Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google se možná chce zbavit názvu Android

14.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Operační systém Android zná snad každý, přesto Google nepoužil toto slovo tento týden ani jednou během představování nových Pixelů. Začíná se tedy spekulovat o tom, zda se Google nechystá názvu Android v tichosti zbavit.
Ačkoliv Google tento týden představil třetí generaci smartphonů Pixel, která je vybavena Androidem, nezmínil během prezentace název tohoto operačního systému ani jednou. Stalo se tak patrně vůbec poprvé, kdy nebylo při podobné akci vysloveno slovo „Android“, a to od uvedení platformy v roce 2008. Například před dvěma lety, kdy byly představeny první Pixely, zaznělo jméno operačního systému minimálně osmkrát, jak odhalil přepis tiskové konference. Vloni to už ovšem bylo pouze jednou. Naopak o Chrome OS se mluvilo více než zřetelně. Ale když přišla řeč na kompatibilitu s aplikacemi pro Android, slyšeli jsme jen o „aplikacích“ nebo „aplikacích z Play Store“.
 
 
Pozornější čtenáři si možná všimli, že Google už nějaký čas provádí rebranding některých svých produktů. Už v dávné minulosti se Android Market proměnil v Google Play Store, ale to jsme se dostali skoro do pravěku. V poslední době se ovšem platební služba Android Pay přejmenovala na Google Pay, zatímco z hodinkového operačního systému Android Wear se stal Wear OS. Před pár dny potom došlo ke změně názvu aplikace Android Zprávy (Android Messages), která se nyní jmenuje jen Zprávy (Messages). Původní název nesla aplikace pro posílání SMS zpráv asi dva roky, neboť se přejmenovala z Messengeru kvůli možné záměně s Messengerem od Facebooku.
 
 

Z Androidu se stalo sprosté slovo

 
Znamená to blížící se konec Androidu? Nejspíš nikoliv, i když v budoucnu není vyloučeno jeho nahrazení novou platformou Fuchsia OS, která by sjednocovala Android a Chrome OS. Proč se tedy Google dobrovolně vzdává názvu, který zná skoro každý, kdo se alespoň trochu zajímá o smartphony? Možná proto, že jméno Android dostal až příliš pejorativní nádech. Mnoho lidí si jej totiž spojuje s levnými smartphony, které se často zasekávají a mají šílenou softwarovou podporu. Google se přitom s prémiovými Pixely snaží konkurovat iPhonům od Applu, což asi s nálepkou pomalého a bezpečnostními chybami prolezlého Androidu příliš nejde.
 
Připomeňme, že Android dnes používá nespočet výrobců po celém světě a zdaleka ne pouze ve smartphonech. Podle interních zdrojů, se kterými mluvil redaktor webu 9to5google.com, je dlouhodobým plánem Googlu zbavit se názvu Android, ačkoliv je toto rozhodnutí pro některé partnery kontroverzní. Už od počátku se ovšem označení Android údajně ukazuje jako neefektivní, a to především kvůli přílišné techničnosti pro běžné uživatele.
 


reklama