Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Gigabyte Aorus X7: tenký notebook s SLI

10.1.2014, Jakub Doležal, aktualita
Herní notebook je často brán jako velká a těžká krabice, nicméně Gigabyte respektive jeho sesterská společnost Aorus nás hodlá vyvést z omylu. Co říkáte na 17“ notebook s dvěma grafikami při tloušťce 22,9 mm a hmotnosti 2,9 kg?
První herní notebooky byly opravdu neskutečně velké a těžké. Na vytažení z batohu bylo povětšinou potřeba obou rukou a dalo se s nimi regulérně posilovat. Nicméně tato doba je již pryč, neboť moderní procesory a grafické karty už tolik nehřejí a dovolí tak konstruovat relativně tenké a lehké stroje.

Příkladem budiž prvotina ze stáje Aorus, což je společnost pod křídly Gigabyte. Notebook dostal označení X7 a výbavou rozhodně patří ke špičce na poli herních modelů. Začněme u procesoru Intel Core i7-4700HQ tedy nativního 4jádra, které díky technologii HT dokáže fungovat jako 8jádro. Pracovní takt je 2,4 GHz, avšak díky technologii turbo se lze dostat až na 3,4 GHz. Výkonný procesor potřebuje dostatek paměti a díky čtveřici slotů lze osadit až 32 GB.

Nešetřilo se ani u grafického výkonu, kde máte k dispozici rovnou dvě karty Nvidia GTX 765M v režimu SLI. Výsledná velikost paměti je úctyhodných 4 GB GDDR5. Výkon je alespoň dle grafů společnosti Aorus na úrovni GTX 780M, což je nejvýkonnější čip na poli mobilních grafik. Hodně rychlé to bude i případě úložiště, kde můžete kombinovat dva mSATA SSD disky do RAID 0 pole a navrch přidat plotnový disk s kapacitou 1 TB.

Displej s úhlopříčkou 17,3“ (300 nits, 8 ms) nabízí na první pohled nepříliš lákavé rozlišení 1920 x 1080 pixelů, avšak pro herní účely je to tak akorát a současné Windows si stejně s vyšším rozlišením zatím neumí poradit ve všech situacích. Vizuální zážitek doplňuje audio systém skládající se z dvojice reproduktorů a dvojice subwooferů. Výrobce dále přidává ještě vlastní akustickou technologii Aorus Acoustic.

Velké tělo nabízí dostatek místa pro konektory a Aorus toho rozhodně využívá. Na notebooku totiž najdete 3x USB 3.0, 2x USB 2.0, VGA, 2x HDMI, Mini-Display Port, čtečku SD karet, LAN port, analogový vstup na mikrofon a digitální výstup na sluchátka. Nezapomnělo se ani na podsvícenou klávesnici s makry a numerickou částí. Hráči FPS her jistě ocení zvýrazněné klávesy WSAD.

Bohatou výbavu uzavírá „herní“ LAN adaptér Killer Chip, Bluetooth 4.0 a bezdrátový adaptér Wi-Fi s podporou 802.11ac. K dispozici je také akumulátor s kapacitou 73 Wh, i když na hodnotu výdrže si musíme počkat. Všechny komponenty dokázal výrobce vměstnat do těla s rozměry 392 x 263 x 22,9 mm při hmotnosti 2,9 kg.
Datum uvedení na americký trh je plánováno koncem února tohoto roku (2014). Základní konfigurace začíná na 2100 dolarech (cca 42 000 Kč) a za X7 v plné polní si Aorus řekne o 2800 dolarů (cca 56 000 Kč). Dostupnost a ceny pro evropský trh jsou zatím velkou neznámou.

Zdroj: Aorus, TheVerge
reklama