www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Google zpřesní určování polohy fotoaparátem ve smartphonu

Google zpřesní určování polohy fotoaparátem ve smartphonu
, , aktualita
Jak docílit přesnějšího určení polohy tam, kde není dostatek signálu? Využít fotoaparát v telefonu, stejně jako v nové navigaci s rozšířenou realitou, kterou začíná Google testovat v Mapách.
K oblíbeným
reklama
Bez map a navigace ve smartphonu si mnozí uživatelé ani nedokážou představit život. O to nejpříjemnější může být situace, kdy zařízení nemůže najít přesnou polohu nebo určit, jakým směrem je sever. Často se tak stává v místech, kde chybí kvalitní signál GPS. To mohou být uzavřené prostory, ale mnohdy také ulice měst, kde není dostatečný výhled na oblohu a signál se odráží od budov. Není tedy nic výjimečného, když vám telefon ukáže polohu na druhé straně ulice nebo dokonce několik bloků vedle. Výrobci sice vylepšují technologie pro určování polohy a obvykle kombinují data z více senzorů najednou, narážejí ovšem na některá fyzická omezení.
 
 
Právě na vyřešení problému, kdy například po výstupu ze stanice metra telefonu dlouho trvá, než ukáže správný směr, se zaměřil Google. Využil přitom svou technologii Visual Positioning Service (VPS), která umožňuje identifikovat místo na základě klíčových vizuálních prvků, jako jsou obrysy budov či mostů. A to tak, že porovná fotky pořízené telefon s indexovanými fotkami v databázi. O nedostatek takových obrázků se přitom Google rozhodně nemusí obávat, neboť provozuje službu Street View obsahující panoramatické snímky především z ulic měst. Databáze VPS tak nyní obsahuje data z 93 zemí světa s triliony referenčních bodů, které umožní vizuální určení polohy.
 
 
Výzvou je nyní uvedení technologie do praxe tak, aby fungovala spolehlivě. Skutečná scéna totiž obvykle vypadá trochu jinak než na snímcích ze Street View, které byly pořízeny o měsíce až roky dříve. Proto vstupuje do hry strojové učení, které zvládne určit, jaké prvky jsou důležité a naopak při rozpoznání ignorovat třeba koruny stromů, které se v průběhu roku mění. Google stále pracuje na vývoji nové funkce a zkoumá možnosti, jak ji využít ve smartphonech.
 
 

První uživatelé testují navigaci pomocí AR v Mapách Google

 
 
Zatímco VPS je stále ještě hudbou (blízké) budoucnosti, jiná zajímavá inovace se v těchto dnech dostává do Map od Googlu. Jedná se o navigaci s využitím rozšířené reality, která byla poprvé představena na loňském Google I/O. Tato navigace je mnohem intuitivnější než zobrazení na mapě, ale na druhou stranu je určena pouze pro pěší, neboť při řízení by mohla příliš rozptylovat řidiče. I při chůzi ovšem může způsobit nehodu, proto je uživatel vyzván, aby při pohybu telefon odložil. AR navigace byla vypuštěna pro vybrané beta testery Google Maps.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google zlepšuje kontrolu aplikací pro Android, vývojáři se bouří Google zlepšuje kontrolu aplikací pro Android, vývojáři se bouří
Operační systém Google Android není zrovna synonymem pro vysoké bezpečí. Dost často se i do oficiálního obchodu dostanou závadné aplikace, což chce Google změnit. Vývojářům se ale zvýšená kontrola nelíbí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát Samsung Galaxy A (2020) přinese až 108MPx fotoaparát
Samsung si pro příští rok chystá aktualizaci velmi úspěšné řady Galaxy A. Vlajková loď by si tentokrát měla odnést dokonce snímač s neuvěřitelným rozlišením 108 MPx, který byl vyvinut původně pro Xiaomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní Bugatti Centodieci: nástupce EB110 má 1600 koní
Na oslavu 110 let existence automobilky Bugatti a připomenutí legendárního modelu EB110 vyrobí automobilka limitovanou sérií vozů Centodieci. Připravte se na výkon 1600 koní a cenu 8 milionů EUR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz Surface Pro 6 a Book 2 po updatu běží jen na 400 MHz
Chybné aktualizace se nevyhýbají žádnému výrobci a tentokrát se to povedlo Microsoftu. Jeho mobilní zařízení Surface Book 2 a Surface Pro 6 totiž po aktualizaci velmi často padají do throttlingu CPU, které pak běží jen na frekvenci 400 MHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou Motorola One Action s netradiční 117° kamerkou
Motorola představila nový smartphone One Action. Jak už název napovídá, je určen pro akční zákazníky. Důvodem je zde širokoúhlý fotoaparát se 117° záznamem s otočeným senzorem pro pohodlné natáčení.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala