Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia 9500 vs. MDA Compact

Zdenek Malinsky (9781)|2.7.2005 15:18
[QUOTE="vampyr"]Nemyslím si, že PALM je krok zpět, naopak si říkám proč jsem ho nepořídil už dávno.[/QUOTE]Já zase vím, že je a proto jsem se ho před více než rokem velmi rád zbavil.
[QUOTE]Kvalita displeje je srovnatelná s HP 4700 [/QUOTE]Není. Velikostí ani kvalitou. Možná pokud je porovnáváš vypnuté. S jakým modelem vůbec srovnáváš?
[QUOTE]rychlost načítání aplikací už se nedá srovnávat vůbec. [/QUOTE]Těžko porovnávat, protože jde o různé platformy a každý užívá svoje softy, takže není žádný, který by se dal pro porovnání použít na obou. Také záleží na druhu-CAD se určitě načítá déle než notes. Milan Švec nedávno testoval pomocí simulátoru některé palm programy na PPC. Říkal, že nenašel žádný, který by na PPC nebyl a ani který byl lepší než PPC ekvivalent.
[QUOTE]Je podstatně tenší než jakékoliv PPC [/QUOTE]To je HW a také designová záležitost. V čem je problém? K čemu ultratenké PDA?
Krásné stroje dělal Sony (Clié), jenže hodil ručník do ringu. Proč asi???

[QUOTE]a má podstatně delší životnost baterky. [/QUOTE]To je relativní, záleží na mnoha faktorech (síla podsvícení, použití BR a hlavně WiFi, četnost a doba používání....) Mě ani Palm nevydržel celý den bez dobití. (Starší mobily s černobílým displejem také měly mnohem delší výdrž než ty dnešní s barevnými dipleji o 260 tis.barvách.)

A navíc nevadí Ti absence češtiny? Nevadí Ti absence multiskatingu?
Bavil jsem zde v diskuzích i na srazech ce4you s několika bývalými (a zkušenějšími) palmisty, s kterými jsme se shodli, že platforma Palm OS oproti PPC už dnes žádnou výhodu nemá.

Ovšem je to tvoje volba. Sice to nechápu, ale pokud máš pocit, že je to tak lepší, nic proti. Já tě varoval.
Dzejkob (286)|2.7.2005 18:31
[QUOTE]a má podstatně delší životnost baterky. [/QUOTE]

Nevim kdes to sebral, ale je fer srovnavat treba hx 4700 s Tungstenem 5 nebo Life drivem a pak jednoznacne zvitezi Ipaq. Dnesni Palmy na tom nejsou s vydrzi zdaleka tak dobre jak byly-hlavne za ery cernobilych displeju. Navic Palm ma jednu obrovskou nevyhodu a tou je nevymenitelna baterie, takze proste neni co resit :no:.
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 18:37
Tak už vím, že si Nokii možná koupím, ale jedině jako telefon k hx4700 či jinému VGA zařízení. Samotná Nokie mé nároky zřejmě opravdu neuspokojí. Problémů je hned několik.
1. internet, výtku mam jen na rychlost otevírání stránek, jinak je super, prohlížim na něm weby o kterých si na Compactovi můžu nechat akorát tak zdát..
2. Excel, stejně špatný jako na Compactovi, bez Plan Makeru to asi holt i nadále nepůjde..
3. mapy Prahy a ČR, nikde nemůžu nic nejít..
4. mp3 sice umí, ale já mam větší část všech skladeb ve wma, a ty přehrát neumí..
5. prezentace, s některými mými výtvory má Nokie opravdu velký problém, Compact je na tom lépe..
6. našlo by se toho mnohem více, ale zařekl jsem se, že budu na Noki řešit jen ty vlastnosti které potřebuji využívat.

(PDFka se lépe prohlížejí na Nokii než na Compactovi, Word mi přijde lepší také na Nokii než na Compactovi.. Pokud samozřejmě nemluvíme o doinstalovaném Text Makeru..)

Co bych na Nokii ještě jednou vyzdvihl je displej, klávesnice a EDGE. Na všechno tohle se neuvěřitelně rychle zvyká, nejraději bych tu klávesnici hned teď ulomil a přišrouboval si ji na Compacta! Zničehonic mam i potřebu displeje s velkým rozlišením. A EDGE asi nemá cenu komentovat, notebook na něm běhá jak utržený z řetězu, tedy v porovnání s GPRS..

Takže to asi dopadne následovně. Compact už mi začíná být poměrně těsný, zřejmě se poohlédnu po jiných možnostech. V každém případě chci EDGE a VGA, a pokud to pujde tak i klávesnici. Nejlépe by mé potřeby vystihovalo MDA IV, tedy pokud by mělo EDGE.. V tu chvíli by to pro mne bylo doslova dokonalé zařízení! Ale to mít asi nebude, takže možná skončím u hx4700+Nokia..
Zdenek Malinsky (9781)|2.7.2005 19:01
A co kombinace MDA IV + Nokia 6230i (nebo N 90 či N 91)? ;) Nebylo by to příliš úchylné? :D
Miloš Strouhal (3997)|2.7.2005 19:32
Asi to tak možná stejně dopadne.. :D Jinak je zajímavé, že některé stránky jako je například www.xda-developers.com zobrazuje Nokie rychleji než Compact, stačí pár vteřin a mam ji celou načtenou a zobrazenou. Compactovi to trvá poněkud déle.. Oba samozřejmě jedou přes GPRS.

Edit: doinstaloval jsem na Nokii Net Front, SmartMovie, ICQ, AJ/CZ slovník a už je to zase někde trošku jinde.. Net Front vypadá, že bude celkem rychlejší než Opera..
Vlastislav Šťastný (275)|3.7.2005 10:05
Miloši, díky za průběžné zpravodajství z testování N 9300. Bylo to napínavější, než TV seriál. Ubezpečil jsem se, že to nemusí být špatná volba,
pokud má člověk na mysli, že se jedná o komunikátor a tyto funkce hlavně vyžaduje.
Počkám do podzima, na situaci kolem MDA IV a jaké změny celkově přijdou s WM 05. Překvapilo mě, že se k celé kauze ještě nevyjádřil Becher.
beecher (9270)|3.7.2005 12:41
Chtel jsem mlcet, ale byl jsem vyzvan...

Nechapu, proc bych se mel vyjadrovat k necemu, co jsem nemel v ruce a videl jsem to maximalne na fotkach a ve vitrine v obchode, muzu maximalne se vyjadrovat ke Communicatorum starsim, tedy <= 9210i, coz vzhledem ke stari 9210i mi prijde trochu nefer.

Pokud mi 9300 nebo 9500 (kterou bych radeji) bude ochoten nekdo zapujcit, rad se vyjadrim vice a porovnam takove zarizeni s kombinaci X50v/6820/BT klavesnice.
vampyr (32)|3.7.2005 14:11
Výdrž baterky je oproti PPC naprosto bezkonkurenční, včera jsem celý den instaloval programy a zbytek dne a noci četl a hrál hry. Baterka mi umřela, až v šest hodin ráno. To jsem si s PPC opravdu nedovolil.
MilanO_ce4you (187)|3.7.2005 16:30
[QUOTE="vampyr"]Výdrž baterky je oproti PPC naprosto bezkonkurenční, včera jsem celý den instaloval programy a zbytek dne a noci četl a hrál hry. Baterka mi umřela, až v šest hodin ráno. To jsem si s PPC opravdu nedovolil.[/QUOTE]

Omlouvám se jestli budu trochu protivný, ale v tvůj příspěvek je napsán v prvotní euforii z nového zařízení.
1. nevím co jsi na Nokii instaloval celý den?
2. při čtení se baterie nijak zvlášť nevybíjí
3. hry na tom moc smysluplně hrát nejdou

Navíc nevím jakou kapacitu bateríí jsi porovnával a jaká zařízení srovnáváš a při jaké činnosti. Mě pravidelně baterie N9300 odejde zhruba po polovině dne. Dokud jsem neměl sadu včetně nabíjení v autě, byl jsem docela nešťastný. Mohu tě ujistit, že jsem momentálně bez jediné slzy přešel zpět na PPC. Pokud máš zájem, můžeme zcela otevřeně dále diskutovat.
vampyr (32)|3.7.2005 16:34
Nemám Nokii mám PALM.
Dzejkob (286)|3.7.2005 17:45
[QUOTE="vampyr"]Nemám Nokii mám PALM.[/QUOTE]

Nechapu proc sem porad tahas Palma :sarcastic:. Kdyz uz ses z nej ale tak nadsenej a ja ti to neberu, tak bys aspon moh zminit co je to za model a pak srovnavat.
Vlastislav Šťastný (275)|9.8.2005 11:42
V jednom z nedávných podpisů kolegy Beechera jsem se dočetl, že testuje NOKII 9500. Už se těším na recenzi, zatím zveřejnil své poznatky pouze Miloš Strouhal s NOKIÍ 9300. A já už jsem opravdu zvědavej, jak se shodnou a v čem.
dort (1212)|9.8.2005 12:01
přidám se svou troškou "do mlýna", již více jak měsíc mám N 9300 a zatím se omezím na konstatování spokojen v rámci možností, a o více zkušeností se podělím o několik dní později neb Nokia se konečně odhodlala vydat nový firmware, který poměrně zásadně odstraňuje největší chyby v N 9300 - e-mail klient, rychlost a pružnost www prohlizece, a vůbec rychlost práce, tak uvidime .....
Miloš Strouhal (3997)|17.8.2005 12:53
Už je ten firmware venku?
dort (1212)|17.8.2005 20:26
ano nový firmware je jak pro N9300, tak pro N9500 a nejlépe přehrát v Cellenetu na Skalce ;)

bohužel ještě jsem neměl čas si ho nechat přehrát, takže mohu poskytnout jen zpravy z druhé ruky a ty si změny pochvalují
Vlastislav Šťastný (275)|18.8.2005 08:58
Kolega v práci si povzdechl, že mu chybí, když cestuje a nemá přehled o doručených mailech. Protože si nemyslím, že by PDA pro něj bylo to pravé, doporučil jsem mu NOKII 9300 nebo 9500. Příští týden se vrátí z dovolené a začneme to řešit. Přemýšlím, zda do hry ještě nevzít nějaký komunikátor s klávesnicí, tu on chce, třeba MDA III nebo HP 6515. Hodně by pomohlo, kdyba kolega Beecher zveřejnil své poznatky z NOKII 9500.
Vlastislav Šťastný (275)|18.8.2005 08:59
Kolega v práci si povzdechl, že mu chybí, když cestuje a nemá přehled o doručených mailech. Protože si nemyslím, že by PDA pro něj bylo to pravé, doporučil jsem mu NOKII 9300 nebo 9500. Příští týden se vrátí z dovolené a začneme to řešit. Přemýšlím, zda do hry ještě nevzít nějaký komunikátor s klávesnicí, tu on chce, třeba MDA III nebo HP 6515. Hodně by pomohlo, kdyba kolega Beecher zveřejnil své poznatky s NOKII 9500.
zipiik (206)|18.8.2005 11:48
[QUOTE="Vlastislav Šťastný"]Kolega v práci si povzdechl, že mu chybí, když cestuje a nemá přehled o doručených mailech. Protože si nemyslím, že by PDA pro něj bylo to pravé, doporučil jsem mu NOKII 9300 nebo 9500. Příští týden se vrátí z dovolené a začneme to řešit. Přemýšlím, zda do hry ještě nevzít nějaký komunikátor s klávesnicí, tu on chce, třeba MDA III nebo HP 6515. Hodně by pomohlo, kdyba kolega Beecher zveřejnil své poznatky s NOKII 9500.[/QUOTE]
jeste bych mu dal na zvazeni treo650 ;c)
beecher (9270)|18.8.2005 12:23
[QUOTE="Vlastislav Šťastný"]Hodně by pomohlo, kdyba kolega Beecher zveřejnil své poznatky z NOKII 9500.[/QUOTE]A musim? :oops:
Vlastislav Šťastný (275)|18.8.2005 21:09
Nemusíte nic, ale patříte na tomto fóru k nejzkušenějším. Navíc nejste přívrženec řešení "vše v jednom", takže se dá předpokládat nezaujaté stanovisko.
Wuffi (1599)|18.8.2005 22:14
[QUOTE="Vlastislav Šťastný"]Kolega v práci si povzdechl, že mu chybí, když cestuje a nemá přehled o doručených mailech. Protože si nemyslím, že by PDA pro něj bylo to pravé, doporučil jsem mu NOKII 9300 nebo 9500. Příští týden se vrátí z dovolené a začneme to řešit. Přemýšlím, zda do hry ještě nevzít nějaký komunikátor s klávesnicí, tu on chce, třeba MDA III nebo HP 6515. Hodně by pomohlo, kdyba kolega Beecher zveřejnil své poznatky s NOKII 9500.[/QUOTE]

Na psani dlouhych e-mailu je asi lepsi N9x00. Pokud potrebuje trochu lepsi synchronizaci s Outlookem a preci jen lepsi odezvu pri praci, doporucuji hw 6515, ktery navic splni i pozadavky na navigaci.