www.svetmobilne.cz
>
>

GM Ultra Cruise: ADAS pro autonomní řízení aut v 95 % situací

GM Ultra Cruise: ADAS pro autonomní řízení aut v 95 % situací
, , aktualita
General Motors chce posunout dál schopnosti autonomního řízení svých vozů. Stále zdaleka nepůjde o plnou autonomii, nicméně nový systém Ultra Cruise má umět spoustu nových věcí a zvládnout prý až 95 % situací.
K oblíbeným
reklama
Autonomní řízení aut je velkým tématem, ale pokud jde o jeho praktickou aplikaci, pořád jsme pouze na 2. úrovni jízdních asistentů (s jednou výjimkou 3. úrovně). Ani Tesla se ještě nedostala na vyšší úroveň a velkým vyzyvatelem do souboje pokročilých asistentů (ADAS) je nyní automobilka General Motors. Ta vedle již existujícího asistenta Super Cruise totiž uvede nový systém nazvaný Ultra Cruise. Ten bude k dispozici pro prémiovější vozidla koncernu a oba systémy tak budou existovat vedle sebe. Chvíli to ale ještě potrvá. GM hovoří o tom, že se dostane nejprve do Cadillaců, a to v roce 2023. Tady je otázkou, zda se tím myslí uvedení v daném roce nebo modelový ročník daného roku, který se uvádí často i mnohem dříve v předchozím roce.
 
GM Super Cruise
 
Ultra Cruise poběží na škálovatelné počítačové architektuře s procesorem vyráběným 5nm procesem. Novinkou bude schopnost reagovat na trvalé značky na silnicích, jezdit dle navigace a dodržovat rychlostní limity, bude umět měnit pruhy samo i na vyžádání, odbočovat, vyhýbat se překážkám a parkovat na příjezdech do garáží. Využívá kombinace kamer, radarů i LiDARu, který je umístěn v čelním skle.
 
GM Ultra Cruise
 
Při uvedení Ultra Cruise bude funkce podporována na 2 milionech mil (3,2 mil. km) silnic v USA a Kanadě. Postupně se bude rozšiřovat a cílem by bylo dostat ho až na 3,4 mil. mil (5,5 mil. km). Podle GM má být systém schopen řídit vůz v 95 % všech situací na silnicích. Otázkou je, kdy se podaří dořešit těch zbývajících 5 %. Pokud vás zajímá úroveň autonomního řízení, stále jde ale jen o tu druhou. Systém vyvíjely týmy z USA, Kanady, Irska a Izraele. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory
Konec spalovacích motorů se podle všeho blíží a automobilka BMW už ohlásila, že s jejich výrobou v mnichovské továrně skončí do roku 2024. Minimálně z poloviny elektrické chce BMW být do roku 2030.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví
Možnosti moderních kamer jsou velmi dobré, ale občas je potřeba jim pro netradiční záběry trochu pomoci. Na YouTube se takto objevilo video, které vyřešilo natáčení spalování paliva v motoru jeho průhledným blokem.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii
Solární karavan Stella Vita nizozemských studentů dojel jen na sluneční energii z Nizozemí až na úplný jih Španělska. Celkově měl ujet téměř 3000 km, nakonec to ale s několika peripetiemi bylo okolo 2000 km. I tak je to ale úspěch.
24.10.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou
Automobilka NIO chce rozšířit funkčnost svých stanic pro výměnu akumulátorů svých elektromobilů. Nově budou instalovány solární panely a síť se tak současně stane i decentralizovanou solární elektrárnou.
22.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta
Programy nejsou neomylné a pokud je někdo nekontroluje, může dojít k zajímavým situacím. Pár z Velké Británie tak dostal pokutu za jízdu v pruhu pro autobusy, ačkoli v daném místě nikdy nejel. Počítač si totiž spletl nápis s registrační značkou.
20.10.2021, aktualita, Milan Šurkala