Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC: špatné prodeje One M9 a dualSIM tablet na obzoru

21.5.2015, Jan Pánek, aktualita
HTC One M9 po silném začátku zažívá velký propad prodejů oproti svým předchůdcům. Co za tím stojí? Hodlá společnost své ztráty kompenzovat tabletem, který míří do levného segmentu a který bude podporovat dvě SIM?
Dnes se objevila informace, že HTC omezí dodávku dílů na HTC One M9 o 30 %, což je zapříčiněno hlavně špatnou prodejností vlajkového modelu. Když jeho prodeje porovnáme s jeho předchůdci, zjistíme, že se v dubnu prodalo 4,75 milionů M9, ale loňského modelu se prodalo dokonce 8 milionů kusů. Předloňská One M7 se prodávala také obstojně, když se prodalo 7 milionů kusů.

Co stojí za poklesem prodejů? V první řadě to je velká podobnost s minulým modelem. Spokojení uživatelé One M8 nemají zásadní důvody, aby si koupili nový model. Jediný větší rozdíl je lepší fotoaparát. Dalším faktorem je nasycenost trhu, protože navzdory slušnému nástupu se nedaří ani konkurenci v podobě Samsungu Galaxy S5 (edge). I přes 20 milionů předobjednaných telefonů Samsung zatím dodal 10 milionů přístrojů (S5 i S5 edge), a to tyto telefony nemusí být ani prodané.

HTC se špatné prodeje snaží kompenzovat chrlením dalších modelů, jakými jsou například One M9+ a One E9+, které nabízí větší úhlopříčku, a jsou tedy v Číně oblíbené. Čína přitom patří mezi hlavní trhy, kde se prodá nejvíce chytrých telefonů.
 
Problémem je, že na čínském trhu se hodně angažují noví výrobci, kteří konkurují nízkou cenou a podobně kvalitním zpracováním. A takto ztrácí zavedené značky jako HTC a i Samsung pozici v Asii na úkor společností jako Xiaomi, Zopo, Oppo, Huawei, ZTE, OnePlus nebo Meizu. A protože i my, Evropané, zjišťujeme, že tyto levné čínské značky nejsou až tak špatné, tak po nich sáhneme namísto drahých zavedených značek.


HTC One E9+

HTC si bude své místo na trhu urvat zpět, a proto možná zamíří do segmentu levných tabletů. Zde se v současnosti protáčí nejvíce peněz. HTC již dříve uvažovalo, že by snížilo cenu svých telefonů, dokonce i vyměnilo Qualcomm za MediaTek, ale s touto změnou nepřišla zásadní změna ceny, takže k výraznému zvýšení prodejů nedošlo.

Už v minulosti se HTC pokoušelo prosadit na trhu s tablety, ale vždy mělo nadsazenou cenovku, což potenciální kupující odradilo. Můžeme uvést například Flyer, Jetsream nebo Google Nexus 9, na kterém je zřejmé, jak moc HTC nadsazuje cenovku. Aby nedošlo k nedorozumění, v případě, že jde o zařízení Nexus z volného prodeje, Google nepřispívá na cenu jako na PlayStoru. HTC Nexus 9 je k dostání za cenovku okolo 10 000 Kč, ale Xiaomi Mi Pad lze koupit za 6 000 Kč, přičemž oba tablety mají srovnatelnou výbavu.

Novinka od HTC má ale nabídnout jen základní specifikace, což by mělo mít za důsledek příjemnou cenovku. Podle úniků se má jednat o 7palcový tablet se 4jádrovým procesorem a 1 GB RAM. Interní paměť by měla mít hodnotu 16 GB. Zajímavá je podpora dvou SIM karet, což by mohlo znamenat, že s tabletem se bude moct i telefonovat, ale to je jen spekulace.Cenovka je skutečně zajímavá, mělo by se jednat o tablet za cenu atakující 150 dolarů, což je přibližně 3 700 Kč bez DPH. Zatím nejsou žádné další informace, které by říkaly, zdali se tablet dostane i k nám na trh nebo kdy vůbec bude uveden na trh. Samozřejmě se může stát, že jde jen o prototyp a na trh se nemusí dostat.

Zdroje: PhoneArena (1, 2)


reklama