www.svetmobilne.cz
>
>

GM Ultra Cruise: ADAS pro autonomní řízení aut v 95 % situací

GM Ultra Cruise: ADAS pro autonomní řízení aut v 95 % situací
, , aktualita
General Motors chce posunout dál schopnosti autonomního řízení svých vozů. Stále zdaleka nepůjde o plnou autonomii, nicméně nový systém Ultra Cruise má umět spoustu nových věcí a zvládnout prý až 95 % situací.
K oblíbeným
reklama
Autonomní řízení aut je velkým tématem, ale pokud jde o jeho praktickou aplikaci, pořád jsme pouze na 2. úrovni jízdních asistentů (s jednou výjimkou 3. úrovně). Ani Tesla se ještě nedostala na vyšší úroveň a velkým vyzyvatelem do souboje pokročilých asistentů (ADAS) je nyní automobilka General Motors. Ta vedle již existujícího asistenta Super Cruise totiž uvede nový systém nazvaný Ultra Cruise. Ten bude k dispozici pro prémiovější vozidla koncernu a oba systémy tak budou existovat vedle sebe. Chvíli to ale ještě potrvá. GM hovoří o tom, že se dostane nejprve do Cadillaců, a to v roce 2023. Tady je otázkou, zda se tím myslí uvedení v daném roce nebo modelový ročník daného roku, který se uvádí často i mnohem dříve v předchozím roce.
 
GM Super Cruise
 
Ultra Cruise poběží na škálovatelné počítačové architektuře s procesorem vyráběným 5nm procesem. Novinkou bude schopnost reagovat na trvalé značky na silnicích, jezdit dle navigace a dodržovat rychlostní limity, bude umět měnit pruhy samo i na vyžádání, odbočovat, vyhýbat se překážkám a parkovat na příjezdech do garáží. Využívá kombinace kamer, radarů i LiDARu, který je umístěn v čelním skle.
 
GM Ultra Cruise
 
Při uvedení Ultra Cruise bude funkce podporována na 2 milionech mil (3,2 mil. km) silnic v USA a Kanadě. Postupně se bude rozšiřovat a cílem by bylo dostat ho až na 3,4 mil. mil (5,5 mil. km). Podle GM má být systém schopen řídit vůz v 95 % všech situací na silnicích. Otázkou je, kdy se podaří dořešit těch zbývajících 5 %. Pokud vás zajímá úroveň autonomního řízení, stále jde ale jen o tu druhou. Systém vyvíjely týmy z USA, Kanady, Irska a Izraele. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač
Elektrický pickup Tesla Cybertruck se jen pomalu blíží k sériové výrobě. Ta už měla začít, ale budeme si muset počkat ještě rok. Prototyp vozu se ukázal na dráze a ukázal např. obří stěrač nebo povinná zrcátka.
13.12.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů
Šanghajská továrna Tesly automobilce výrazně umožnila navýšit výrobní kapacitu a podle posledních zpráv za prvních 11 měsíců poslala do světa přes 413 vozů. A zdaleka nešlo jen o vozy pro Čínu.
12.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky
Elektromobil Renault Zoe si před 8 lety odnesl z testů Euro NCAP excelentní 5hvězdičkové hodnocení. Poslední test však vozu nepřinesl ani jednu hvězdičku. Změny na voze i metodice si vybraly svou daň.
10.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní
Policejní vozy Tesla dnes nejsou už ničím až tak výjimečným. V Británii vytvořila policejní variantu Modelu 3 přímo sama Tesla a nabídla ji zdejší policii k dlouhodobějšímu testování. Výsledky jsou poměrně pozitivní.
8.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV
Čínská elektromobilka NIO provozuje netradiční projekt Power Swap, kdy si uživatelé mohou místo nabíjení akumulátorů zajet rovnou pro jeho rychlou výměnu. Nově se rozšiřují možnosti volby jiných kapacit pro výměnu.
6.12.2021, aktualita, Milan Šurkala