Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak
reklama

Fuchsia může nahradit Android a Chrome OS, ale nemusí

19.7.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Na operačním systému Fuchsia údajně pracuje 100 zaměstnanců Googlu, jeho osud však zůstává nejasný. Nejprve by se mohl objevit v chytrých reproduktorech, později v noteboocích a nakonec také ve smartphonech. Kdy to bude?
Existence Fuchsia OS je vlastně veřejným tajemstvím. Google sice jeho existenci oficiálně nepotvrdil, přesto se o systému mluví a někteří jej dokonce vyzkoušeli. Začátkem letošního roku jsme si tak mohli prohlédnout velmi ranou verzi uživatelského rozhraní. Stále ovšem není jasné, co Google s novou platformou zamýšlí. Příliš nám to nevyjasnily ani nejnovější informace, které získal zpravodajský server Bloomberg. Přesto jsme zase o něco moudřejší. Podle zdroje, který má přístup ke konverzacím mezi členy týmu Fuchsia OS, je cílem vytvořit „jeden operační systém schopný běžet na všech zařízeních společnosti, jako jsou telefony Pixel a chytré reproduktory, stejně tak na zařízeních třetích stran dosud spoléhajících na Android nebo Chrome OS.“
 
 
To ovšem neznamená, že k takové náhradě opravdu dojde. Serveru CNET zaslal Google prohlášení, že v horizontu několika let nemá v plánu nahradit Android jiným systémem. A vlastně by to ani příliš nedávalo smysl, neboť platforma je velmi úspěšná a neustále roste, i když má své mouchy (a není jich málo). Přesto by měla být Fuchsia OS do tří let připravena pro chytré reproduktory, do tří až pěti let pro notebooky a za pět let pro smartphony. A co bude potom? Objeví se nový systém v komerčně dostupných zařízeních, nebo zůstane interním projektem? To je zatím ve hvězdách.
 
Avšak informace, že na vývoji pracuje tým čítající 100 zaměstnanců, naznačuje, že Google do novinky neváhá investovat nemalé finanční prostředky. Bylo by proto překvapivé, když by nakonec projekt předčasně ukončil. Ani to ovšem nemůžeme zcela vyloučit, Google často zavrhuje některé své služby, i když jsou třeba povedené. Android, Chrome OS a Fuchsia OS možná budou nějaký čas fungovat vedle sebe. Bude proto také důležité, zda si nová platforma bude rozumět s aplikacemi pro Android. Zpětná kompatibilita by byla vhodným řešením, neboť začínat s vývojem aplikací zase od začátku, když existují miliony aplikací pro Android, by vlastně nedávalo smysl.
 


reklama
reklama