Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Hackeři zablokovali dveře pokojů v rakouském hotelu a požadovali výkupné

7.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Cílem hackerů se v poslední době stávají také hotely, které stále častěji využívají k odemykání pokojů čipové karty namísto klasických klíčů. Právě toho využili kyberzločinci u jednoho z alpských hotelů, který jim nakonec musel zaplatit výkupné.
Zimní idylku v rakouských Alpách narušili přibližně 180 hostům čtyřhvězdičkového hotelu Romantik Seehotel Jägerwirt hackeři, kteří napadli počítačový systém a zablokovali přístup do pokojů. Hosté sice mohli z pokojů odejít, ale už se do nich neměli možnost vrátit, neboť systém bezkontaktních čipových karet byl zablokován. Požadovali přitom výkupné 1 500 eur, v přepočtu přibližně 40 tisíc korun, zaplacené v bitcoinech. Recepční také nemohli evidovat nové hosty, proto se raději provozovatel hotelu rozhodl ustoupit a zaplatit ještě tentýž den požadovanou částku. Hackeři totiž také hrozili tím, že druhý den se výkupné zdvojnásobí.

Jednalo se o tzv. ransomware, tedy vyděračský typ malwaru. Ondřej Vlček z Avastu k problému dodává, že napadnutelný je prakticky jakýkoliv počítačový systém včetně bezpečnostních kamer, požárních alarmů nebo právě zámků. Podnikatelé, ale také zaměstnanci by tedy měli dodržovat pravidla pro ochranu před škodlivým softwarem. Ani zaplacení výkupného přitom nemusí znamenat definitivní konec problémů, právě naopak. Zmiňovaný hotel na břehu rakouského jezera Turracher byl ransomwarem napaden již třikrát, provozovatel se proto rozhodl vrátit zpět ke klasickým klíčům od pokojů namísto čipových karet.

Zdroj: Tisková zpráva Avast
reklama