www.svetmobilne.cz
>
>

Holanďan projel cestu kolem světa v elektromobilu, na palivo dal $300

Holanďan projel cestu kolem světa v elektromobilu, na palivo dal $300
, , aktualita
Holanďan Wiebe Wakker se rozhodl ukázat celému světu, jak jsou elektromobily použitelné i pro dlouhé cestování. Rozhodl se tak pro cestu kolem světa a s elektrickým Golfem ujel 95 tisíc kilometrů.
K oblíbeným
reklama
Nadšenci do elektrických vozů rádi ukazují, jak jsou tato auta výborná, i když to není vždy úplně pravda. Týká se to zejména dlouhých cest, kdy vadí malý dojezd a dlouhé nabíjení. Přesto se Holdanďan Wiebe Wakker rozhodl ukázat světu, že i elektromobil zvládne cestu kolem světa v rámci iniciativy Plug Me In. Vzal tak upravený elektrický Volkswagen Golf nazvaný The Blue Bandit a 13. března 2016 vyjel z Amsterdamu na 95 tisíc kilometrů dlouhou pouť. Po třech letech (7. dubna 2019) dojel do Sydney v Austrálii. Vůz tak sice dojel, ale denní průměr okolo 85 km není zrovna mnoho a spíše to vypovídá o horší použitelnosti elektromobilu než naopak (pochopitelně, Wakker se na cestě i zastavoval a dělal výlety, takže se to dá i pochopit). Golf neměl zrovna moc dlouhý dojezd (zhruba 200 km) a nabíjení také netrvalo zrovna krátkou dobu.
 
 
Na své cestě se spoléhal na pomoc dobrovolníků v rámci projektu, kteří mu často poskytovali nocleh, stravu a v neposlední řadě i elektřinu pro jeho auto (nabízeli svou pomoc na webových stránkách projektu). Pak se není čemu divit, když řekl, že na palivu utratil jen $300 za celou dobu, přičemž většina této částky padla v australském outbacku. Tam je dojezd 200 km nervy drásající i s benzínovým nebo naftovým vozem, natož s elektromobilem. Poznamenejme, že tato cesta by ho na benzínu vyšla tak na zhruba 6000 litrů, což by mohlo být pak okolo $4000 až $6000. Celkově na své pouti projel 33 různých zemí a sponzory byla i společnost Adobe a Canon.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei odkládá skládací smartphone Mate X Huawei odkládá skládací smartphone Mate X
Vypadá to, že po Samsungu odloží svůj skládací smartphone také společnost Huawei. Její Mate X měl přijít na trh už v těchto dnech, ale budeme si na něj muset ještě pár měsíců určitě počkat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní
Renault představil vylepšenou variantu svého sportovního kupé Alpine A110S. Dostává mnohem vyšší výkon 292 koní díky vyššímu plnícímu tlaku turbodmychadla. Má i upravený podvozek a nové designové prvky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech
Rychlonabíječky elektromobilů potřebují efektivně skladovat energii, kterou se pak nabíjí automobily. Tesla zvažuje, že pro vykrývání špiček a nabíjení mimo špičku začne využívat moderní olověné akumulátory, což by mělo vše zlevnit.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka
O nový elektromobil Honda e vyjádřilo zájem už více než 30 tisíc lidí a automobilka nyní zveřejnila další technické detaily vozu. Místo zrcátek bude mít kamery, podporovat bude i rychlé dobíjení a na 80 % bude za 30 minut.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře