Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google zpřesní určování polohy fotoaparátem ve smartphonu

12.2.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Jak docílit přesnějšího určení polohy tam, kde není dostatek signálu? Využít fotoaparát v telefonu, stejně jako v nové navigaci s rozšířenou realitou, kterou začíná Google testovat v Mapách.
Bez map a navigace ve smartphonu si mnozí uživatelé ani nedokážou představit život. O to nejpříjemnější může být situace, kdy zařízení nemůže najít přesnou polohu nebo určit, jakým směrem je sever. Často se tak stává v místech, kde chybí kvalitní signál GPS. To mohou být uzavřené prostory, ale mnohdy také ulice měst, kde není dostatečný výhled na oblohu a signál se odráží od budov. Není tedy nic výjimečného, když vám telefon ukáže polohu na druhé straně ulice nebo dokonce několik bloků vedle. Výrobci sice vylepšují technologie pro určování polohy a obvykle kombinují data z více senzorů najednou, narážejí ovšem na některá fyzická omezení.
 
 
Právě na vyřešení problému, kdy například po výstupu ze stanice metra telefonu dlouho trvá, než ukáže správný směr, se zaměřil Google. Využil přitom svou technologii Visual Positioning Service (VPS), která umožňuje identifikovat místo na základě klíčových vizuálních prvků, jako jsou obrysy budov či mostů. A to tak, že porovná fotky pořízené telefon s indexovanými fotkami v databázi. O nedostatek takových obrázků se přitom Google rozhodně nemusí obávat, neboť provozuje službu Street View obsahující panoramatické snímky především z ulic měst. Databáze VPS tak nyní obsahuje data z 93 zemí světa s triliony referenčních bodů, které umožní vizuální určení polohy.
 
 
Výzvou je nyní uvedení technologie do praxe tak, aby fungovala spolehlivě. Skutečná scéna totiž obvykle vypadá trochu jinak než na snímcích ze Street View, které byly pořízeny o měsíce až roky dříve. Proto vstupuje do hry strojové učení, které zvládne určit, jaké prvky jsou důležité a naopak při rozpoznání ignorovat třeba koruny stromů, které se v průběhu roku mění. Google stále pracuje na vývoji nové funkce a zkoumá možnosti, jak ji využít ve smartphonech.
 
 

První uživatelé testují navigaci pomocí AR v Mapách Google

 
 
Zatímco VPS je stále ještě hudbou (blízké) budoucnosti, jiná zajímavá inovace se v těchto dnech dostává do Map od Googlu. Jedná se o navigaci s využitím rozšířené reality, která byla poprvé představena na loňském Google I/O. Tato navigace je mnohem intuitivnější než zobrazení na mapě, ale na druhou stranu je určena pouze pro pěší, neboť při řízení by mohla příliš rozptylovat řidiče. I při chůzi ovšem může způsobit nehodu, proto je uživatel vyzván, aby při pohybu telefon odložil. AR navigace byla vypuštěna pro vybrané beta testery Google Maps.
 


reklama