Společnost Goodyear je známým výrobcem pneumatik. Nyní představuje pozoruhodný koncept reCharge, který má šetřit životní prostředí díky tomu, že se nemusí měnit (v USA bylo jen v roce 2017 posláno do důchodu 250 milionů pneumatik, což je velká zátěž pro životní prostředí). V podstatě ani nejde o pneumatiku, protože nevyužívá pneumatického principu a vzduchu. Jde o jakýsi kotouč, resp. nepneumatickou kostru velkého průměru, která má uprostřed místo pro kapsli s náplní, s jejíž pomocí lze budovat nový vzorek kola. Jak se kolo opotřebovává, z kapsle se dostává směrem k povrchu náplň, která na vzduchu tvrdne a vytváří tak nový vzorek.

Tato náplň je biologicky odbouratelná a je možné např. v létě vložit kapsli s letní směsí a na další sezónu pak vložit jinou. K její konstrukci se společnost Goodyear inspirovala v přírodě a je založena na principu pavučinových vláken, které jedním z nejpevnějších materiálů v přírodě. Výsledek by měl být vhodný pro moderní dopravu včetně elektromobilů, které jsou těžší než běžná auta.

Jde pochopitelně jen o prezentaci konceptu, který má k sériové produkci velmi daleko a je těžké odhadovat, zda se vůbec dá přivést k finálnímu produktu, jehož běhoun by měl dostatečně dobré vlastnosti ve srovnání s těmi dnešními.
Zdroj: wired.com, goodyear.eu