Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google I/O 2014: Android L, chytré hodinky a všechny další novinky

26.6.2014, Jáchym Šlik, aktualita
Na letošní konferenci Google I/O byl představen nový Android L, který nahradí aktuální 4.4 KitKat. Kromě toho byly představeny dvoje hodinky s Android Wear, projekt Android One, Android TV a Android Auto.
Dnes začal svátek všech fanoušků Googlu a jeho produktů. V San Francisku vypukla dlouho očekávaná konference Google I/O 2014. Podle očekávání je i letošní ročník ve znamení mobilního operačního systému Android.

Sundar Pichai, šéf divize Androidu, nejprve oznámil některého úspěchy operačního systému se zeleným robotem v logu. V současné době by měla být na celém světě 1 miliarda aktivních zařízení s Androidem. Platforma Googlu také okupuje 62 % všech tabletů. Jen pro srovnání, v minulém roce měl Android na poli tabletů jen 46% podíl.


Android L


Podle očekávání dnes představil Google novou verzi Androidu. Chybí ji číselné označení i typický název podle sladkosti – jmenuje se jednoduše Android L. Už změna označení je znamením, že se bude jednat o významnou aktualizaci. Nový systém bude k dispozici pro smartphony, tablety, chytré hodinky, televize i počítače.

Android L bezpečně poznáte už na první pohled, a to díky novému uživatelskému rozhraní “Material Design”. Toto rozhraní, které se postupně objeví ve všech službách od Googlu, je jednodušší a barevnější. Vývojáři si také více pohráli s animacemi, které se zobrazí například při kliknutí na některou položku.

Jednou ze změn v Androidu L je inteligentnější odemykání smartphonu či tabletu. Systém bude využívat například polohu a hlas uživatele nebo dokonce spárována zařízení přes Bluetooth. Přímo na konferenci byl ukázán jeden příklad využití nového systému odemykání: dokud byly spárované chytré hodinky v dosahu smartphonu, nebyl po uživateli vyžadováno žádné zadání hesla, jakmile se však uživatel vzdálil, bylo pro odemknutí smartphonu nutné zadat grafické gesto.

Design změnila trojice tlačítek v dolní části displeje a notifikační lišta bude měnit barvu podle rozhraní aplikace. Na uzamčené obrazovce najdete přehled veškerých notifikací, takže už kvůli tomu nebude nutné stahovat dolů notifikační lištu.

V případě nové příchozí notifikace v průběhu používání nějaké aplikace přes celou obrazovku, se v horní části obrazovky objeví proužek - hraní hry či sledování filmu tak nebudete muset přerušit jen kvůli tomu, abyste se podívali, jaká notifikace vám přišla. Změnila se také podoba menu nedávno spuštěných aplikacích, které bude velmi podobné přehledu otevřených oken v mobilní verzi prohlížeče Chrome.

Několik velmi významných novinek se odehrálo také pod pokličkou. Android L využívá prostředí ART, které by mělo být až dvakrát svižnější ve srovnání s aktuálně používaným prostředím Dalvik RT. Kromě toho ART umožňuje plně využít 64-bitové procesory.

Další novinkou je balíček Android Extension Pack, pomocí kterého budou moct vývojáři tvořit výrazně hezčí a kvalitnější grafiku. Google se také zaměřil na výdrž baterii, která bývá velmi často kritizovanou vlastností dnešních smartphonů. Představený Project Volta přináší nové API umožňující lepší kontrolu displeje, procesoru, Wi-Fi a dalších funkcí.

Chybět nebude dokonce ani nástroj pro vývojáře, který jim pomůže vyhledat “žrouty baterie” v jejich vlastních aplikacích. A v neposlední řadě nabídne Android L nový úsporný režim, který mimo jiné sníží takt procesoru nebo obnovovací frekvenci displeje. Například Nexus 5 by díky tomuto režimu měl vydržet až o 90 minut déle na jedno nabití.

Uživatelé, kteří smartphone či tablet používají zároveň k práci a zábavě, dostanou v Androidu L více možností, jak odlišit tyto dvě sféry života odlišit. Očekávat bychom tedy měli něco podobného, jako nabízí například Samsung KNOX.

Zajímavá je také nová možnost distribuce důležitých bezpečnostních aktualizací Androidu, které budeou probíhat přes Google Play Store. V některých přípoadech, kdy jde skutečně o každou hodinu, tak nebude nutné čekat na zdlouhavý proces vydávání aktualizací skrze výrobce smartphonů a tabletů, jako tomu bylo doposud.

Vývojáři si budou moct Android L stáhnout už od zítřka. K dispozici budou soubory “factory image” pro Nexus 5 a Nexus 7. Právě tato dvě zařízení se updatu na Android L dočkají jako první, mělo by se tak stát někdy na podzim.


Android Wear


Platforma Android Wear určená pro chytré hodinky a další nositelná zařízení, spatřila světlo světa už letos v březnu. Právě dnes se na pulty obchodů dostávají první hodinky využívající tuto platformu. Jedná se o LG G Watch a Samsung Gear Live.LG G Watch

LG G Watch mají 1,65” displej o rozlišení 280 x 280 pixelů a jsou poháněny procesorem Qualcomm Snapdragon 400 spolu s 512MB RAM. Nechybí ani 4GB vnitřní paměť, baterie o kapacitě 400 mAh a podpora Bluetooth 4.0. Hodinky mají rozměry 37,9 x 46,5 x 9,95 mm a hmotnost 63 g.

Samozřejmostí je certifikace IP67 potvrzující úplnou odolnost proti prachu a odolnost proti vodě při ponoření do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut. LG G Watch budou k dostání ve dvou barevných variantách: White Gold a Black Titan.Samsung Gear Live

Samsung Gear Live se mohou pochlubit 1,63” Super AMOLED displejem s rozlišením 320 x 320 obrazových bodů. Dále nabídnou 1,2GHz procesor, 512MB RAM a 4GB vnitřní paměť. Stejně jako u konkurence od LG se můžeme těšit na certifikaci IP67 a podporu Bluetooth 4.0.

Nové hodinky od Samsungu mají rozměry 37,9 x 56,4 x 8,9mm a hmotnost dosahuje hodnoty 59 g. LG G Watch i Samsung Gear Live by se ještě dnes měly začít prodávat v Google Play Store. Kdy dorazí i do běžné obchodní sítě zatím není jasné.

LG G Watch stojí 229 dolarů (4 600 Kč), za Samsung Live Gear pak zájemci zaplatí 199 dolarů (4 000 Kč). Ještě letos v létě by měly následovat další chytré hodinky na platformě Android Wear, a to Motorola 360.


Propojení Androidu a Chrome OS


Google se vždy snažil sjednocovat co možná nejvíce svých služeb, v oblasti operačních systémů však na první pohled jedná přesně opačně. Dříve se sice spekulovalo o tom, že Chrome OS bude nahrazen Androidem, Sundar Pichai z Googlu však tyto dohady už dávno popřel.

Android a Chrome OS zůstanou samostatnými platformami, v budoucnu však můžeme očekávat jejich větší propojení. První vlaštovkou jsou novinky oznámené na letošní Google I/O. Tzv. Chromebooky (notebooky s Chrome OS) budou zobrazovat notifikace ze smartpohonu s Androidem.

A tím to rozhodně nekončí. V budoucnu bude možné na Chromeboocích spustit androidí aplikace. Přímo na Google I/O 2014 byla tato funkce demonstrována na aplikacích Evernote, Flipboard a Vine. Aplikace běžely svižně, otázkou tak zůstává především ovládání - dotykovým displejem je v současné době vybaveno jen několik Chromebooků a ovládáat aplikaci přizpůsobenou pro dotykové displeje pomocí myši a klávesnice není zrovna nejpohodlnější způsob.


Android TV


Projekt Google TV nebyl zrovna úspěšný a proto se kalifornský gigant rozhodl vzít projekt chytré televize zase od začátku. Android TV bude dostupná ve formě set-top-boxů nebo integrovaná přímo do televize. K dálkovému ovládání bude možné využít smartphone či tablet s Androidem.

Android TV bude plná obsahu od známých poskytovatelů, se kterými Google bude spolupracovat. Patří mezi ně mimo jiné Netflix a TED. Nepříliš okoukanou funckí mezi chytrými televizemi bude možnost hraní her. Ty bude možné spolu s dalšími aplikacemi stáhnout z Google Play TV Store.

Android TV bude možné využít také k prohlížení fotografií z vašeho smartphonu. První zařízení na této platformě vyrobí společnosti Asus a Razer. Ve svých nových řadách televizorů budou Android TV podporovat také Sony, Sharp, TP Vision a Philips.


Android Auto


Android Auto je projekt, jehož cílem je umožnit bezpečné používání smartphonu v autě. Pro tento účel Google spojil síly s více než 40 výrobci automobilů, mezi nimiž nalezneme i Škodu. Palubní počítač bude umožňovat používat navigaci, ale i přijímat hovory apod.

Kromě dotykového displeje bude ovládání probíhat především hlasem. Systém Android Auto by se v prvních vozech měl objevit ještě letos.


Android One


Ačkoliv jsme se na Google I/O nedočkali žádného nového Nexus smartphonu, byl představen alespoň zajímavý projekt Android One. Jeho cílem je rozšíření chytrých telefonů v rozvojových zemích.

Klíčem k úspěchu samozřejmě bude co možná nejnižší cena. Například smartphone se 4,5” displejem, podporou Dual SIM, slotem na micro SD karty a FM rádiem by měl stát méně než 100 dolarů, tedy asi 2 000 Kč.

Operačním systémem bude čistý Android s aktualizacemi zajišťovanými samotným Googlem. Výrobu hardwaru bude zajišťovat indická společnost Micromax, v budoucnu by se však do Android One měli zapojit i další výrobci.

Zdroj: PhoneArena.com
reklama