Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google Fuchsia: záhadný operační systém ukazuje své rozhraní ve videu

9.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Google podle neoficiálních informací připravuje další operační systém, který ale tentokrát nebude založen na linuxovém jádře. Nově zveřejněné video ukazuje, že Fuchsia OS bude mít velmi rozdílné uživatelské rozhraní než Android.
Už v loňském roce se objevila informace, že Google chystá další operační systém. Ačkoliv prozatím nebylo nic oficiálně potvrzeno, z řady uniklých střípků můžeme poskládat určitý obrázek o Fuchsia OS. Hned na úvod je nutné zmínit, že na rozdíl od předchozích systémů od Googlu nebude založen na linuxovém jádře. Místo toho měla společnost vyvinout vlastní jádro Magenta. Od počátku se spekuluje o tom, k čemu bude systém sloužit, neboť Android je velmi úspěšný a popularita Chrome OS dlouhodobě roste. Počáteční teorie, že půjde o jednoduchou platformu pro tzv. internet věcí, se nejspíš nepotvrdí. Podle uniklé dokumentace je totiž jádro Magenta určeno pro moderní smartphony či počítače s výkonnými procesory a dostatečně velikou operační pamětí. Tomu by odpovídalo také využití grafického API Vulkan, nástupce OpenGL.

Naposledy se na světlo světa dostala podoba uživatelského rozhraní, které nese interní označení Armadillo. Systém je stále v poměrně rané fázi vývoje, a tak je k dispozici pouze v nekompletní formě. Domovská obrazovka nemá plochu s ikonami aplikací, ale připomíná spíše karty Google Now. K jednotlivým funkcím se uživatel dostane posunem nahoru (aplikace a nedávné procesy) či dolů (návrhy a vyhledávač). Na videu je možné vidět také novou klávesnici a podporu víceokenního multitaskingu. Google se při návrhu nového systému rozhodl oprosti od zvyklostí z Androidu (i konkurenčních platforem), a tak chybí například typická notifikační lišta. K základním informacím, jako stav baterie či sítě, stejně jako k rychlému nastavení jasu, režimu letadla apod. se uživatel dostane po kliknutí na profilový obrázek, který se nachází na domovské obrazovce.


Zamíří Fuchsia OS na smartphony, tablety či notebooky, nebo bude určena například pro chytré domácí spotřebiče? A pokud se dostane na telefony, půjde o náhradu Androidu? Uvidíme, zda se o Fuchsia OS dozvíme něco oficiálního na vývojářské konferenci Google I/O 2017, která začíná už 17. května. I v případě, že by Google nadále mlčel, můžeme v následujících týdnech až měsících očekávat další novinky o novém systému alespoň neoficiální cestou.

Zdroj: Bgr.com
reklama