Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Galaxy S9+ je podle DxO králem fotomobilů. Není to však tak úplně pravda

2.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung Galaxy S9+ trhl rekord ve fotografickém benchmarku DxOMark a sesadil tak dosavadního vítěze Pixel 2 XL. Při porovnání výsledků v jednotlivých kategoriích však zjistíme, že takové zjednodušování není na místě.
DxO Mark se snaží vyřešit problém s porovnáváním kvality fotoaparátů ve smartphonech. Kvalitu snímků odborníci převádějí na čísla a tím nejdůležitějším je potom celkový výsledek, podle kterého jsou jednotlivé modely seřazeny v žebříčku. DxOMark je však zároveň kontroverzním hodnocením, které mnozí neuznávají, nebo mu alespoň nepřikládají příliš velkou váhu. Na druhou stranu jde o nejjednodušší způsob, jak porovnat kvalitu fotoaparátů v různých telefonech, aniž bychom si sami museli prohlížet a srovnávat desítky až stovky snímků. Od podzimu tomuto fotografickému benchmarku vládl Google Pixel 2 XL, který nebyl sesazen ani iPhonem X. Povedlo se to až Samsungu s jeho nejnovějším modelem Galaxy S9+.
 
 
Jihokorejský výrobce prezentuje právě fotoaparáty svých nových vlajkových lodí jako jednu z hlavních novinek a výsledky testu od DxO to vlastně potvrzují. V kategorii statických fotografií získal Galaxy S9+ rekordní výsledek 104 bodů, video však bylo o něco slabší a z této kategorie si telefon odnesl 91 bodů, což je o něco méně než u jiných high-endových modelů. Celkový výsledek 99 bodů však větší es devítce stačil k tomu, aby o chlup předběhla Pixel 2 XL (98 bodů). Za sebou novinka nechala také iPhone X a Huawei Mate 10 Pro (oba 97 bodů), stejně jako svého nepřímého předchůdce s duálním fotoaparátem Galaxy Note 8 (94 bodů). Podle DxOMark nemá fotoaparát v Galaxy S9+ žádné výrazné slabiny a dosahuje solidních výsledků ve všech kategoriích. Nechceme výborné výsledky nejnovějšího Samsungu nijak zatracovat, ale při porovnání s druhým Pixelem 2 XL vyjdou najevo některé problémy porovnávání telefonů v DxOMark.
 
 
Můžeme si všimnout, že smartphone Googlu porazil krále ve většině kategorií, a to především v těch nejvýznamnějších, jako expozice a kontrast (o 4 body), barvy (o 5 bodů), autofokus (o 7 bodů) a textura (o 6 bodů). Galaxy S9+ se však podařilo amerického konkurenta výrazně zašlapat do země ve třech kategoriích. Hlavně se jedná o šum, kde získal 79 bodů oproti 59. Skoro dvojnásobně více bodů si Samsung vysloužil v kategorii zoom, což je zásluha duálního fotoaparátu. Oproti tomu Pixel má pouze jeden zadní snímač, takže umí pouze digitální zoom. Díky duálnímu fotoaparátu vyhrál Galaxy S9+ také v kategorii bokeh, která označuje snímky s efektem rozoostřeného pozadí. Pixel 2 XL totiž v tomto ohledu spoléhá pouze na umělou inteligenci a jak je vidět, zatím tato technologie ještě není tak pokročilá.
 
Jaké z toho vyplývá poučení?  Při porovnání telefonů v DxOMark bychom se neměli nechat zmást jen celkovým výsledkem, ale zaměřit se také na to, jak telefony uspěly ve fotografiích i videu a hlavně jednotlivých dílčích kategoriích. A rozhodovat bychom se neměli jen podle zprůměrovaných výsledků, ale také v závislosti na tom, jaké fotografické schopnosti od mobilu vyžadujeme. Třeba zda je pro nás důležitější celkově o něco lepší kvalita snímků, nebo možnost zoomování a bokeh efektu.
 


reklama