www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Google zpřesní určování polohy fotoaparátem ve smartphonu

Google zpřesní určování polohy fotoaparátem ve smartphonu
, , aktualita
Jak docílit přesnějšího určení polohy tam, kde není dostatek signálu? Využít fotoaparát v telefonu, stejně jako v nové navigaci s rozšířenou realitou, kterou začíná Google testovat v Mapách.
K oblíbeným
reklama
Bez map a navigace ve smartphonu si mnozí uživatelé ani nedokážou představit život. O to nejpříjemnější může být situace, kdy zařízení nemůže najít přesnou polohu nebo určit, jakým směrem je sever. Často se tak stává v místech, kde chybí kvalitní signál GPS. To mohou být uzavřené prostory, ale mnohdy také ulice měst, kde není dostatečný výhled na oblohu a signál se odráží od budov. Není tedy nic výjimečného, když vám telefon ukáže polohu na druhé straně ulice nebo dokonce několik bloků vedle. Výrobci sice vylepšují technologie pro určování polohy a obvykle kombinují data z více senzorů najednou, narážejí ovšem na některá fyzická omezení.
 
 
Právě na vyřešení problému, kdy například po výstupu ze stanice metra telefonu dlouho trvá, než ukáže správný směr, se zaměřil Google. Využil přitom svou technologii Visual Positioning Service (VPS), která umožňuje identifikovat místo na základě klíčových vizuálních prvků, jako jsou obrysy budov či mostů. A to tak, že porovná fotky pořízené telefon s indexovanými fotkami v databázi. O nedostatek takových obrázků se přitom Google rozhodně nemusí obávat, neboť provozuje službu Street View obsahující panoramatické snímky především z ulic měst. Databáze VPS tak nyní obsahuje data z 93 zemí světa s triliony referenčních bodů, které umožní vizuální určení polohy.
 
 
Výzvou je nyní uvedení technologie do praxe tak, aby fungovala spolehlivě. Skutečná scéna totiž obvykle vypadá trochu jinak než na snímcích ze Street View, které byly pořízeny o měsíce až roky dříve. Proto vstupuje do hry strojové učení, které zvládne určit, jaké prvky jsou důležité a naopak při rozpoznání ignorovat třeba koruny stromů, které se v průběhu roku mění. Google stále pracuje na vývoji nové funkce a zkoumá možnosti, jak ji využít ve smartphonech.
 
 

První uživatelé testují navigaci pomocí AR v Mapách Google

 
 
Zatímco VPS je stále ještě hudbou (blízké) budoucnosti, jiná zajímavá inovace se v těchto dnech dostává do Map od Googlu. Jedná se o navigaci s využitím rozšířené reality, která byla poprvé představena na loňském Google I/O. Tato navigace je mnohem intuitivnější než zobrazení na mapě, ale na druhou stranu je určena pouze pro pěší, neboť při řízení by mohla příliš rozptylovat řidiče. I při chůzi ovšem může způsobit nehodu, proto je uživatel vyzván, aby při pohybu telefon odložil. AR navigace byla vypuštěna pro vybrané beta testery Google Maps.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR Harry Potter: Wizards Unite přichází i do ČR
Netrvalo to vůbec dlouho a dlouho očekávaná mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite se dostává do dalších zemí včetně té naší. Kdo chce, může si už hru zdarma stáhnout na oficiálních obchodech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává Starší MacBooky Pro mohou mít vadnou baterii, Apple je svolává
Pokud máte starší Apple MacBook pro (zejména ty koupené v letech 2015 a 2016), může mít váš přístroj vadnou baterii, která se může přehřát a vznítit. Společnost Apple je tak svolává k dobrovolné opravě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut Vivo láká na 120W nabíjení, 100 % kapacity za 13 minut
Čínský výrobce telefonů Vivo u nás sice nepatří mezi nejznámější, ale možná se trochu více zviditelní konceptem extrémně rychlého 120W nabíjení Super FlashCharge. Akumulátor má nabít za pouhých 13 minut.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030 Irsko chce zakázat prodej spalovacích aut od roku 2030
Irsko se přidává ke státům, které by chtěly co nejrychleji odklidil auta se spalovacími motory ze silnic. Od roku 2030 by se dle nového návrhu neměla prodávat a o pár let později jim nechtějí ani potvrdit technickou.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie
Pro fungování autonomních aut je potřeba mít spoustu senzorů a výkonný hardware, který tyto vstupy dokáže rychle zpracovat. Automobilka Volvo nyní oznamuje, že k tomu bude využívat platformu Nvidia Drive.
20.6.2019, aktualita, Milan Šurkala