Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak je to na Pocket PC s pamětí?

chipoun (16)|14.10.2006 11:27
Jsem vcelku čerstvým majitelem PDA a mám pár nejasností ohedně pamětí v něm. Na PC mě vše přijde logické, ale na PPC mi to zatím připadá, přinejmenším podivné :) . Když mi to někdo osvětlí, případně vysvětlí, tak mu budu vděčný :cool: .

Mám PPC (FS N560). Podle specifikace mám 64MB ROM a 128MB RAM.

1. Možnost: V ROM jsou pouze Windowsy a nějaký ty programy od výrobce => Můžu využívat jen RAM. Úložiště mám 78MB a na spuštěné programy 50MB. Takže 78+50=128MB To vychází pěkně, ALE jestli je úložiště v RAM, tak jaktože se mi po vyjmutí baterky neztratí data?

2. Možnost: Mám 128MB ROM a 64MB RAM, jen to někde blbě uvádí (někde je to tak, jinde zase naopak). Potom je pro windowsy vyhrazeno 50MB. Mě zbyde 78MB ROM na používání (úložiště). Potom bych měl mít 64MB na "spuštěné programy), ale mám jen 50MB. Napadlo mě, že těch 14MB si vyhradí Windowsy pro svůj chod, a já pak mám pro chod svých programů celých 50MB, ALE i po HR, windowsy žerou paměť z těch 50MB. Takže asi to bude tak, že Windows prostě nemá rád tolik paměti a tak ji zkrouhne jen tak ze srandy. Ve článku se píše o Code Shadowing. To že se programy musí nahrát do RAM před spuštěním to je mi jasné, ale stejně se nahrávají do toho prostoru 50MB a ne těch ukrytých 14MB, tak proč jsou vyhrazené?

3. Možnost: Je to uplně jinak. Napište prosím jak :))


Není to nic co by mě omezovalo při používání (po naběhnutí systému mi zbyde volných 30MB RAM, což mi stačí), ale rád bych to pochopil.
Zdenek Malinsky (9781)|14.10.2006 11:46
Máš WM 5, takže:
1. po vyjmutí baterky se nic neztratí.
2. RAM slouží pouze pro běh aplikací.
3. ROM - je v ní OS a instalují se do ní aplikace.
lcdc (43)|25.4.2007 20:06
Takze WM5 si urcuje, kolko ma byt storage a kolko pre programs. Takze to nie je natvrdo v zariadeni nastavene. Teda predpokladam, ze to bude ulozene niekde v registroch, alebo v nejakom dll :-) . Je to mozne?
Saman_ce4you (1451)|25.4.2007 20:57
Spatne.
Proste jsou to dve oddelene pameti. Laicky receno, dva ruzni brouci.
lcdc (43)|25.4.2007 21:19
Tak uz chapem, tych 55MB je jeden chip a pre programs (cca 84MB) je druhy. No skoda. Tych 22-25MB volnych je dost malo, ked chcem mat spustenych par vacsich softov...
Mudrunka (547)|4.6.2007 18:48
takže, pročetl jsem, co přečíst šlo a mám z toho v hlavě guláš. Konkrétně, na mém stroji HP hx2110 (VM 2003 SE) mám aktuálně po SR 34 MB volných pro programy a celkem 17,25 MB úložného prostoru, z toho 7 MB volného. Nestačí mě to, potřebují více. Když pořídím HP hx 2790 (VM 5) s 64 MB RAM a nějakých 192 MB Flash ROM (informace se různí, ale tuším tato hodnota je minimální, z těch, co jsem četl) se mi přibližně úložný prostor celkem jakoby přemístí na Flash a pro programy (mimo Windows) budu mít minimálně těch 34 + 17,25 MB, tedy 51 MB. Mám pravdu, nebo si to představuji jako Hurvajs válku?
Saman_ce4you (1451)|4.6.2007 22:11
Asi ten hurvinek :D ...
Hodne zalezi na zarizeni, resp. jeho ROM a jeji zakladni konfiguraci (Memory page pool, programy po spusteni). Se stestim je k dispozici neco kolem 30MB. S dalsimy programy ve Start Up a today pluginy rapidne klesa..
Mudrunka (547)|4.6.2007 22:21
to Saman: díky i za tuto ne příliš příznivou informaci. Holt to ta moje plečka se mnou ještě bude muset nějakou dobu vydržet. I když se jí u Navigonu ve spolupráci s PoiWarner "potí brejle" :mad:
Carabei (611)|5.6.2007 11:05
v pripade 2003 byla pritomna pouze RAM pamet, kde slo trochu si pohrat s pomery pameti pro uloziste a pro bezici program, tim ze to byla RAM dochazelo k tomu ze po vybiti se vse smazalo. WM5 zvolilo jinou cestu, napriklad u zmineneho LOOXe, 64MB RAM, tedy pro bezici programy a 128MB flash ROM(staci si predstavit klasicky flashsdisk do usb) pro uloziste vasich dat, diky tomu trvalost dat na flashROM neni zavisla na elektrine a i kdyz se nam PDA naprosto vybije, tak neztratime zadna data. Samozrejme flashROM je pomalejsi nez RAM ale pro nase potreby to na pda dostacuje
Ban (11)|29.12.2007 11:15
Zdravím, předem děkuji autorovy za pěkný článek:) Rád bych se zeptal na jednu nejasnost. Mám axima x50v s ROM A05 WM3SE. Když nainstaluji noví program do pda, dejme tomu že je navýběr složka, dám ho tedy třeba na kartu, Ale ty soubory jako knihovny, ikony atd. by se měli nakopírovat do složky windows resp. ProgramFiles. Ale jestli jsem to dobře pochopil tyto soubory zůstanou pouze na RAM? Nebo se updatuje složka Windows na ROM? Což je asi blbost. Ještě jsem HR nepoužil, ale až tak nastane tak budu mít holé windows:?: Barerii už jsem měnil, ale ke ztrátě programu nedošlo? Možná zasluha vnitřní baterie? A dále uvažuji o upgrade na wm5 a trošku nechápu proč se jednotlive verze musí instalovat postupně když se ROM vymáže tak musí byt jedno jestli před tim tam byla verze 1 nebo 2? Mockrát děkuji za případnou reakci. S pozdravem Petr Urban

přesunuto admin