Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI

22.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Převratných technologií ohledně baterií, elektromobilů a jejich nabíjení jsme už měli spoustu, nicméně uvedení konceptu do reálného světa trvá obvykle několik let. Jedním z dalších zajímavých pokusů je systém nabíjení od GBatteries, který slibuje snad velkolepé věci. Společnost má na svědomí letecký inženýr Kostya Khomutov, električtí inženýři Alex Tkachenko a Nick Sherstyuk a CCO Tim Sherstyuk. Jejich systém má zajímavým způsobem optimalizovat nabíjení klasických Li-Ion akumulátorů, takže nabití by mělo zabrat zhruba stejnou dobu jako natankování plné nádrže.
 
GBatteries logo
 
GBatteries navíc tvrdí, že k tomu není potřeba žádných speciálních akumulátorů s převratnými chemikáliemi a technologiemi, ale že takto dokážou nabít i běžné Li-Ion akumulátory dnešních elektromobilů. Systém bude vyžadovat akorát speciální adaptér do nabíjecího portu elektromobilu. Tvůrci totiž hovoří o tom, že jsou schopni nabít 60kWh akumulátor za pouhých několik minut.
 
Podle prezentace na CES 2019, kde měli Chevrolet Bolt, tvrdili, že za 5 minut bude akumulátor nabit ze zhruba 50 %, za 10 minut by mělo být dosaženo okolo 80 %. To by znamenalo alespoň na začátku nabíjecí výkon okolo 360 kW. Při praktickém testu pak měli okolo 53 % za pouhé 4 minuty. Podle tvůrců využili systém umělé inteligence, který bedlivě monitoruje průběh nabíjení a umožňuje zrychlit a zpomalit nabíjení podle aktuálních podmínek tak, aby ve výsledku bylo co nejrychlejší.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama