Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google požaduje po výrobcích 2 roky aktualizací

25.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Jak přimět výrobce, aby častěji aktualizovali své smartphony? Google nejspíš přišel na to, že bez striktnějších pravidel to nepůjde. Nyní bude vyžadovat, aby populární modely s Androidem dostávaly bezpečnostní updaty alespoň po dobu 2 let.
Bezpečnost Androidu a nepravidelné aktualizace jsou dlouhodobý problém, které se sice Google snaží v jisté míře řešit. Zatím se mu příliš však nedaří donutit výrobce, aby se o své telefony lépe starali po softwarové stránce. Redaktoři webu The Verge se dostali k nové verzi smlouvy, kterou Google uzavírá s jednotlivými výrobci. David Kleidermacher, který se v Googlu stará o oblast bezpečnosti Androidu, se už na letošní vývojářské konferenci Google I/O nechal slyšet, že společnost do svých dohod s partnery zavedla povinnost v podobě „pravidelných“ bezpečnostních aktualizací, ale konkrétní podmínky jsme neznali. Až nyní se nedopatřením dostaly na veřejnost.
 
 
Pravidla se týkají smartphonů a tabletů představených po 31. lednu 2018, které zaznamenaly více než 100 tisíc aktivací. Od 31. července vyžaduje Google pravidelné bezpečností aktualizace u 75 % modelů splňujících dané podmínky, ale od 31. ledna 2019 se pravidlo rozšíří na všechny příslušné modely. Konkrétně je vyžadováno, aby v prvním roce od vydání vyšly alespoň čtyři bezpečnostní aktualizace, pro druhý rok už jejich počet nebyl stanoven. To znamená, že Google po výrobcích vyžaduje alespoň dva roky bezpečnostních záplat, ale nevyžaduje update každý měsíc. Bez ohledu na počet vydaných aktualizací také výrobci musejí koncem každého měsíce zajistit opravu bezpečnostních chyb do 90 dnů od jejich objevení Googlem.
 
A má vůbec Google nějaké páky, jak potrestat „neposlušné“ výrobce? Výsledkem nedodržování dohodnutých podmínek může být zamítnutí certifikace budoucích zařízení dané značky. Smlouvy, které získali redaktoři The Verge, se týkají modelů pro evropské trhy, ale nejspíš budou platit globálně. Jejich výsledkem by měl být další zlepšení bezpečnosti smartphonů s Androidem. Google ovšem letos už jednou prohlásil, že už nyní přes 200 modelů od více než 30 výrobců splňuje minimální doporučené požadavky, které spočívají v opravě bezpečnostních děr do 90 dnů od jejich objevení.
 
Jste spokojeni s četností a kvalitou aktualizací vašeho smartphonu?
 


reklama