www.svetmobilne.cz
>
>

Harbour Air vzlétli s prvním komerčním elektrickým letadlem

Harbour Air vzlétli s prvním komerčním elektrickým letadlem
, , aktualita
Také letectví chce přecházet na elektrický pohon, pro které ale v nynější podobě není vůbec vhodný zejména kvůli těžkým akumulátorům. Společnost Habrour Air nicméně spouští první komerční lety s elektrickými letadly.
K oblíbeným
reklama
Zatímco elektromobily se začínají těšit vzrůstající oblibě (pravda, zejména tam, kde jsou bohatě dotovány), u letadel je elektrický pohon značně problematický. Pro větší vzdálenost nestačí dolet kvůli těžkým akumulátorům i způsobu pohonu. Vrtulová letadla totiž nejsou příliš rychlá. To však nebrání některým společnostem vyvíjet elektrická letadla a jednou z nich je dopravce Harbour Air. Ti vzali tradiční letadlo de Havilland Canada DHC-2 Beaver a předělali ho na elektrický pohon. První let uskutečnili v Richmondu, Britské Kolumbii v Kanadě.
 
Elektrický de Havilland Canada DHC-2 Beaver od Harbour Air
 
Ten má elektromotor magni500 s výkonem 560 kW (lehce přes 760 koní). Výhodou má být mnohem tišší provoz i vyšší spolehlivost kvůli absenci složitějšího spalovacího motoru. Nulové emise mají být dalším bonusem, nicméně elektřina se nevyrábí úplně bezemisně a emise motoru nejsou takovým problémem jako u pozemní dopravy. Kvůli hmotnosti je dolet značně omezen, takže nelze čekat nasazení takového letadla na dálkové trasy, ale vhodné může být pro krátké cesty např. mezi ostrovy. Nynější varianta na jedno nabití doletí na vzdálenost 160 km.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala