Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google připomíná výročí pražského orloje po celém světě

9.10.2015, Jáchym Šlik, aktualita
Na dnešní Doodle, tedy obrázkové logo Googlu, můžeme být právem hrdí. Nachází se na něm totiž Staroměstský orloj, významná česká památka, stejné logo se přitom zobrazuje uživatelům ve více než třech desítkách zemí po celém světě.
Docela často Google vyměňuje své klasické logo na hlavní stránce za tzv. Doodle, stylizovaný obrázek upozorňující na nějakou převratnou událost (např. nedávný objev vody na Marsu) nebo ještě častěji připomínající nějaké významné výročí. Čas od času se pak dočkáme i českého loga, které se týká něčeho významného z naší historie a zobrazuje se proto pouze českým uživatelům Googlu.

Doodle zobrazovaný v den vydání této aktuality, tedy 9. října 2015, se sice týká české historie, vidět jej ovšem mohou uživatelé z různých částí světa. Google tímto kresleným logem připomíná 605. výročí Staroměstského orloje v Praze, nejspíš nejznámějšího a nejzachovalejšího středověkého orloje na světě. Právě 9. října 1410 byla totiž existence této stavby poprvé písemně doložena.

Pokud to máte Staroměstské náměstí v Praze daleko, můžete si orloj prohlédnout z pohodlí svého domova, stavba je totiž nasnímána ve službě Google Street View. Kromě exteriéru této významné kulturní i technické památky, lze virtuálně navštívit také vnitřní prostory orloje, kam se běžný návštěvník nedostane, a to včetně detailních záběrů hodinového stroje i postav apoštolů.

Jak už bylo řečeno, dnešní Doodle s Pražským orlojem se zobrazuje uživatelům Googlu ve více než třiceti zemích světa. Kromě Slovenska, Německa, Velké Británie, Španělska a dalších evropských zemí se jedná i o vzdálenější kouty světa včetně Argentiny, Austrálie, Dominikánské republiky, Ghany, Hongkongu, Keni, Peru nebo Portorika.

Zdroj: Google-cz.blogspot.cz
reklama