a foťáku, ale ten přeci jen každý nevyužívá na 100%), ostatní parametry jsou zhruba stejné.

Pokud jde o celkový výkon zařízení, i když tam byla nějaká testovací ROMka, mile mě překvapil. Jak sami uvidíte na videu, přepínání mezi okny je velmi svižné, spouštění aplikací rovněž nemá chybu, Opera se sice trochu zadýchává, ale subjektivně méně než na Diamondu a jako takový bonus jsem našel v ROMce i novou verzi aplikace pro připojení ke vzdálené ploše, takže z Touch HD budu moci spravovat svůj server skutečně kdekoliv:). Reálné zaplnění pamětí nemělo smysl řešit, protože v zařízení byla vývojová ROM a tak to ve finále bude určitě jinak.

Mezi další vlastnosti, které jsem ještě stihl otestovat, patřilo připojení k Internetu přes O2 i WiFi, jeden zkušební telefonát, projel jsem se autobusem se zapnutou GPSkou a Google Maps (bohužel vykazovala podobné problémy jako ostatní nová HTC zařízení, tedy velké zpoždění a často i nepřípustnou chybu v zaměření), našel v programech jednu novou aplikaci od HTC nazvanou HTC In Call Recording, určenou pro záznam telefonického hovoru a pak... pak už jsem zařízení musel vrátit...:(A jaký na mě budoucí novinka zanechala dojem? Asi nejlepší ze všech předprodukčních zařízení za hodně dlouhou dobu. Dnes, kdy je pro marketingová oddělení vesměs všech výrobců snad jakékoliv zařízení s dotykovým displejem "iPhone-killer", je tohle první zařízení se systémem Windows Mobile, které by mohlo tomuto označení dostát. Samozřejmě jako žádné jiné zařízení na světě nevyhoví každému a ani HD-čko nebude výjimkou. Pro někoho budou překážkou rozměry, proti Diamondu a ostatním mrňousům je to prostě citelný rozdíl, ale na druhou stranu je to asi jediné, co by mohlo na zařízení vadit. Jednoduše řečeno, pokud se chcete se svým zařízením bavit, brouzdat po internetu a občas napsat nějaký krátký email, můžete Touch HD směle zařadit ke svým kandidátům.

Jsem zvědavý, jestli je to po letech snahy o co nejmenší displeje s co nejvyšším rozlišením pouze osamocený výkřik do tmy, nebo se jedná o dlouhodobější změnu strategie. A samozřejmě jsem hodně zvědavý na to, jak bude vypadat finální produkt s odladěnou ROM a novými verzemi aplikací. Již za měsíc by v tomto ohledu mohlo být jasno.
reklama