reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HP Spectre 13: nejtenčí notebook na světě

5.4.2016, Jáchym Šlik, aktualita
HP dnes představilo novou generaci svého notebooku Spectre 13, která se chlubí unikáním designem a tloušťkou jen 10,4 mm, pod kterým se ukrývají docela slušné hardwarové komponenty včetně procesorů Intel Core i5 a i7 na architektuře Skylake.
Nový HP Spectre 13 se podle samotného výrobce může pochlubit titulem nejtenčího notebooku na světě. Počítač měří v pase jen 10,4 mm, čímž o několik milimetrů hravě překonává Macbooky i další konkurenci. Pro výrobu šasi byl použit hliník a karbon, hmotnost se zastavila rovněž na extrémně nízké hodnotě 1,1 kg. Po designové stránce se Spectre 13 rozhodně neztratí, výrobce oznámil dokonce luxusní variantu navrženou známými módními návrháři a pokrytou zlatem, diamanty či krystaly Swarovski.

V takhle tenkém notebooku bychom nejspíš čekali pasivně chlazený procesor Intel Core m, ve skutečnosti ovšem pohon zajišťuje výkonnější řada Intel Core i, samozřejmě šestá generace na architektuře Skylake. Konkrétně byly použity procesory Intel Core i5-6200U a Core i7-6500U, které mohou být doplněny až o 8GB RAM, jako úložiště potom slouží SSD o kapacitě 256 nebo 512 GB. 13,3“ IPS displej disponuje rozlišením 1920 x 1080 pixelů (Full HD) a před poškozením je chráněn sklem Gorilla Glass.

Kvůli snížení tloušťky musel výrobce vyvinout nový způsob aktivního chlazení, neboť čipy Intel Core i se na rozdíl od Core m zkrátka bez větráku neobejdou. Ventilátory nejsou umístěny přímo u procesoru, ale na zadní straně. První ventilátor nasává vzduch dovnitř, který ochlazuje procesor a následně je veden do přetlakové komory, odkud je druhým ventilátorem dostáván ven z notebooku. Nízká tloušťka je možná také díky jen 2 mm tenkému displeji, výrobce přitom musel oželet dotykový panel nebo konvertibilitu a použít netradiční panty inspirované nábytkem. Použita musela být také klávesnice s nižším zdvihem (1,3 mm oproti 1,5 mm u jiných notebooků od HP), naopak touchpad se nijak nezmenšil.

Za účelem ušetření každé desetiny milimetru se rozhodl výrobce nahradit starší standard USB novým USB Type-C, na rozdíl od Macbooku má ovšem Spectre 13 hned tři tyto porty. Nabíjení notebooku je přitom možné pomocí jakéhokoliv z nich, dva navíc podporují rozhraní Thunderbolt 3. K další výbavě patří dvoupásmové Wi-Fi, podsvícená klávesnice, stereo reproduktory Bang & Olufsen nebo čtyřčlánková baterie s výdrží až téměř 9,5 hodiny. Nová generace HP Spectre 13 se na evropské trhy dostane v červnu za cenu začínající na 1 499 dolarech, v přepočtu 36 000 Kč včetně DPH.

Zdroj: Notebookcheck.net
reklama
reklama
reklama