Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HP iPAQ Data Messenger: Exkluzivní první dojmy z pracanta od HP

5.1.2009, Pavel Koza, První pohled
Společnost Hewlett-Packard je nejstarším aktivním výrobcem a prodejcem zařízení se systémem Windows Mobile a za 8 let od vzniku platformy Pocket PC na trh uvedla velmi pěknou řádku mobilních zařízení.
Poslední dobou už ale bohužel nepatří zrovna k aktivním tahounům pokroku a spíš než tvorbě honosných a novátorských zařízení se věnuje výrobě praktických a spolehlivých mobilních přístrojů a chytrých telefonů především pro firemní sféru. To je i příklad zařízení nazvaného poněkud netradičně bez jediné číslice jako HP iPAQ Data Messenger, které bych vám rád ukázal v tomto krátkém představení.
Na úvod jako obvykle jedno důležité upozornění - tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jde o první, veskrze pozitivní dojmy s minimem kritických zkušeností. Pokud chcete znát i slabé stránky zařízení, musíte si počkat na podrobnou recenzi. Zařízení, ke kterému jsem se nachomýtl, bylo navíc předprodukční jednotkou, a tak se finální verze může od této trochu lišit. Proto berte veškeré informace zde uvedené s rezervou, ve finále to může být jinak.



Firemní klientela, pro kterou je nový iPAQ určen především, má na rozdíl od klasických, běžných spotřebitelů často velmi odlišné požadavky. Na prvním místě je užitná hodnota, spolehlivost a u větších až velkých podniků i možnost centrální správy, naopak vzhled a nejžhavější technické novinky jsou na seznamu vlastností až na spodních příčkách. Pokud budeme na nový Messenger pohlížet optikou fanoušků mobilních technologií, bude naše nadšení velmi chabé a rozpačité. Z hlediska správce sítě či jen prostého uživatele, který zařízení dostane v práci jako pracovní pomůcku a není k němu nijak "citově" vázán, je novinka od HP už mnohem zajímavější.



Na první pohled vypadá HP iPAQ Data Messenger celkem obyčejně. Převládající barvou je leskle i matně černá, hrany zařízení jsou vesměs tmavě stříbrné. Poloautomatická vysouvací klávesnice vyjíždí na pravou stranu zařízení, princip je stejný jako u XPERIE X1 a ostatních zařízení - stačí stlačením překonat jistý odpor a díky pružinám se zbývající pohyb do jedné z krajních pozic provede automaticky. Vzhledem k předprodukční jednotce je předčasné dělat závěry o kvalitě zpracování, testované zařízení však slibuje velmi dobrý výsledek; i vysouvací mechanismus se jevil jako pevný a hodně bytelný. Celkové rozměry zařízení jsou zhruba srovnatelné s konkurencí, jakou je například Sony Ericsson XPERIA X1 nebo HTC Touch Pro, drobná redukční dieta by ale iPAQu určitě slušela víc.

Při kolmém čelním pohledu si zajisté všimneme barevného, na výšku orientovaného QVGA displeje s úhlopříčkou 2,8 palců a automatickým podsvícením. Vysunutím klávesnice se orientace automaticky změní, automatické přizpůsobení podle naklonění zařízení pomocí gravitačního senzoru není v iPAQu implementováno. Displej je v jedné rovině s rámečkem, ale na nějaké časté ovládání prstem mi přišel jeho povrch, přesně řečeno dotyková vrstva, poněkud tuhá. Se stylusem v ruce ale nebyl žádný problém. Nad displejem jsou jen dva senzory a jedna stavová LEDka, pod displejem najdeme hlavní ovládací prvek, několik tlačítek a mikrofon.

Hlavní ovládací prvek se veze na vlně oblíbených optických senzorů, které především šetří místo. Na rozdíl od Samsungu Omnie či již zmiňované XPERIE X1 je ale v tomto případě optický joystick ve formě malého kruhového čidla, kolem kterého je větší kruhové potvrzovací tlačítko. Senzor reaguje na klasické čtyři směry, simulace myši s kurzorem nebyla k dispozici. Pro ovládání zařízení jsou přímo na čelní straně dvě dvojice tlačítek. Mechanická, stříbrně zbarvená stylová tlačítka s barevným podsvícením slouží pro ovládání telefonu, to pravé je navíc určeno pro zapnutí / vypnutí zařízení. Pod nimi je druhá dvojice nabízející systémové funkce (zobrazení nabídky Start, respektive potvrzení OK). Jejich typ jsem nebyl schopen určit na 100%, dost možná se ale jedná o kapacitní plochy, reagovaly totiž i na velmi jemný dotek (nikoliv stisk).



Zadní strana je téměř celá kryta sundavacím, umělohmotným krytem. Po jeho odstranění najdeme místo pro Lithium-Ion Polymerovou baterii s kapacitou 1140 mAh, slot pro SIM kartu a, jak je poslední dobou velmi časté, i slot pro microSD kartu. Samotné sejmutí krytu zařízení nijak nevadí, takže to pro častou výměnu paměťových karet neznamená výraznou překážku. Pro výměnu SIM karty už je nutné zařízení vypnout, baterie totiž musí být během operace vyjmuta. Na spodním okraji zařízení najdeme ještě systémový reproduktor, na horním okraji pak objektiv třímegapixelového digitálního fotoaparátu s automatickým ostřením a malý přisvětlovací LED blesk. Za pozornost stojí teleskopický stylus, který se netradičně skládá hned ze tří částí a který ze základní délky 63 milimetrů po roztažení nabyde na celých 11 centimetrů.



Boční hrany nabízejí celkem bohatou výbavu ovládacích tlačítek, je jich tam celkem 5, pro spuštění aplikací však slouží pouze dvě z nich. První spouští aplikaci Inbox, druhé je určeno k ovládání fotoaparátu včetně namáčknutí pro zaostření; funkci obou je ale možné změnit. Prostřední dvojice tlačítek na levé hraně je určena pro regulaci hlasitosti, stisk posledního tlačítka s piktogramem zámku zařízení uzamkne (odemknutí se provede stiskem kulatého tlačítka s optickým senzorem). Na pravém boku je kromě tlačítka i gumovou krytkou chráněná dvojice konektorů. Prvním je microUSB určený k nabíjení a synchronizaci, druhým pak klasický 2,5 mm široký konektor pro připojení sluchátek. Poslední zajímavou věcí na těle přístroje je přepínač hlasitého vyzvánění a tichého režimu na horní hraně iPAQa.



Při pohledu na bíle a modře podsvícená tlačítka vysouvací klávesnice si hned všimneme několika věcí. V prvé řadě se jedná o klávesnici se čtyřmi řadami tlačítek, kterých je na klávesnici celkem 40. Většina z nich má dvě funkce (bíle je podsvícen primární znak, modře sekundární), přepínání je klasicky pomocí funkční klávesy. Mezi tlačítky nechybí klávesa "Win" pro zobrazení nabídky Start, naopak jako potvrzovací tlačítko "OK" budeme muset používat to pod displejem. Rozvržení jednotlivých tlačítek je opět netradiční, trochu zvláštní mi přišlo umístění numerického bloku na levé straně klávesnice, ale jako u všech ostatních zmenšených klávesnic platí, že si budete muset chvíli zvykat. Jednotlivá tlačítka mají malý zdvih a nepatrné rozestupy, což sice není zrovna můj šálek kávy, ale při testovacím používání jsem s klávesnicí neměl zásadní problém.



Jak jsem předeslal už v úvodu článku, nejedná se o žádné high-tech orgie, ale o časem prověřená a spolehlivá řešení. Procesor Qualcomm MSM7201A taktovaný na 528 MHz, 128 MB RAM a 256 MB FlashROM, čtyřpásmový GSM/GPRS modul pro telefonování a základní datové přenosy a třípásmové HSDPA (7,2 Mbps) i HSUPA (2 Mbps) pro rychlou datovou komunikaci skoro po celém světě, k tomu Bluetooth 2.0 + EDR, WiFi b/g i GPS modul, to všechno už tu mnohokrát bylo, přesto (nebo právě proto) jde v kombinaci s klasickým QVGA displejem o velmi silnou sestavu zajišťující bleskurychlé reakce a fungování celého zařízení. Výkon mi ve všech ohledech během krátkého testování přišel naprosto dostatečný a nepředpokládám nějaké nepříjemnosti.



Pro telefonování nabízí iPAQ jen základní funkce známé z výchozí nabídky Microsoftu. To sice není nijak oslnivé řešení, ale pro vyhledávání kontaktů, správu seznamů posledních volaných čísel nebo samotné volání či přijímání hovorů to samozřejmě stačí. Jednu skvělou věc ale iPAQ přeci jen má. Jedním ze senzorů nad displejem je totiž čidlo pro detekci přiblížení (proximity senzor), který automaticky vypne displej ve chvíli, kdy telefon přiložíte k uchu, a zase ho zapne, jakmile ho od ucha oddálíte. Napřed jsem si myslel, že to zajišťuje jen chytře naprogramovaný světelný senzor, ale tato funkčnost je zajištěna i v naprosté tmě. Já vím, že iPhone to má už dva roky, ale pokud vím, v zařízení s Windows Mobile je to žhavá a nesmírně praktická novinka.



Multimediální výbava není zrovna silnou stránkou nového iPAQu. Třímegapixelový digitální fotoaparát s maximálním rozlišením 2048 x 1536 bodů, automatickým ostřením a přisvětlovací LEDkou slibuje mnohé, na jeho výsledky si ale budeme muset počkat, fotoaparát v testovaném zařízení byl totiž rozbitý. Kromě focení JPEG snímků v několika režimech (klasické focení, rychlé focení, panorama atp.) je k dispozici i možnost záznamu videa ve formátech H.263 nebo MPEG4 v maximálním rozlišení 320x240 bodů. Ovládací aplikace nabízí dotykové ovládání většiny základních funkcí, i v tomto případě je ale lepší použít stylus než prsty.

Seznam předinstalovaných aplikací opět potvrzuje zaměření na firemní klientelu. Žádné efektní panely pro obrazovku Dnes, žádné speciální efekty imitující rozhraní od Jablka, nic takového. Základem je systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional spolu se základním balíkem aplikací od Microsoftu a klasickou obrazovkou Dnes. Pro prohlížení fotek je na zařízení předinstalována aplikace HP Photosmart Mobile, k lepšímu prohlížení internetu tam máme připravenou Operu Mobile 9.5. Kromě těchto celkem obvyklých nástrojů ale přímo v ROMce najdeme i nástroj pro tisk dokumentů JETCET Print 5, nástroj pro prohlížení PDF dokumentů JETCET PDF, klienta pro připojení k MS serverům Remote Dektop Mobile, Javu od SUNu a nakonec i nástroj HP EMS pro vzdálenou správu zařízení.



A to je o tomto zařízení pro tuto chvíli vše, víc toho ani o zařízení, ani o příslušenství nevím. Datum zahájení prodeje je předběžně stanoveno na druhou polovinu ledna tohoto roku za doporučenou koncovou prodejní cenu 11 950 Kč bez DPH. Jaký bude komerční úspěch tohoto zařízení si netroufám předvídat. Je jasné, že uživatelům lačnícím po zařízeních s velkými displeji, ovládání prstem, bohaté multimediální výbavě a dalších radostech toto zařízení asi nebude dvakrát po chuti, ve firemní oblasti, kde ale stále více boduje především HTC se svojí širokou nabídkou modelů, by nicméně toto zařízení zabodovat mohlo. Více budeme znát za několik týdnů.
reklama