Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Goophone X: design iPhonu X za desetinovou cenu?

15.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Nepříliš známý čínský výrobce Goophone slibuje na první pohled skoro nemožné. Jeho nový smartphone údajně nabízí stejný design jako iPhone X od Applu, ale za nesrovnatelně nižší cenu. V čem je háček?
Produkty od Applu bývají častým zdrojem inspirace pro čínské výrobce, proto bylo jen otázkou času, kdy se objeví kopie nového iPhonu X. K přeborníkům v tomto oboru patří společnost Goophone, která má na kontě nespočet kopií iPhonů, ale také smartphonů jiných značek včetně Samsungu. V minulosti dokonce tento výrobce představil napodobeninu iPhonu 5 dříve než originál a následně hrozil Applu žalobou, že právě on od něj okopíroval tento telefon. Tentokrát se vše nese v klidnějším duchu a Goophone X se objevil až těsně po představení originálního iPhonu X. Po designové stránce má být smartphone velmi podobný, nebo bychom dokonce mohli říct takřka stejný jako novinka od Applu.
 
 
Goophone X, nebo spíše jen vyretušovaný iPhone X?
 
A potvrzuje to zveřejněný obrázek, na kterém můžeme vidět smartphone s velmi tenkými rámečky okolo displeje a stejným modulem předního fotoaparátu, který zasahuje do horní části obrazovky. Na zadní straně sice chybí nakousnuté jablko, ale to je snad jediný viditelný rozdíl oproti originálními iPhonu X. A na závěr to nejzajímavější. Zatímco Apple si za svou novinku účtuje (na americkém trhu) 999 dolarů, Goophone X se má prodávat za pouhopouhých 99 dolarů, tedy necelých 2 200 Kč. A tím se vracíme k otázce, kterou jsme si položili v úvodu článku: v čem je háček? V první řadě na zveřejněném obrázku není Goophone X, ale mírně upravený render iPhonu X, že kterého zástupci čínské společnosti odstranili logo Applu.
 
To znamená, že ultralevný smartphone bude dost možná vypadat úplně jinak. Přece jen za sto dolarů nemůžeme ani od nepříliš známého čínského výrobce očekávat, že nám nabídne telefon s bezrámečkovým designem. Zajímavé bude především to, jak Goophone vyřeší vykousnutou část displeje, neboť takový specifický panel by mohl telefon výrazně prodražit. Také by se mohly lišit použité materiály, místo skla proto čekejte spíše jen plast. Druhý háček představuje výbava, která je v případě modelu Goophone X opravdu velmi mizerná, dokonce snad na hraně použitelnosti:
  • 5,5" LCD displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů
  • čtyřjádrový procesor MediaTek MT6580 a 1GB RAM
  • 8MPx zadní a 2MPx přední fotoaparát
  • 2100MAh baterie
Ve výbavě chybí LTE, ale přesto by se měl telefon tvářit, že touto technologií disponuje. Dalším podraz na zákazníky údajně spočívá v interním úložišti (telefon uvádí 64 GB, přesto by mělo jít jen o 8 či 16 GB) a operačním systému (Android 5.0, i když uživatel nalezne informaci o Androidu 7.0). Na Face ID, bezdrátové nabíjení, duální fotoaparát a další vychytávky potom mohou zájemci o tuto kopii samozřejmě zcela zapomenout. Jednou z mála výhod proti iPhonu X je 3,5mm audio jack.
 


reklama