Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Foxconn, výrobce iPhonů, představil 3 nové elektromobily

18.10.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Hon Hai Technology Group (Foxconn) známe jako výrobce elektroniky např. i pro Apple, nicméně v budoucnu chce rozjet i výrobu elektromobilů. Představila hned tři nové modely včetně autobusu.
Elektromobilita se zdá být pro mnoho společností zabývající se elektronikou mnohem snazší než klasické automobily. Není zde spalovací motor, naopak tu jsou akumulátory, se kterými mají už nějaké zkušenosti, a stále rostoucí důraz na softwarové funkce jim dává mnohem větší sebedůvěru v boji proti tradičním automobilovým gigantům. Další firmou, která tak chce prorazit na trhu s elektroauty, je Hon Hai Technology Group. Tu známe spíše jako Foxconn. To je ta firma, která je hlavním výrobcem smartphonů Apple iPhone.
 
Foxconn Model C
 
Na HHTD21 tak firma představila hned 3 koncepty elektrických vozidel vyvinutých např. i ve spolupráci s Yulon Motor Group. Máme zde např. Model C, což je SUV s délkou 4,64 metru a rozvorem 2,86 metru. Pojme 5+2 pasažéry, chlubí se nízkým koeficientem aerodynamického odporu Cd 0,27. Má nabídnout 700km dojezd a zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy.
 
Na sedanu Model E pak Foxconn spolupracoval s Pininfarinou. Zde je otázkou, zda nebude mít Foxconn se zvoleným jménem problém. Toto označení má zaregistrováno automobilka Ford a je např. důvodem, proč se Model 3 od Tesly nejmenuje Model E. Elon Musk totiž chtěl mít ucelenou řadu modelů tvořící slovo SEXY, ale takto musí mí S3XY. Zda Foxconn má či nemá nějakou smlouvu o využití tohoto jména, nevíme.
 
Foxconn Model E
 
Zadní část vozu se může proměnit na mobilní kancelář, zajímavostí jsou i "chytrá okna" nebo odemykání vozu obličejem. Má nabízet výkon 750 koní (přes 550 kW), na 100 km/h zrychlit za 2,8 sekundy a nabídnout až 750km dojezd.
 
Foxconn Model T
 
Jako poslední tu máme elektrický autobus Model T. Ten už prošel náročnými zkouškami životnosti a trvanlivosti, jeho akumulátor má vydržet teplotu 400 °C. Dojezd má činit přes 400 km, zvládnout má dokonce 25% stoupání a jet až 120 km/h.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama