Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google umí nově překládat texty v aplikacích

8.7.2016, Jan Pánek, aktualita
Již dlouhou dobu Google umí překládat různé nápisy na fotografiích, nově však dokáže přeložit i různé texty v aplikacích, jako jsou třeba mapy. Naneštěstí jsou podporovány jen některé jazyky, mezi nimiž čeština chybí.
Google přidává do Google Now novou funkci, jíž nazývá "Now on tap", tedy "na dotek". Jednoduše postačí, aby uživatel podržel prst na domovském tlačítku. Jedná se o doplněk Google Now, což je základní rozhraní telefonu, přes které je možné zadávat hlasové povely či vyhledávat, bohužel to funguje jen v některých jazycích jako angličtině, v češtině to nefunguje tak komplexně.

K vyhledávání a hlasovým příkazům se nyní přidává i rozpoznávání textu na různých stránkách na webu či v aplikacích. Tento text je následně přeložen do několika vybraných jazyků, mezi nimiž čeština opět chybí. Zatím umí Google překládat jen do angličtiny, francouzštiny, italštiny, němčiny, španělštiny, portugalštiny a ruštiny.

Funguje to ve všech aplikacích, pouze stačí v anglickém jazyce přikázat telefonu, aby přeložil danou stránku do jazyka, který je nastaven jako výchozí pro daný telefon. Navíc Google podporuje i překlady textů, které jsou v rozdílných jazycích.

Google to ukazuje na příkladu, když jste v zahraničí, chcete do restaurace a díváte se na recenze podniků v okolí, ale recenze jsou v místním jazyce, který neovládáte. V takovém případě stačí jeden povel a recenze jsou třeba v angličtině. Obdobně Now on tap funguje třeba v mapách, město je například v arabštině a můžete jej přeložit do jazyka, jemuž rozumíte lépe.

V mnoha případech může stačit, když máte Android 6.0 a přepnete telefon do angličtiny, případně jiného jazyka z výše vypsaných, jemuž dobře rozumíte. Na druhou stranu by podpora češtiny nemusela být složitá, když už aplikace umožní zpracovat text do přeložitelné podoby.

Tím ale Google nekončí. Dále představuje funkci Discover, která umožní objevit články na témata, o která se zajímáte. Google to demonstruje na příkladu, kdy se uživatel zajímá o Pluto a čte o této trpasličí planetě článek, podrží "domácí tlačítko" a klikne na Discover. Objeví se mu podobné články například od NASA.

Poslední vylepšení se týká propojení s kamerou. Ta bude nově umět číst čárové a QR kódy, aniž by se k tomu musela instalovat speciální aplikace. Například při přečtení čárového kódu se objeví recenze daného produktu. Cenu to neurčí vzhledem k rozdílným cenám v různých obchodech. Tato funkce je ale omezena jen na některé zboží, například nebude fungovat u pytle s rýží.

Novinky od Googlu mají ale omezenou funkčnost v češtině, pokud byste je chtěli vyzkoušet v plné kráse, zkuste přepnout telefon na angličtinu. Pokud to nepomůže, mně se dříve pro plnou funkcionalitu Google Now osvědčilo stáhnout launcher přímo od Googlu, ten je možno najít třeba v Nexusech.

Zdroj: Google
reklama