Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Holanďané chystají aplikaci, zločince budou chytat jako pokémony

15.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
V Holandsku chystají nový způsob boje se zločinem. Proti krádežím automobilů chtějí bojovat mobilní aplikací, ve které budou hráči po ulicích za body hledat kradená auta. Veřejnost chtějí zapojit i do hledání pohřešovaných osob.
Oblíbená hra Pokémon Go pobláznila svět, ale ve své podstatě není k ničemu užitečnému. Holanďané ale chtějí využít podobný koncept hráčů v reálném světě k boji se zločinem. Vyvíjí mobilní aplikaci Automon, ve které budou hráči hledat kradená auta. Ta mohou vyfotit, ověřit jejich registrační značku a za lokalizování hledaných vozů pak budou sbírat body.
 
Krádež auta
 
zdroj: pixabay.com (public domain)
 
Otázkou pochopitelně zůstává, zda se hledání kradených aut tímto způsobem může vůbec setkat s nějakým úspěchem (mnohem lépe toto zastanou všudypřítomné kamery a systém rozpoznávání registračních značek, otázkou je také bodová motivace). Další aplikaci budou moci lidé používat k pomoci při hledání pohřešovaných osob.
 
Nový systém ale vyvolává i kritiku. Přenášení policejní práce na občany se může postupně zvrhnout v ještě rozsáhlejší monitorování obyvatelstva samého sebou (všichni za body monitorují všechny) a kritici se obávají, že se nemusí týkat jen kradených aut, ale i obecného monitorování jakkoli nepohodlných osob běžným obyvatelstvem. Přibyla by tak metoda sledování lidí, kterých je dnes už tak více než dost.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama