Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří

16.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
Na nové telefony společnosti Google se hodně dlouho čekalo a nyní se oficiálně představují. Máme zde tedy nové smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty přináší na dnešní dobu trochu nezvyklý design. Zajímavé je černé lemování po straně, překvapivý je pak fakt, že tu najdeme poměrně velký rámeček nad displejem, díky čemuž ale telefon nemá žádný výřez nebo průstřel displeje. V horní části jsou pak různé senzory, máme zde díky tomu technologii Motion Sense, hned dvě IR kamerky a projektor pro odemykání telefonu rozpoznáním tváří, nechybí ani radarový čip Soli. Díky tomu si Google dovolil úplně vypustit snímač otisků prstů a telefon lze ovládat i různými gesty ve vzduchu.
 
Google Pixel 4
 
Oba dva telefony mají OLED displej s frekvencí až 90 Hz, ta se ale automaticky může zpomalovat na 60 Hz pro šetření baterie, což bude zejména u menšího modelu potřeba. Pixel 4 má totiž jen 2800mAh akumulátor, zatímco Pixel 4 XL má znatelně větší 3700mAh kapacitu. Menší model nabídne 5,7" Full HD+ displej (2280×1080 pixelů, hustota bodů 444 ppi), v případě Pixelu 4 XL tu najdeme větší 6,3" Quad HD+ obrazovku (3040×1440 pixelů, hustota 534 ppi).
 
Google Pixel 4
 
V obou případech je pak základem výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 855 s čipem pro výpočty neuronových sítí (algoritmy AI). Operační paměť RAM má kapacitu 6 GB, vnitřní úložiště pak může mít 64 GB nebo 128 GB, přičemž zde není slot pro paměťovou kartu. Jak jde vidět, nové Pixely tak nemíří do toho nejvyššího high-endu, který mívá obvykle větší RAM a ještě výkonnější Snapdragon 855 Plus. Uživatelé mají místo paměťové karty neomezené úložiště fotografií v cloudu ve vysoké kvalitě, ale bohužel ne v té nejvyšší (originální).
 
Google Pixel 4
 
Vzadu pak najdeme dvojici fotoaparátů, kdy hlavní 12,2MPx senzor s objektivem se světelností F1,7 doplňuje teleobjektiv s 16 MPx a F2,4. Oba dva moduly mají optickou i elektronickou stabilizaci a zaostřování pomocí duálních pixelů. Vylepšení se dočkal už tak slušný Night Mode, nyní doplněn o podporu astrofotografie. Funkce Live HDR+ pak ukazuje náhled HDR snímků ještě před vyfocením. Telefony podporují rychlé 18W nabíjení a k dispozici je i bezdrátová varianta.
 
Jak už je u Pixelů zvykem, budou mít nejnovější Android 10 a zaručenou 3letou podporu. Pokud jde o ceny, Pixel 4 se 64GB pamětí vyjde na $799, za 128GB verzi pak zaplatíte $899. Tolik bude stát i 64GB verze Pixelu 4 XL, přičemž 128GB varianta pak vyjde na $999. Nejde tedy zrovna o levné telefony. I proto si už nové smartphony Googlu vysloužily kritiku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama