Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Hackeři vydírají Apple, hrozí smazáním 600 milionů účtů v iCloudu

24.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Skupina tureckých hackerů údajně získala přístupové údaje ke stovkám milionům účtů v cloudovém úložiště od Applu. Nyní vydírá americkou společnost a hrozí, že tyto účty smaže, pokud nedostane zaplaceno. Podle Applu se uživatelé nemusejí bát o svá data.
Tento týden se ozvala hackerská skupina Turkish Crime Family, která údajně získala přístup k obrovskému množství účtů ve službě iCloud. Zpočátku se hovořilo o 300 milionech účtů, později se číslo více než zdvojnásobilo na 627 milionů. Z tohoto počtu by mělo být minimálně 220 milionů údajů k účtům ověřených a bez zapnutého dvoufázového ověření, tvrdí turečtí hackeři. Pokud je to pravda, mohou útočníci přistupovat k souborům a jiným osobním datům, které mají uživatelé na svých cloudových úložištích.

Hackeři se rozhodli vydírat Apple, po kterém v tuto chvíli žádají 150 tisíc dolarů, jinak prý kompletně smažou data na těchto účtech. Dotčení uživatelé by tak přišli o své soubory v iCloudu. Částka má být pachatelům zaslána v kryptoměně Bitcoin, jejíž použití by prakticky znemožnilo vypátrání konkrétních osob. K zaplacení má dojít do 7. dubna, přičemž požadovaný finanční obnos postupně narůstá. Apple se ovšem k situaci vyjádřil poměrně jasně. Podle mluvčího nemá společnost v úmyslu platit jakoukoliv částku vyděračům.

Zároveň bylo potvrzeno, že Apple nezaznamenal žádný únik dat, takže hackeři se k přihlašovacím údajům dostali pomocí jiného zdroje. Nejspíš šlo o jména a hesla, která unikla Yahoo či jiné společnosti. Mnoho uživatelů totiž používá stejné údaje ve více službách, ač jde samozřejmě o porušení jednoho ze základních pravidel bezpečnosti. Zástupce Applu dodal, že společnost aktivně sleduje, aby nedocházelo k neoprávněným přístupům k účtům, a také pomáhá policii v identifikaci zločinců.

O Turkish Crime Family se dosud v médiích nepsalo, ale podle svého prohlášení už skupina několik let působí na černém trhu s osobními údaji. Serveru ZDNet dokonce hackeři poslali na ukázku údaje k pěti desítkám účtů v iCloudu, aby novinářům dokázali, že k nim mají přístup. Jednalo se o starší účty, některé z nich už ani nejspíš nebyly aktivně využívány, takže potenciálně jsou ohrožení spíše uživatelé, kteří v poslední době neměnili své heslo. Pokud máte účet v iCloudu a chcete mít jistotu, změňte si své heslo a zapněte funkci tzv. dvoufázového ověření.

Zdroj: Macrumors.com
reklama