Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC S740 (Rose): První pocity a dojmy z tohoto krasavce

27.8.2008, Pavel Koza, preview
Společnost HTC si asi nemusíme dlouze představovat. V poslední době se o ní opět mluví ještě o trochu víc, než obvykle, protože během několika málo týdnů uvedla na trh dvojici luxusních zařízení s dotykovým displejem, leskle černé krasavce nazvané HTC Touch Diamond a HTC Touch Pro.
Dnes k nim přibyl do party třetí, tentokrát bez dotykové obrazovky, zato hned se dvěma klávesnicemi. V HTC mu říkají HTC S740 a protože jsem měl možnost se s ním krátce seznámit, povím vám o něm trochu víc.

Na úvod jako obvykle malé upozornění - tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jde o první, veskrze pozitivní dojmy, rozhodně se nejedná o recenzi. Pokud chcete znát i slabé stránky zařízení, musíte si počkat na podrobnou recenzi. Zařízení, ke kterému jsem se nachomýtl, bylo navíc klasickou ukázkou předprodukční jednotky. Hardwarová specifikace se trochu lišila od té oficiální, ne všechno fungovalo tak, jak asi fungovat mělo a zařízení jsem dostal naprosto holé, bez jediného kousku příslušenství. Proto berte veškeré informace zde uvedené s rezervou, ve finále to může být jinak.



Na první pohled by se mohlo zdát, že má včera představená novinka se svými o pár týdnů staršími bratříčky hodně společného, opak je však pravdou. První rozdíly najdeme hned na povrchu; zadní strana je sice klasicky "dajmonďácky" lesklá a tvarovaná, čímž bohužel vylučuje rozumné používání na rovné podložce, ale přední strana je naopak matná, plně mechanická, a i to ovládací kolečko je skutečně pouze čtyřsměrový kurzor s odděleným středovým tlačítkem. Dalších ovládacích prvků najdeme na povrchy zařízení pomálu, v jednoduchosti je krása, a tak tlačítka pro regulaci hlasitosti a jedno extra pro ovládání fotoaparátu musí stačit. Zpracování zařízení je, jako již tradičně u HTC, velmi kvalitní, zde není co vytknout.



Jak si sami můžete prohlédnout na fotografiích, je nová S740 nezvykle protažená. Upřímně řečeno si nevybavuji žádné jiné zařízení s Windows Mobile mající podobné proporce (celkové rozměry zařízení jsou 43,4 x 116,3 x 16,3 milimetrů a hmotnost 140 gramů), na druhou stranu právě nezvyklé proporce trochu zkreslují, a tak při přímém srovnání například s HTC Vox není rozdíl v šířce zas tak patrný, zato vynikne skutečně výjimečná délka. V každém případě se díky tomu zařízení na jednu stranu drží velmi dobře v ruce, ale na druhou stranu je při nošení v kapse celkem znát.



Dvojice klávesnic se při prvním testování jevila celkem slušně. Na přední straně je k dispozici klasická numerická, dvanáctitlačítková klávesnice určená především pro telefonování a psaní kratších textů, pro delší psaní se už vyplatí vysunout si klávesnici s QWERTY rozložením. Ta má na rozdíl od Raphaela pouze čtyři řady a membránová tlačítka jsou trochu širší a naopak užší; podsvícení je v obou případech zeleno / bílé. Vysouvací mechanismus je stejně jako u ostatních zařízení od HTC pružinový, stačí lehce zatlačit a o zbytek se postará fyzika. Někomu možná nebude vyhovovat skutečně nepatrný zdvih jednotlivých tlačítek, ale to by měla být jen otázka času, než si na to člověk zvykne.



Diamond a Raphael, to je v prvé řadě prstem ovládaný systém zvaný TouchFLO 3D. Jenže - jak to udělat na zařízení bez dotykové obrazovky? I s tímhle si inženýři v HTC poradili a výsledkem jejich snažení je jakési jednoduché TouchLessFLO, které nabízí ovládání trochu podobným způsobem jako TouchFLO 3D, akorát se místo prstu používá kurzor. Osobně mi sice nepřišlo tak sexy jako originální FLO, ale nezapomínejme, že se bavíme o hodně ranné verzi systému a grafika se vesměs piluje až nakonec.





Jednou z mála vlastností, které jsem měl možnost vyzkoušet trochu důkladněji, je digitální fotoaparát. Stejně jako u dalších dvou zařízení nabízí i S740 rozlišení 3,2 MPix (maximální rozlišení je 2048 x 1536 bodů), ale tentokrát bez automatického ostření. Na nějaké smysluplné focení textu budeme muset pro tentokrát zapomenout, fixní ohnisko je zaostřeno rozhodně na víc než půl metru. Chování fotoaparátu je velmi spořádané, reakce jsou bleskurychlé i při maximálním rozlišení (a tím i velikosti souborů. Nafotil jsem několik ukázkových fotografií, takže si můžete udělat lepší představu, jak zařízení ve skutečnosti fotí. Upřímně řečeno to není nijak oslnivé, ale například barevnost, která je dost špatná, je z velké části řešitelná softwarově.





Jako každé nové zařízení bez dotykového displeje má i S740 předinstalován operační systém Windows Mobile 6.1 Standard. Díky velké paměti ale nabízí mnohem víc než jen základní sadu aplikací. Přímo v ROMce tak najdeme například Google Maps, RSS Hub, a spoustu standardních bonusových aplikací přímo od HTC.

Ostatní technické parametry projdeme jen telegraficky, podrobné testování a hodnocení bude muset vydržet až do recenze. Velmi rychlý (a nový) procesor Qualcomm 7225 je doplněný standardní dvojicí pamětí, každá o velikosti 256 MB. QVGA displej s sice může být pro někoho zklamáním, ale snažit se do úhlopříčky vměstnat VGAčko by asi nebylo nejlepším rozhodnutím. Příjemné je automatické regulování podsvícení na základě okolních podmínek zjišťovaných světelným senzorem, v praxi to fungovalo překvapivě dobře. Naopak senzor natočení u S740 budeme hledat marně, otáčení se provádí automaticky podle stavu vysunutí klávesnice.



Telefonní modul je klasický čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE, zato rychlá data nepotěší cestovatele do dalekých krajů, k dispozici je totiž pouze kombinace 900/2100 MHz. Je samozřejmě možné, že se stejně jako u Diamonda jedná jen o softwarové omezení, ale na to nelze příliš spoléhat. Maximální rychlost downloadu 7,2 Mbps si díky úžasné snaze našich operátorů můžeme vyzkoušet pouze za hranicemi, nezbývá než doufat v lepší zítřky. Telefonní část se nijak viditelně nelišila od toho, na co jsme u HTC zvyklí, i zde se setkáme s vychytávkami typu nepatrné zavibrování po spojení vámi volaného účastníka nebo možnost nastavit automatické odpovídání SMSkou na odmítnutý hovor, prostě velmi kvalitní klasika.

Dál už je to rutina, pro bezdrátovou komunikaci můžeme využít WiFi a Bluetooth modul, abychom na cestách dorazili vždy do cíle má na starosti integrovaná A-GPSka. Pokud by vám náhodou 256 MB FlashROM nestačilo, můžete si paměť rozšířit pomocí paměťové microSD karty (takový mechanismus pro vložení microSD a SIM karty jsem ale ještě neviděl:). O maximální výdrž se stará vyměnitelná Lithium-Ion Polymerová baterie s kapacitou 1000 mAh, o které výrobce tvrdí, že udrží zařízení při životě během 300 hodin pohotovosti nebo šestihodinového hovoru. Jak to bude ve skutečnosti ale zatím netuším, chce to delší testování než pár hodin. A pro příznivce FM vln je k dispozici i integrované analogové rádio, k jeho fungování jsou ale nutná sluchátka sloužící jako anténa.

Tak, to by bylo všechno. Jelikož jsem toto zařízení měl skutečně jen pár hodin, víc jsem toho otestovat nestihl. První dojmy ze zařízení mám vesměs dobré, i když se zařízení má začít prodávat již během září, pořád je velký prostor na opravy a vylepšení a tak uvidíme, jak bude nakonec vypadat finální výrobek. Vzhledem k relativně nižší konkurenci na poli smartphonů jsem zvědavý, jestli někdo tuto hozenou rukavici sebere a nabídne své vlastní, podobně kvalitní zařízení, protože zájem by tu rozhodně byl.
reklama