Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google nejspíš končí s vlastními chromebooky

1.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
K méně známým zařízením, které měl Google v nabídce, patřily chromebooky prodávané pod značkou Pixel. Odlišovaly se od ostatních strojů na této platformě tím, že měly high-endové parametry a vysoké ceny. Podle spekulací je ovšem této řadě konec.
Značka Pixel se do povědomí řady lidí dostala až vloni na podzim, kdy Google představil dvojici smartphonů Pixel a Pixel XL. Má se jednat o výkladní skříň Androidu, tedy telefony se špičkovou výbavou i nejnovější verzí operačního systému. Kvůli vysoké ceně se ovšem zdaleka nejedná o přístroj pro každého. Podobné je to i s notebooky Pixel, které existují od roku 2013. Můžeme je označit jako realizovanou představu high-endového chromebooku. Především v době, kdy se snad všechny chromebooky snažily útočit nízkou cenou, proto Pixel působil jako zjevení. Nabízel displej s vysokým rozlišením a neobvyklým poměrem stran, kvalitní kovové šasi i výkonné komponenty. Cena proto byla několikanásobně vyšší, než je v případě notebooků s Chrome OS zvykem.

V roce 2015 byl představen nástupce, ale třetí generace už se podle webu Techcrunch.com nedočkáme. Původní modely už byly vyprodány a s novými se nejspíš nepočítá. Google se tedy místo toho nejspíš zaměří na jiný hardware, jako jsou například už zmiňované telefony. Co by ovšem mohlo být důvodem, že se americký gigant rozhodl k této změně? Prodejní neúspěchy rozhodně ne. Ačkoliv se chromebooků Pixel nejspíš příliš mnoho neprodalo, pro Google to ani nebylo podstatné. Mělo jít zkrátka o ukázku možností, které nabízí platforma Chrome OS.

Důvodem by mohla být také změna na trhu. Chromebooky už totiž nebývají jen velmi levné náhražky za notebooky s Windows, ale objevuje se řada prémiových modelů se solidními parametry a nadstandardním zpracováním. Google se navíc začíná podílet na vývoji některých chromebooků od ostatních výrobců, jako tomu například bylo v případě Samsungu Chromebook Plus a Chromebook Pro.

Otázkou zůstává, jak toto rozhodnutí Googlu zapadá do vývoje projektu Andromeda, který by měl kombinovat operační systémy Android a Chrome OS. Podle spekulací měl být notebook Pixel 3 prvním zařízením, které by běželo na Andromedě. Google tedy možná na prvním takovém zařízení pracuje s jiným výrobcem jako v případě systému Android Wear 2.0, který se objevil na hodinkách LG Watch Sport a Watch Style.

Zdroj: Liliputing.com
reklama