Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Zmizely všechny data z SD karty - hledám souvislosti

pidav (22)|27.3.2006 13:02
tak predsa jedna dobra sprava k tejto pesimistickej teme ;)
imaster (53)|11.4.2006 22:08
Pánové, přidávám se do klubu. Večer jsem Vario uspal stiskem vypínacího tlačítka a ráno už na kartě nabyly adresáře MP3 a Video. Podle velikosti volného místa tam ale soubory byly. Naštěstí jsem měl zálohu a po těchto zkušenostech ji přes čtečku dělám projistotu každý večer.
Surgical (2364)|11.4.2006 22:33
Co kartu pred uspanim vytahnout/povytahnout?
Hostmir_ce4you (26)|22.4.2006 11:30
No asi to bude peknej kec..no ale ja sem mel ten samej problem u MDA1..sem za dva dny mel dvakrat smazanou kartu...pak sem se dival v kompu a mel sem ji naformatovanou na FAT32 (omylem) no tak sem tam dal FAT a karta jede od te doby v pohode...ale asi to je nejaka blbost..
cubas_ce4you (419)|24.4.2006 12:28
podle me je to tim naformatovanim, je to jedno na jakou fat, ale je dulezite kartu hned po koupeni naformatovat
Pepa O. (21)|4.5.2006 09:54
Take patrim do klubu ;-). Uz dvakrat jsem prisel o data na MDAC a SanDisku Ultra II 1GB. V obou pripadech se mi to stalo, kdyz jsem rano pustil MDAC, ktere jsem vecer vypnul s pustenym microBook Readerem (verze 0.9d). Dneska rano uz to vypadalo na treti pripad, ale jakmile microBook Reader zacal ukazovat zmateny text, udelal jsem SR a pak bylo vse OK. Takze to vypada, ze jsem chtel nacitat data z karty driv, nez si ji MDAC "osahal"... A ze tim vznika ten problem... az budu nekdy v masochistickem rozpolozeni, zkusim to nasimulovat ;-).

I kdyz v tech pripadech, kdy jsem o data prisel karta uplne prazdna nebyla, byl tam adresar Inbox.mst2971..... Ale nevim, jestli tam zustal, nebo jestli ten adresar tam windowsy automaticky udelaly, kdyz byla karta prazdna.
Whippy (206)|14.5.2006 13:39
Trosku me uklidnilo ze nejsem sam :) nicmene nechapu.
Vcera pustim Smartmaps, zavru ho a pote spoustim vitonavigator. Soubor nenalezen. Po prohledani SD karty uz sem nenalezl vubec nic. 900 MB dat v trapu behem par sekund. SD prazna.
Shodou okolnosti pred tydnem pri spousteni Mobipocket readeru zasek systemu a uz sem MDA nenastartoval. Pomohl az HR.
Takze zacinam od nuly :(
cubas_ce4you (419)|17.5.2006 17:51
uz me to opravdu sere, spustim SmartMaps a aplikace hodi chybu, podivam se na disk a je prazdny, me fakt jebne!
freewall_ce4you (476)|17.5.2006 19:03
Jak uz jsem tu nekdy psal mne takhle systematicky tak 1x mesicne zmizela data z adresare Weather Panelu (dnes uz pouzivam PocketWeather) a navic cas od casu misto nazvu adresaru "rozsypanej caj" a nebo minuly tyden proste bylo videt jen kousek karty (mozna tak ctvrtina), presto, ze hlasila vetsi zaplneni - kdyz nesla ani zformatovat tak letela z masinky jak cukrar a misto Pretec 1Giga Hispeed jsem si poridil SanDisk 1 Giga UltraSpeed II a zatim jsem spokojeny

Joooooooooooo a o SmartMaps jsem prisel asi 3x a to utrpeni pri opetovne instalaci ... :))))
cubas_ce4you (419)|17.5.2006 20:49
jeste ze mam celou SD kartu zalohovanou na pocitaci :-)
freewall_ce4you (476)|17.5.2006 21:34
[QUOTE="cubas"]jeste ze mam celou SD kartu zalohovanou na pocitaci :-)[/QUOTE]

Jojo... to še mušííííí - už mi to posloužilo 2x a jakpak jsem byl rad, ze to tam mam - jak rikal ten Vlada na tom parniku - Zalohovat, zalohovat, zalohovat.....:D
cubas_ce4you (419)|17.5.2006 21:39
zacinam byt na celou techniku kolem PDA pekne nasrany!
freewall_ce4you (476)|17.5.2006 21:57
No kdyz si zvyknes, ze cas od casu to chce SR...... nechci to zakriknout, ale HR jsem dost dlouho nemusel :)
cubas_ce4you (419)|17.5.2006 22:07
staci trochu nesetrne zachazeni a je vymalovano, mobil toho snese vic, takovy pad ze dvou metru na beton neni problem, PDA vadi i sebemensi tuknuti, myslim surovejsi tuknuti...
Hikoki (88)|24.5.2006 16:33
Ahoj . Hlásím se do klubu. Jsem začátečník a asi tak 2 měsíce procházím střídavě obdobím upřimného nadšení z té geniílní věcičky(Loox C550), a naopak období naprostého zoufalství, když sem musel mnohokrát softresetovat, hardresetovat a navracet do původního nastavení. Problémy s instalacemi, nestabilitou nekončí. Nejsem úplný netechnik, a snažím se učit za pochodu, ale pokud někdo nadává na windowsy na desktopu, tak asi ještě nezkusil Windows Mobile.Teď už dokonce 5. ˇ
Teď kokrétně- mám většinu aplikací a souborů na kartě- a už jednou mě komletně vše zmizelo. Ted novinka- na kartě jsou data v pořádku, aplikace-konrétně slovníky, mobireader a další běží-vypnu pda-za hoďku zkouším otevřít- a dostanu hlášku - však to znáte-´Soubor nelze otevřít. Buďto není........atd. To ale není vše, když kartu vydělám, nebo softrestnu-vše zas běží. Fakt už nevím . Nevíte někdo co s tím ? Ivan
beecher (9270)|24.5.2006 17:03
Vime co s tim... Neinstalovat programy na kartu.

Problem je v tom, ze pri vypnuti PDA dochazi k odpojeni proudu ("uspani") od pametovych karet a pri zpetnem probuzeni je jejich nabeh pomalejsi, tudiz dojde k tomu, ze program, ktery je uspan a nasledne probuzen, nevidi svuj original na karte a bud zahlasi chybu nebo bezprecedentne je systemem odstrelen.
cubas_ce4you (419)|24.5.2006 17:46
takze jednoznacna chyba systemu! clovek by si rekl, ze alespon na uplne novem systemu si da MS zalezet, ale prd :-(
beecher (9270)|24.5.2006 18:11
Ale to neni chyba systemu. To je problem s rychlosti nabehu pametovych karet a jejich radicu, kdyz se dostanou pod napeti. Vyrobce aplikace o tomto vi a pokud povoli instalaci programu na kartu, tak musi mit sam osetreno, aby se program pri probuzeni nezhroutil...

Nesmime taky zapomenout, ze WM jsou real-time OS, kdy pokud neni nejaka akce do urciteho casove okamziku dokoncena, je nemilosrdne systemem odstrelena.
cubas_ce4you (419)|24.5.2006 19:20
porad si me nepresvedcil, ze to neni chyba systemu...
maro.sk (46)|25.5.2006 01:00
No mne sa prave pred mojim udivenym pohladom odporucali vsetky data z 'iPAQ File Store', niektorymi optimistami nazyvaneho aj 'bezpecne ulozisko'... :D
Zmazal som tam obsah jedneho adresara, ked som ho chcel po chvili otvorit, vypisalo mi nejaku chybu a neotvorilo ho. Skusil som ho zmazat, to sa mi podarilo. Potom zrazu pozeram, ze mi zmizol aj adresar 'Dokumenty' ktory som pouzival ako bezpecny po tom, co mi zmizli komplet data z 1gb SD karty. A uz to 'jelo'... Kukol som do adresara 'Backup', kde ukladam zalohy a tam na mna okrem poslednych 2 zaloh pomrkavalo par adresarov s neidentifikovatelnymi znakmi v nazvoch. Uz som zhruba tusil kolka bije! Rychlo som supol zalohy na kartu, tu som vytiahol a spravil softreset. Po nom som zistil, ze celu kapacitu 'iPAQ File Store' mam pripravenu na pouzitie a tesi sa na dalsiu potravu. Preventivne som 'iPAQ File Store' sformatoval. To ma za to, parchant!
Dufam ze mam uz teraz na chvilu klud. Po nedavnej strate vsetkych dat na karte, pred asi stvrt rokom, ma to uz tak lahko nerozhodilo...;)
freewall_ce4you (476)|25.5.2006 06:06
[QUOTE="beecher"]Vime co s tim... Neinstalovat programy na kartu.[/QUOTE]

Neco asi na tom bude, neco.... ALE..., ale proc pak data nemizi porad,kdyz má stejne programy - ted napr. tedmam dost dlouho klid - pohoda, klidek, tabacek..... :)
beecher (9270)|25.5.2006 07:41
Ja taky nepsal o mazani dat na karte, ale o padani programu spustenych z karty pri probuzeni PDAcka ze sleepmodu. ;)

To cubas: Ja te nepotrebuji presvedcovat, proste to je fakt. A s tim my dva tezko neco nadelame. A opakuji, neni to problem OSu, ten se podle svych definic a nastavenych parametru zachova spravne. Ze je hloupa aplikace, za to uz MS nemuze...
Mashe (622)|25.5.2006 09:42
se sem vetru se svym problemkem :)

kdyz jsem smazal na SD karte adresar s MP3 tak me zmizel, ale misto zustalo zaplnene, zkusil sem kde co, ale vypada to ze budu muset formatovat, ale mam tam i jine data a nechce se me zalohovat (navic adresare nejdou nektere kopirovat a hlasi to chybu)

stalo se to uz nekdy nekomu?
beecher (9270)|25.5.2006 10:51
To maro.sk: Znamy problem s vypadavanim Flash ROMky v tomto zarizeni... Neco je obecne v techto zarizenich spatne, takze pri nejake akci se Flash ROMka znepristupni a pak uz z ni nejde ani cist ani do ni zapisovat, resil to servis nebo nejake blaznive flashovani, jak tady jeden uzivatel popisoval.

Mashe: Format karty pres ctecku karet...
Hikoki (88)|26.5.2006 05:52
To Beecher. Díky za radu. Zní to logicky,ikdyž je to dost šokujicí zjíštění. Ale neinstalovat programy na kartu ? To sem dělal předtím, ale dostával jsem se do problémů s nedostatkem místa v tzv.bezpečném úložišti. A to místo, jak sem zjistil, jsem pro instalaci některých programů-konkrétně koupená sada her SPB Air Islands, která se odmítá instalovat přímo na kartu-nutně potřeboval. Kromě toho, když mám naistalovaný Mobireader apod.v bezpečném úložišti,všechny soubory se mi instalují automaticky do něj-např.i velkoobjemové slovníky atd.- a jsembez místa.Nebo to lze jinak ?
Dále,poznámka o tom, že autoři programů o problému instalace na kartu vědí
a nenabízí při instalaci kartu nesedí. Koupil sem Pocket Translator 2005 a instalace, která neprobíhá přes Active Sync mě dává vybrat, jestli chci do zařízení, či na kartu.
A kromě toho, když mám v bezpečném úložišti30MB volné paměti-tak tam toho moc nedostanu. Takže jak na to ? Dík Ivan
P.S V kartách to fakt není, zkoušel jsem vyměnit za jinou, naformátovat, vše regulérně nainstalovat- a situace se opakuje.
beecher (9270)|26.5.2006 14:52
Chtel jsem to rict spise takhle:
Today Pluginy (pokud je nedavame do RAMky), tak je bezpecnejsi je dat do ROMky, nikdy na kartu. Software, ktery poustime pravidelne (nejaky PIM manager), tak je dobre taky dat do ROMky, ostatni softwary, ktere pustime a nejsou zivotne dulezite, mohou byt na karte, ale s vedomim, ze proste program muze chcipnout, pokud jej pred vypnutim PDA neukoncim...
A programatori by to, ze z karty spusteny program muze pri uspani a znovuprobuzeni PDA padnout, meli vedet... To, ze to umozni instalaci na kartu je vlastnost toho, jak vytvorime instalacni CAB soubor daneho programu. To moc s tim, jestli mame osetrenu logiku provozu z karty, nema moc spolecneho...

Ad Mobipocket: Pokud je mi znamo, tak Mobipocketu je jedno, kde ma sve e-knihy (skenuje cele PDA), tzn. lze mit Mobipocket v ROMce a knihy na karte, pripadne rict tomu PC programu rict, kam to ma ukladat (teda aspon mne to tak jde nastavit u Mobipocketu 5.1).

No, je to v kartach obecne, protoze to proste chvilku trva, nez se ten jejich interni radic inicializuje, nez se pri navratu ze suspendu inicializuje ten jejich ovladac ve WM atd. Jsou to mikrosekundy, ale proste nekdy i ty mikrosekundy jsou dlouha doba...
cubas_ce4you (419)|29.5.2006 13:20
beecher: jak muze ukonceni nekorektni aplikace smazat cely disk?
beecher (9270)|29.5.2006 13:28
Celkem jednoduse, stejne jako PC muze smazat harddisk (formatovany na FAT)...
Pokud totiz OS zapisuje neco do FAT tabulek dane karty nebo harddisku, tak se muze stat, ze pri nedokonceni tohoto zapisu se tyto tabulky poskodi a po resetu/znovu-pripojeni karty se stanou tyto tabulky necitelne a system vyhodnoti danou kartu nebo harddisk jako prazdny...
Erikt68i (266)|30.5.2006 10:39
Asi to tak černobílé není jak popisuje beecher. Ono to bude ještě propletenější. Na svém PDA mám na kartách haldu softu, navigací počínaje a Pythonem konče. A když za chodu TomToma/Dynavixe/Pythona atd. vypnu PDA a do 4 hodin ho opět zapnu, program pokračuje po krátkém cca 5 sec. zatuhnutí dál bez problému, kde byl v okamžiku vypnutí - za těch cca 5 sec se inicializuje i pozice v navigacích podle GPS. Pokud je doba do znovuzapnutí delší tak většinou nastane totální zátuh a je třeba použít softreset. Takže PDA po vypnutí asi vnitřně kartu po nastavenou dobu má pod napětím a hlídá ji a proto je rozběh zajištěn. Ovšem zeptáte-li se, kde se ta doba nastavuje, či kde je definována, zda je to tak na všech PDA tak lituji ale nevím. Třeba nám větší znalci poradí.
Jinak rady beechera o instalacích programů jsou opravdu zákonem, pokud mám program na kartě a vím, že PDA odkládám na delší dobu, vždy aplikace na kartě ukončím /ostatně jdu tak daleko, že vypnu všechny programy, pokud lze/ a nikdy ani s ACERn10 jsem neměl problém. A nemám ho ani teď, kdy mám v PDA 2 paměťové karty. A obě karty jsem ani neformátoval, jsou použity přímo od výrobce. Proto doporučuji zásadně používat nějakého správce aplikací, aby bylo na první pohled patrné, co je vlastně spuštěno.
beecher (9270)|30.5.2006 11:27
Eriku, bohuzel, je to tak cernobile... ;)
Karty se urcite vypinaji, coz prave zpusobuje to vytuhnuti aplikace na 5 sekund pri zapnuti a v pripade tebou uvadene aplikace se jedna o skoro velmi dobre napsanou aplikaci, ktera si to dokaze pohlidat sama. Pokud ovsem zatuhne, tak se nepodarilo spravne inicializovat karty/y a aplikace na tento stav nedokaze zareagovat (hlasenim o nedostupnosti karty).
Erikt68i (266)|30.5.2006 13:50
Beecher: Tomu, že se karty vypínají, věřím. I v tom ostatním Vám plně dávám za pravdu. A pravidla pro umístění programů podle použití = zákon. Kdo ho porušuje, má problém.
Jenže proč u mne krátkodobé vypnutí PDA nevede k pádu softu spuštěného z karty(třeba zmiňovaného TT) ale dlouhodobé vypnutí celkem spolehlivě má za následek soft reset? To je to co nechápu. Jakoby k vypnutí karty došlo až později. Už jsem myslel na filtrační kondenzátory u napájení slotu ale to je asi blbost i když nové technologie karet mohou mít v stand-by režimu nepatrnou spotřebu a kondenzátory jsou dimenzovány na velké odběry IO karet.
beecher (9270)|30.5.2006 14:39
No, ja bych to videl na to, ze mate nastavene, aby se PDA po 4 hodinach vratilo na Today, ne?
Pokud ano, tak v takovem pripade je OSem aplikace po probuzeni ze sleep modu minimalizovana a dana ji nizsi priorita v scheduleru procesu, nasledne jsou vyrizeny Today pluginy a bohuzel asi TT, jak je na nizsi priorite, si nestihne zkontrolovat dostupnost karty a tim, ze se ji snazi precist, tak to hnipne...
Ale tohle je uz na oddebuggovani pomoci Platform Builderu, protoze tech faktoru muze byt vice...
Erikt68i (266)|30.5.2006 16:45
Beecher": Díky za objasnění, máte pravdu - při záseku se aplikace zdála minimalizovaná a jakoby se obnovovala na displeji přes todaypluginy, zatímco při normálním restartu byla vlastně na popředí. Někdy zkusím polaborovat s nastavením obnovení Today.
beecher (9270)|30.5.2006 17:01
Start->Nastaveni->Dnes->Polozky a dole odskrtnout to pole... ;)
freewall_ce4you (476)|30.5.2006 18:26
[QUOTE="beecher"]Start->Nastaveni->Dnes->Polozky.....[/QUOTE]

Ani jsem nevedel, ze to tam je, resp. vedel, ale nikdy jsem tomu nevenoval pozornost - uuuuuuuz je to vyfajfkle ;)

Dik :yes:
cubas_ce4you (419)|30.5.2006 20:03
a jsme u toho, chyba systemu, aplikace prece nemaji vyhradni pristup k HW, pristupuji pres API funkce systemu. Chapal bych, ze mi slitne aplikace, ktera je spustena z pametove karty, ale nechapu, proc sebou veme celou fatku...

[QUOTE="beecher"]Celkem jednoduse, stejne jako PC muze smazat harddisk (formatovany na FAT)...
Pokud totiz OS zapisuje neco do FAT tabulek dane karty nebo harddisku, tak se muze stat, ze pri nedokonceni tohoto zapisu se tyto tabulky poskodi a po resetu/znovu-pripojeni karty se stanou tyto tabulky necitelne a system vyhodnoti danou kartu nebo harddisk jako prazdny...[/QUOTE]
Erikt68i (266)|30.5.2006 20:53
Beecher: Kde se to nastavuje, to jsem věděl ale že to má i takové skryté vlastnosti!? Zahejbal jsem s tím - nastavil na 1 hodinu, počkal danou dobu a fakt -TT už zpátky nenaběhl! Zas jedna záhada vysvětlena. Ještě jednou dík.
beecher (9270)|31.5.2006 08:03
[QUOTE="cubas"]a jsme u toho, chyba systemu, aplikace prece nemaji vyhradni pristup k HW, pristupuji pres API funkce systemu. Chapal bych, ze mi slitne aplikace, ktera je spustena z pametove karty, ale nechapu, proc sebou veme celou fatku...[/QUOTE]Protoze ta aplikace v momente odstrelu "nechavala" neco na kartu zapisovat?
Nesmime taky zapomenout, ze FAT filesystem neni zrovna nejaky na data bezpecny souborovy system, stejne jako Ext2 ci jine nejournalovaci filesystemy. Jenze zase journalovaci filesystemy zase nejsou vhodne pro PDA diky sve komplikovanosti, zatezi na system atd.
Jinak taky mohla nastat v dany okamziki nejaka hardwareova chyba na karte...
Holt, nezbyva nam nic jineho nez, zalohovat, zalohovat, zalohovat... ;)