Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Goodyear reCharge: "pneumatika", která si sama obnovuje vzorek

7.3.2020, Milan Šurkala, aktualita
Goodyear přichází s velmi zajímavým konceptem "pneumatiky" reCharge, která si umí sama doplňovat dezén, a to i podle sezóny. Stačí jen vyměnit kapsli, která obsahuje konkrétní gumovou směs pro doplnění vzorku.
Společnost Goodyear je známým výrobcem pneumatik. Nyní představuje pozoruhodný koncept reCharge, který má šetřit životní prostředí díky tomu, že se nemusí měnit (v USA bylo jen v roce 2017 posláno do důchodu 250 milionů pneumatik, což je velká zátěž pro životní prostředí). V podstatě ani nejde o pneumatiku, protože nevyužívá pneumatického principu a vzduchu. Jde o jakýsi kotouč, resp. nepneumatickou kostru velkého průměru, která má uprostřed místo pro kapsli s náplní, s jejíž pomocí lze budovat nový vzorek kola. Jak se kolo opotřebovává, z kapsle se dostává směrem k povrchu náplň, která na vzduchu tvrdne a vytváří tak nový vzorek.
 
Goodyear reCharge
 
Tato náplň je biologicky odbouratelná a je možné např. v létě vložit kapsli s letní směsí a na další sezónu pak vložit jinou. K její konstrukci se společnost Goodyear inspirovala v přírodě a je založena na principu pavučinových vláken, které jedním z nejpevnějších materiálů v přírodě. Výsledek by měl být vhodný pro moderní dopravu včetně elektromobilů, které jsou těžší než běžná auta.
 
Goodyear reCharge
 
Jde pochopitelně jen o prezentaci konceptu, který má k sériové produkci velmi daleko a je těžké odhadovat, zda se vůbec dá přivést k finálnímu produktu, jehož běhoun by měl dostatečně dobré vlastnosti ve srovnání s těmi dnešními.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama