Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

GM chce s EV v USA předběhnout Teslu do roku 2025, prozatím prohrává 1:7

3.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka General Motors si hodně věří. Zatímco dnes na americkém trhu s elektromobily nemá ani desetinu, do roku 2025 chce předběhnout Teslu. A zástupkyně automobilky to tvrdí s naprostou jistotou.
Myslíte si, že GM v prodejích EV v USA překoná Teslu do roku 2025?
V anketě šlo hlasovat od 3.11.2021 do 17.11.2021. Počet hlasujících: 1
Ano0 %
Ne100 %
Americký trh s elektromobily je naprosto v dominanci Tesly. Automobilka General Motors sice přes téměř čtvrt stoletím přišla s revolučním elektromobilem GM EV1, ale jakmile mohla, vozů se zbavila. Naproti tomu Tesla to s elektromobilitou a celým konceptem okolo myslela opravdu vážně a prodejní čísla v USA tomu i napovídají. Studie z května 2021 ukázala, že Tesla během předchozích 3 let prodala téměř 431 tisíc elektromobilů na americkém trhu, což znamená 73,6% podíl. V Top 3 měla všechny tři pozice a teprve na čtvrtém místě byl Chevrolet Bolt od GM s 57,6 tisíc kusů a 9,8% podílem na trhu s EV.
 
Hummer EV
 
V nedávném rozhovoru CEO General Motors Mary Barra prohlásila, že připravovanému portfoliu elektromobilů GM věří natolik, že si je naprosto jistá překonáním Tesly do roku 2025. Je pravdou, že podíl Tesly se s příchodem konkurence snižuje (nyní má Tesla už "jen" 63 %, VW 11 %, GM 9 % a Ford 6 %), ale to není dáno tím, že by se prodeje Tesly snižovaly, ale tím, že i ostatní už začínají také prodávat EV. Dnešní poměr Tesla:GM je tak 7:1 pro Teslu, takže GM má co dělat. Barra věří elektrickému Hummeru, Cadillacu Lyriq a dalším elektrickým vozům, který má mít koncern do roku 2025 hned třicet.
 
 
V GM by ale neměli zapomínat na to, že jeden problém je dostat se na dnešní čísla Tesly a druhý problém na čísla budoucí, která mohou být značně odlišná. Vedle nízkosériových vozů jako Semi nebo Roadster Tesla, které mají přijít v roce 2023, se má objevit i velkosériový Cybertruck, otevře se nová továrna v Texasu a Berlíně (ta tedy umožní vrátit část výrobní kapacity amerických továren zpět na americký trh).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama