Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Holanďan projel cestu kolem světa v elektromobilu, na palivo dal $300

10.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Holanďan Wiebe Wakker se rozhodl ukázat celému světu, jak jsou elektromobily použitelné i pro dlouhé cestování. Rozhodl se tak pro cestu kolem světa a s elektrickým Golfem ujel 95 tisíc kilometrů.
Nadšenci do elektrických vozů rádi ukazují, jak jsou tato auta výborná, i když to není vždy úplně pravda. Týká se to zejména dlouhých cest, kdy vadí malý dojezd a dlouhé nabíjení. Přesto se Holdanďan Wiebe Wakker rozhodl ukázat světu, že i elektromobil zvládne cestu kolem světa v rámci iniciativy Plug Me In. Vzal tak upravený elektrický Volkswagen Golf nazvaný The Blue Bandit a 13. března 2016 vyjel z Amsterdamu na 95 tisíc kilometrů dlouhou pouť. Po třech letech (7. dubna 2019) dojel do Sydney v Austrálii. Vůz tak sice dojel, ale denní průměr okolo 85 km není zrovna mnoho a spíše to vypovídá o horší použitelnosti elektromobilu než naopak (pochopitelně, Wakker se na cestě i zastavoval a dělal výlety, takže se to dá i pochopit). Golf neměl zrovna moc dlouhý dojezd (zhruba 200 km) a nabíjení také netrvalo zrovna krátkou dobu.
 
 
Na své cestě se spoléhal na pomoc dobrovolníků v rámci projektu, kteří mu často poskytovali nocleh, stravu a v neposlední řadě i elektřinu pro jeho auto (nabízeli svou pomoc na webových stránkách projektu). Pak se není čemu divit, když řekl, že na palivu utratil jen $300 za celou dobu, přičemž většina této částky padla v australském outbacku. Tam je dojezd 200 km nervy drásající i s benzínovým nebo naftovým vozem, natož s elektromobilem. Poznamenejme, že tato cesta by ho na benzínu vyšla tak na zhruba 6000 litrů, což by mohlo být pak okolo $4000 až $6000. Celkově na své pouti projel 33 různých zemí a sponzory byla i společnost Adobe a Canon.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama