Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Hra pro Android se snaží nepozorovaně aktivovat předplatné

30.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Nepoctiví vývojáři přišli na další způsob, jak obrat nepozorné uživatele o peníze. Aplikace pro Android vytváří podobné dialogy, které Google používá pro přihlášení k předplatnému, takže některé uživatele zmate.
V Google Play Store se objevil nový druh podvodu, který se uživatele snaží přihlásit k týdennímu předplatnému. Hra Pingu Cleans Up už byla sice z obchodu odstraněna, ale stihlo si ji stáhnout až sto tisíc uživatelů. A tisíce z nich nejspíš skočilo na trik vývojáře, který byl sice jednoduchý, ale poměrně účinný. Po prvním spuštění hry byl uživatel vyzván k vytvoření vlastního herního avatara v podobě tučňáka. Pro potvrzení jednotlivých kroků využili vývojáři dialogové okno nápadně podobné tomu, které Google využívá pro mikrotransakce v aplikacích a přihlášení k předplatnému.
 
 
První i druhé kliknutí na zelené tlačítka byla ještě neškodná, ale třetí dialogové okno už uživatele opravdu přihlásilo k předplatnému. Jak můžeme vidět na snímcích obrazovky, v posledním kroku už je zobrazena cena předplatného a popis na tlačítku hlásí „Subscribe“. Ačkoliv poslední dialogové okno pochází opravdu od Googlu a nijak neskrývá, že vás přihlásí k předplatnému, řada uživatelů na tlačítko nevědomky klikne. Vývojáři totiž využívají toho, že si mnozí z nás nečtou, co vlastně odklikávají a jelikož obě předchozí okna byla neškodná, třetí (vypadající velmi podobně) už tedy leckdo odklikne bez rozmýšlení.
 
Pokud se uživatel přihlásí k předplatnému, bude mu z uložené platební karty odečteno 5,49 eur každý týden. Vývojáři tedy nejspíš zvolili menší částku, aby podvod nebyl snadno odhalitelný při pohledu do vyúčtování  Předplatné je sice možné kdykoliv ukončit, ale pokud si nevšimne, že je přihlášen, může přijít o pár stokorun. Různé podvody s přihlášením k předplatnému se objevily už v minulosti a většinou byly v dětských hrách, kde autoři počítali s tím, že děti odkliknou cokoliv, aby se dostaly ke hře. Trik v aplikaci Pingu Cleans Up byl mnohem důmyslnější, neboť ke zmatení využíval dialogová okna napodobující ta od Googlu, podvést se tedy mohli nechat i dospělí.
 
Google už hru odstranil z Obchodu Play, ale není vyloučeno, že se v budoucnu objeví aplikace využívající stejný či podobný trik. Veškerá aktivní předplatná související s titulem Pingu Cleans Up byla ukončena, takže poškození uživatelé už alespoň nepřijdou o žádné další peníze.
 


reklama