Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Honda testuje autonomní čtyřkolky, budou i na CES 2019

19.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Na začátku letošního roku představila společnost Honda koncept autonomních vozítek 3E-D18, které dále vyvíjí a testuje. Tyto terénní čtyřkolky už jsou nasazeny ve třech úplně odlišných projektech.
Honda sice začala poněkud zaostávat v technologiích autonomních vozů a spojí své síly se společností GM, přesto dále vyvíjí autonomní pracovní stroje série 3E. Jejich koncepty byly představeny počátkem letošního roku na CES 2018, což se týká i terénní čtyřkolky 3E-D18. Tato AWV (Autonomous Work Vehicle) už testuje také v praxi. Díky tomu, že má univerzální systém nástaveb, je možné čtyřkolky přizpůsobovat nejrůznějším úlohám a konkrétně se svými partnery vyzkoušela tři velmi odlišná nasazení. Na CES 2019 bude hledat další společnosti, které by chtěly spolupracovat.
 
autonomní čtyřkolka Honda

Nyní jde např. o práci na solárních elektrárnách v Severní Karolině. Hlavním problémem je rostoucí vegetace, která pak může stínit solárním panelům. Tu spásají ovce, na odstraňování ale pracuje i člověk a nově právě i tato vozidla. Celkově mají na starosti 178 akrů. V Coloradu zase pomáhají hasičům. Ti musí při některých zásazích táhnout i více než 25 kg výzbroje mnohdy hodně náročným terénem, takže když už dojdou k místu zásahu, mohou být poněkud vyčerpaní. Roboti nicméně mohou tuto výbavu pomoci odvézt. Díky pohonu všech kol mají výbornou průchodnost terénem a v režimu “Follow Me” umí následovat hasiče tam, kam jde.
 
autonomní čtyřkolka Honda
 
V Kalifornii jsou pak vozidla Hondy používána i v zemědělství. Využívá se jich např. k postřikům, takže lidé nepřichází do styku s chemikáliemi a pesticidy. Vozítka lze také použít k následné sklizni. V tomto případě přijde vhod režim “A to B” pro příjezd na určené místo, kde se úroda vyloží. Dalším z podporovaných režimů je “Pattern”.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama